همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

انواع کاغذ و چاپ داخل سررسید

آموزش

عمومی ترین کاغذ برای تولید سررسید ارزان و به صرفه، کاغذ تحریر سفید 70 گرم است. البته برای سفارشی کردن سررسید می توان از کاغذ تحریر سفید 80 گرم نیز استفاده کرد که نسبت به کاغذ تحریر سفید 70 گرم کمی ضخیم تر بوده و گران تر است که در مجموع سررسید را سنگین تر می کند و قیمت سررسید را افزایش می دهد.

انواع کاغذ و چاپ داخل سررسید

انواع کاغذ صفحات داخلی سررسید

در کل برای چاپ صفحات داخلی سررسید از کاغذ تحریر و گلاسه استفاده می شود، در این میان کاغذ تحریر سهم بیشتری دارد که به دو نوع کاغذ تحریر سفید و کاغذ تحریر کرم تقسیم می شود.

کاغذ تحریر سفید

عمومی ترین کاغذ برای تولید سررسید ارزان و به صرفه، کاغذ تحریر سفید 70 گرم است. البته برای سفارشی کردن سررسید می توان از کاغذ تحریر سفید 80 گرم نیز استفاده کرد که نسبت به کاغذ تحریر سفید 70 گرم کمی ضخیم تر بوده و گران تر است که در مجموع سررسید را سنگین تر می کند و قیمت سررسید را افزایش می دهد.

کاغذ تحریر کرم

در سال های اخیر استفاده از کاغذ تحریر کرم رواج یافته است. کاغذ تحریر کرم کمی از کاغذ تحریر سفید گران تر است ولی سررسید تولیدی با کاغذ تحریر کرم ظاهری نفیس پیدا می کند و  جلوه با ارزش تری دارد. کاغذ تحریر کرم نیز 70 گرم و 80 گرم دارد که معمولا از کاغذ تحریر کرم 70 گرم استفاده می کنند. توجه: مشاهده شده است که برخی از تولیدکنندگان برای کاهش هزینه تمام شده سررسید به جای استفاده از کاغذ تحریر کرم از کاغذ تحریر سفیدی استفاده می کنند که روی آن را به رنگ کرم چاپ می کنند ، بنابراین کیفیت و ظرافت لازم را ندارد و همچنین باعث می شود که صفحات گوناگون نوسان رنگ داشته باشند و کاغذ سررسید یکدست نباشد.

کاغذها چه انواعی دارند و در چه محصولاتی استفاده می شوند؟

کاغذ گلاسه

از کاغذ گلاسه برای صفحات داخلی سررسید های نفیس استفاده می شود که عموما گرماژ 115 و 135 گرم متداول ترین نوع کاغذ گلاسه استفاده شده است.چاپ کاغذ گلاسه به صورت 4رنگ افست انجام می شود. سررسید با کاغذ داخلی گلاسه در تیراژ کم و بیشتر به عنوان هدیه نفیس تولید می شود. بیشترین کاربرد کاغذ گلاسه در تولید سررسید و سالنامه برای چاپ لت تبلیغاتی می باشد.

5 دلیل عدم استفاده از کاغذ گلاسه به عنوان صفحات داخلی سررسید

1-چسب به لایه های میانی فرم های گلاسه کمتر نفوذ می کند و در نهایت کیفیت صحافی پایین می آید.

2-سررسید سنگین می شود و باعث باز شدن فرم ها می شود.

3-در هنگام نوشتن روی کاغذ گلاسه با خودکار و خودنویس، جوهر آن پخش می شود.

4-هزینه سررسید تولید شده با کاغذ گلاسه در مقایسه با سررسید تولیدی با کاغذ تحریر خیلی بیشتر است.

5-سنگین شدن وزن سررسید باعث اخلال در امر بسته بندی و حمل و نقل سررسید می شود.

کیفیت کاغذ

کیفیت کاغذ تحریر مورد استفاده در سررسید تا حدود بسیار زیادی به کشور سازنده آن وابسته است. کاغذ کرم سررسید در ایران عموما از دو کشور اندونزی و چین و بعضا از کره وارد می شود و به ندرت کاغذی غیر از این سه نوع در بازار یافت می شود. در این بین کاغذ اندونزی دارای بالاترین کیفیت بوده و از لطافت و تراکم بالاتری برخوردار است. کاغذهای چینی اغلب کیفیت کمی داشته و نه تنها ظاهری نامرغوب به سررسید می دهد، بلکه در عملیات چاپ نیز مشکلات فراوانی ایجاد می کند. کاغذ کره نیز که نسبت به دو مورد قبلی بسیار کمتر مورد استفاده است، دارای کیفیتی متوسط است. لذا چنانچه تمایل دارید سررسیدی با کیفیت سفارش دهید، اطمینان حاصل کنید که از کاغذ اندونزی در تولید سررسید استفاده شود.

