همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

انواع فرمت تاریخ سررسید

آموزش

سررسیدها در فرمت‌های مختلفی تولید می‌شوند. پر استفاده‌ترین و پر کاربردترین فرمت سررسید، فرمت روز شمار است. در فرمت روز شمار تمام روز‌های یک سال شمسی در یک صفحه قرار می‌گیرند. البته مدل دیگری از سررسید روز شمار وجود دارد که روز‌های پنجشنبه و جمعه در یک صفحه قرار داده می‌شوند.

انواع فرمت تاریخ سررسید

فرمت تاریخ در سررسید و سالنامه یکی از اصولی‌ترین ابزارها در تنظیم برنامه‌ها، وظایف روزانه و مدیریت زمان است. به وسیله این فرمت، تاریخ به صورت قابل فهم و فشرده نمایش داده می‌شود. منظور از فرمت تاریخ، نحوه نمایش تاریخ در سررسید و سالنامه است که به صورت روزشمار، دو روز شمار، هفته شمار و ماه شمار قابل ارائه است. انتخاب فرمت تاریخ سررسید سفارشی و سالنامه به سلیقه مشتری و کاربردش بستگی دارد. از این رو در این مقاله به معرفی انواع فرمت تاریخ سررسید پرداخته می‌شود تا شما بهتر بتوانید انتخاب نمایید.

معرفی انواع فرمت تاریخ سررسید

انواع فرمت سررسید؛ از روزشمار تا دستیار

انتخاب از میان انواع فرمت تاریخ سررسید و سالنامه اختصاصی به سلیقه شخصی و افراد بستگی دارد. بعضی از افراد ترجیح می‌دهند سررسید را به صورت هفته‌ای داشته باشند و بعضی دیگر ترجیح می‌دهند به صورت ماهانه داشته باشند. در ادامه انواع فرمت تاریخ سررسید را یررسی خواهیم کرد.

سررسید روز شمار

در این نوع از سررسید، هر روز از هفته در یک صفحه نمایش داده می‌شود. در این نوع طراحی، فضای یادداشت بسیار زیادی برای یادداشت در هر روز سالنامه وجود دارد. لذا این نوع سررسید برای یادداشت مسائل روزانه بسیار کاربرد دارد. البته به این نکته توجه داشته باشید که سررسید روزشمار به لحاظ تعداد کاغذ حجیم بوده و ممکن است حمل آن توسط کاربر دشوار باشد. به این نوع سررسید، روزشمار پنجشنبه و جمعه جدا نیز گفته می‌شود.

فرمت تاریخ سررسید و سالنامه

 • سررسید روز شمار
 •  سررسید دو روز شمار
 •  سررسید هفتگی
 • سررسید ماه شمار
سررسید روز شمار

سررسید روزشمار پنجشنبه و جمعه با هم 

از آنجا که برای بسیاری از کاربران، روزهای پنجشنبه و جمعه روز کاری محسوب نمی‌شود، لذا یادداشت چندانی نیز در این دو روز صورت نمی‌گیرد. به همین دلیل بسیاری از تولید کنندگان، سررسید روزشمار خود را بصورت پنجشنبه و جمعه با هم تولید می‌کنند. با این روش، علاوه بر حفظ کاربرد، سالنامه خروجی به لحاظ حجم کاغذ سبکتر بوده و به دلیل مصرف کاغذ کمتر کمی ارزانتر خواهد بود. سالنامه روز شمار ( پنجشنبه و جمعه با هم ) متداولترین نوع سالنامه موجود در بازار است، علت این امر هم  تقاضای مشتریان می‌باشد.

سررسید دو روز شمار 

در این نوع از طراحی، هر صفحه حاوی دو روز از هفته است. لذا هر هفته در سه صفحه گنجانده می‌شود. توجه داشته باشید که چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه در یک صفحه قرار می‌گیرد. حجم این نوع از سرررسید نسبت به سررسید روز شمار کمتر است. در عین حال برای هر روز به اندازه نیمی از صفحه جای یادداشت وجود دارد. می‌توان در آخر سررسید از یادداشت نیز استفاده کرد.

سررسید هفته شمار (دستیار) 

در این نوع سررسید دستیار، هر هفته در یک صفحه چاپ می‌شود. حجم سررسید طراحی شده به این روش کم و جای یادداشت آن نیز در عین حال کم است. در این نوع سررسید معمولا به قسمت انتهایی آن یادداشت اضافه می‌کنند. این نوع سررسید برای افرادی که به یادداشت بیشتری نیاز دارند استفاده می‌شوند.

سررسید دستیار

سررسید هفته در دو صفحه 

در این نوع از طراحی، هر هفته به دو بخش 3 روز و 4 روزه تقسیم شده و در دو صفحه روبروی هم قرار می‌گیرد. در سالنامه هفته در دو صفحه، صفحه اول شامل روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه می‌باشد و صفحه دوم شامل روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه می‌باشد.

سررسید ماه شمار 

در سررسید ماه شمار، هر ماه در یک صفحه چاپ می‌شود. این نوع از سررسید به لحاظ یادداشت نویسی کاربرد چندانی ندارد. اما مزیت این نوع سررسید این است که می‌توان با یک نگاه کل ماه را مرور نمود. در این نوع سررسید معمولا به قسمت انتهایی یادداشت اضافه می‌کنند و اصطلاحا سررسید یادداشتی می‌باشد.

سررسید یک ماه در دو صفحه 

در این نوع از طراحی، هرماه به دو بخش تقسیم شده و در دو صفحه روبروی هم قرار می‌گیرد. همچنین فضای نوشتن بیشتری را نسبت به سررسید ماه شمار معمولی می‌دهد.

اوراق ضمیمه

در تولید هر سررسید و سالنامه و تقویم رومیزی اداری علاوه بر صفحات نمایش دهنده تاریخ، صفحاتی نیز به عنوان ضمیمه اضافه می‌شود. وجود بسیاری از این ضمایم ضروری نبوده و قرار دادن آنها در سالنامه به نظر تولید کننده و یا درخواست سفارش دهنده بستگی دارد. این ضمایم عبارتند از:

 • معرفی سال: صفحه اول سالنامه معمولا به معرفی سال اختصاص دارد. اطلاعاتی از قبیل سال شمسی، قمری و میلادی، لحظه تحویل سال و . . . در این صفحه قرار می‌گیرد.
 • مشخصات دارنده سالنامه : شامل اطلاعات شخصی، اطلاعات تماس و اطلاعات ضروری کاربر سررسید می‌باشد.
 • تعطیلات رسمی سال در یک نگاه : شامل فهرستی از تعطیلات رسمی هر سال است که به سررسید اضافه می‌شود.
 • جدول مناسبت‌های ضمیمه سال : این بخش شامل مناسبت‌هایی است که به دلیل اهمیت کمتر آن نسبت به مناسبت‌های درج شده هر روز در صفحات تقویم نمی‌آید ولی جزو مناسبت‌ها می‌باشد. لازم به ذکر است این مناسبت‌ها باید مورد تایید وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باشد.
 • سال در یک نگاه: معمولا در یک صفحه، روزهای سال به تفکیک ماه نمایش داده می‌شود.  در طراحی سررسید معمولا سال جاری و سال آینده با عنوان سال در یک نگاه درج می‌شود که کاربر سررسید می‌تواند کل سال را به صورت یکجا ملاحظه کند.
 • کاغذ یادداشت: معمولا در سالنامه‌هایی با حجم تقویم کم ( سررسید دو روز شمار، سررسید هفته شمار و ماه شمار )، پس از قسمت تقویم، صفحاتی برای یادداشت قرار می‌گیرد. این امر نه تنها حجم سررسید را به میزان متعادل می‌رساند، بلکه ضعف نبود فضای یادداشت در این گونه سالنامه‌ها تا حدی جبران می‌شود.
 • دفترچه تلفن: برخی از تولید کنندگان سررسید در پایان سالنامه تولید شده چند صفحه دفترچه تلفن قرار می‌دهند. این دفترچه تلفن غالبا با حروف الفبا تفکیک نمی‌شود. اما وجود این دفترچه تلفن مختصر می‌تواند برای کاربر سررسید بسیار مورد استفاده باشد.
 • اطلاعات مهندسی: برخی از تولیدکنندگان بنا بر نظر خود یا درخواست مشتریان، بخشی را تحت عنوان اطلاعات مهندسی به انتهای سالنامه اضافه می‌کنند. این بخش شامل جداول استاندارد و اعداد از پیش محاسبه شده است که برای برخی از مشتریان قابل استفاده است. شرکتهای مهندسی معمولا اطلاعات فنی و مورد نیاز خود را در آخر سررسید اضافه می‌کنند.
 • سایر اطلاعات : شامل شماره‌های تلفن ضروری، پیش شماره‌ها، کد استان‌ها، کد شهرستانها ، کد کشورها، اطلاعات مربوط به خطوط مترو یا اتوبوس، تفاوت زمانی بین کشورها، اطلاعات جغرافیایی و . . . که برخی از تولید کنندگان در انتهای سررسیدهای عمومی تولیدی خود قرار می‌دهند.
اوراق ضمیمه

خلاصه 

برای انتخاب فرمت تاریخ سررسید اول به میزان یادداشت روزانه‌تان دقت کنید، اگر فضای زیادی برای یادداشت روزانه دارید از سررسید روزانه استفاده کنید. اگر کلا به فضای یادداشت برداری بدون توجه به روز آن نیاز دارید از سررسید دستیار استفاده کنید و اگر به فضای زیادی برای یادداشت نیاز ندارید از سررسید‌های ماه شمار استفاده کنید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232