کاغذهای کاربردی در چاپ

نکته بسیار مهم

متاسفانه در سال های اخیر مشاهده شده است که برخی از همکاران تولید کننده ما به دلیل گران بودن قیمت کاغذ تحریر ازسایر کاغذها استفاده می کنند که به هیچ عنوان برای تولید سررسید پیشنهاد نمی شود. چرا که کاغذ تحریر به دلیل داشتن ویژگی های زیر برای تولید سررسید مناسب است

1- جوهر روی آن پخش نمی شود.

2- ضخامت کمتری نسبت به سایر کاغذها دارد.

3- کیفیت چاپ خوبی دارد.

4- سنگین نمی شود.

چاپ داخل سررسید

تعداد رنگ های استفاده شده در صفحات داخلی سررسید را چاپ  داخلی سررسید می گویند. بیشتر تولیدکنندگان برای تولید سررسید عمومی از دو رنگ برای چاپ صفحات داخلی سررسید استفاده می کنند که این حالت بهینه ترین حالت از نظر زیبایی و هزینه تمام شده سررسید می باشد. ولی در این میان برخی نیز برای کاهش هزینه از چاپ تکرنگ استفاده می کنند که از لحاظ ظاهری زیبا نیست ولی قیمت تمام شده سررسید کاهش می یابد. البته چنانچه سررسید شما به صورت اختصاصی است می توانید از هر تعداد رنگ که لازم است استفاده کنید. چاپ 4 رنگ هم روی کاغذ گلاسه انجام می شود که همانطور که اشاره شد سررسید تولید شده با کاغذ گلاسه ظاهری نفیس دارد ولی در عوض قیمت تمام شده آن خیلی بالا است .

کیفیت چاپ صفحات داخلی

برای بررسی کیفیت چاپ صفحات داخلی پنج مورد را بررسی نمایید.

  • پر تراکم بودن رنگ : خطوط ضخیم و داخل اعداد را به دقت بررسی کنید. در چاپ بی کیفیت، قسمت داخلی این مناطق تراکم رنگی کمی داشته و دارای نقاط سفید فراوان است. پر نبودن رنگ در چاپ موجب کم رنگ شدن نواحی چاپ شده گردیده و ظاهری نا زیبا به سررسید می دهد.
  • زنده بودن رنگ : چنانچه از مرکب نا مرغوب برای چاپ استفاده شود و یا دقت مناسب در هنگام چاپ صورت نگیرد، رنگها زنده بودن و کیفیت خود را از دست خواهند داد. استفاده از رنگ های ساختگی برای سررسید معمول است که معمولا همانطور که ذکر شد از دو رنگ برای چاپ صفحات سررسید استفاده میشود. اگر کیفیت چاپ نامناسب باشد رنگها دارای نوسان رنگ بوده و به جای رنگ اصلی متمایل به رنگ دیگری خواهد شد.
  • یکدست بودن رنگ : چاپ بی کیفیت موجب خواهد شد تا یک رنگ مشخص در صفحات گوناگون سررسید بصورت متفاوت چاپ گردد. برای بررسی این مورد سررسید را با یک دست با سرعت ورق زده و به رنگ موارد چاپ شده دقت نمایید. با استفاده از این روش، چنانچه چاپ یکدست نباشد، تغییر رنگ کاملا مشهود خواهد بود. این امر در هنگام چاپ لوگوی شرکت در صفحات اهمیت بیشتری نیز پیدا می کند. زیرا رنگ لوگوی شما جزئی از هویت بصری برند شما است و تغییر رنگ آن به لحاظ حرفه ای به هیچ وجه قابل قبول نیست. در این خصوص باید رنگ سازمانی به صورت ساختگی در صفحات سررسید چاپ شود.
  • ثابت بودن محل چاپ : در صورتی که دقت لازم در هنگام چاپ صورت نگیرد، مکان چاپ کلیه المان های صفحه در طول چاپ به دفعات جابجا خواهد شد. نتیجه این موضوع پس از نهایی شدن تولید سررسید، جابجا شدن اعداد و نوشته ها و خطوط در صفحات گوناگون است. تا جایی که ممکن است این موارد به لبه کاغذ نزدیک شده یا حتی در برش از صفحه خارج شوند. برای بررسی این مورد، سررسید را با یک دست با سرعت ورق زده و به مکان اعداد یا خطوط توجه کنید. اگر این مورد رعایت نشده باشد، شاهد جابجایی فراوان ( اصطلاحا پرش ) اعداد خواهید بود.
  • روی هم خوردن چاپ: چنانچه قرار است طرحی خاص یا لوگوی شرکت شما با بیش از یک رنگ در صفحات سررسید چاپ شود، این مورد را نیز بررسی نمایید. دقت کم چاپ در روی هم خوری، موجب می شود لبه قسمت های تفکیک شده روی هم چاپ شده یا بین آنها فاصله بیافتد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232