همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

تاریخچه تقویم رومیزی در جهان

دانستنی

تقویم و تقویم رومیزی دو عنصر جدانشدنی از یکدیگر هستند و از گذشته ها تاکنون در هم تنیده اند. به همین دلیل با تاریخچه و پیشینه ای از تقویم سخن خود را آغاز می کنیم. از زمانی که تمدن انسانی نه به این گونه که در حال حاضر می شناسیم بلکه کاملا ابتدایی و از زمان پیدایش کشاورزی نیاز به تقویم برای انسان ها در زندگی اجتماعی و کاری آنها ایجاد شد.

تاریخچه تقویم رومیزی در جهان

تاریخچه تقویم رومیزی در ایران و سراسر جهان

تقویم و تقویم رومیزی دو عنصر جدانشدنی از یکدیگر هستند و از گذشته ها تاکنون در هم تنیده اند. به همین دلیل با تاریخچه و پیشینه ای از تقویم سخن خود را آغاز می کنیم. از زمانی که تمدن انسانی نه به این گونه که در حال حاضر می شناسیم بلکه کاملا ابتدایی و از زمان پیدایش کشاورزی نیاز به تقویم برای انسان ها در زندگی اجتماعی و کاری آنها ایجاد شد. با شواهد به دست آمده از کاوش ها توسط باستان شناسان علاقه به نجوم و تقویم بر پایه آسمان و حرکت خورشید اولین جرقه از ایجاد تقویم شد. بعد از گذشت چند سال و تجربه و خطا توسط افراد هوشمند تر تقویم هجری اولین تقویم ساخته شده به دست انسان ها بود.

تاریخچه تقویم رومیزی

با رونق شهر نشینی و پس از آن ایجاد ادارات برای ارتباط اجتماعی با یکدیگر و حل معظلات آن دوره تقویم نیز مورد استقاده قرار گرفت. در ابتدا شکلی بسیار ساده داشت و فقط کاربرد آن بود که مورد توجه واقع می شد اما کم کم و با گذشت زمان ظاهر آن نیز تغییراتی کرد. شاید در ابتدا برگه هایی که روزها را شمارش می زد می تواست کفایت کند اما کم کم شکل پیچیده تر و مدرن تری به خود گرفت. کشور ایران با پیشینه ای 2500 ساله از تمدن یکی از اولین قوم هایی است که از تقویم پیشرفته خورشیدی خیلی شبیه به تقویمی که در حال حاضر می شناسیم، استفاده می کرد.

در ایران و از زمان زرتشت استفاده از تقویم خورشیدی-مهی رواج داشت. از 2500 سال پیش تا کنون تقویم مورد استفاده ایرانیان تقویم خورشیدی ولی با کمی تغییرات بوده است. همانطور که می دانید در سررسید و سالنامه هم مانند تقویم رومیزی، جز اصلی آن یک تقویم است که به صورت های متنوع درون برگه های آنها واقع شده است. سالنامه یا همان سررسید دفتری است با جلد سخت و محکم که از گذشته های دور برای نوشتن رویدادها طی یک سال بر اساس تاریخ استفاده می شد به گونه ای که طبق سالنامه هایی که برجای مانده است تاریخ نویسان توانسته اند به این اطلاعات کامل در مورد نحوه ی زندگی مردم در اعصار مختلف دست پیدا کنند.

تاریخچه تقویم رومیزی در جهان

تقویم های مشهور جهان از گذشته تا به امروز

با سپری شدن عمر اهمیت زمان و مدیریت آن و در پی اش استفاده بهینه و مبارزه با هدررفت زمان خود را به نمایش گذاشت. در نتیجه دانشمندان و اخترشناسان طرح های پیشنهادی خود را برای شمارش روزها ارائه دادند. بعضی از آنها دارای دوازده ماه و بعضی حتی بیشتر هستند. در بعضی اسامی حیوانات به روی ماه های سال قرار گرفته شده است و بعضی دیگر تعداد روزهای یک ماه خیلی کمتر از سی روز است. در اینجا اسامی انواع تقویم که از گذشته در سراسر جهان و سرزمین های مختلف و قومیت های باستانی تاکنون رواج داشته را به صورت لیست آورده ایم تا بیشتر با اسامی آنها آشنا شوید.

انواع تقویم در گذر تاریخ

 • تقویم هجری خورشیدی یا تقویم اسلامی
 • تقویم میلادی
 • تقویم هجری قمری
 • تقویم جولیان
 • تقویم هندو
 • تقویم سنتی چینی
 • تقویم حیوانی
 • تقویم قبطی
 • تقویم بربری
 • تقویم عبری
 • تقویم ارمنی
 • تقویم مصری
 • تقویم زرتشتی

توضیح برخی از معروف ترین تقویم ها را در مقاله انواع گاهشماری مطالعه نمایید. برای مشاهده تقویم 1403 و تعطیلات رسمی ۱۴۰۱ به بخش مربوطه مراجعه نمایید. همچنین برای سفارش چاپ تقویم رومیزی سال جدید و مشاهده قیمت تقویم رومیزی به روی لینک کلیک نمایید.

تاریخچه تقویم رومیزی در جهان

تفاوت سررسید و تقویم رومیزی

ابتدا به برتری هریک نسبت به دیگری می پردازیم. سررسید قابل حمل است و نسبت به تقویم رومیزی فضای بیشتری برای نوشتن رویداد و نکات قابل یاداشت دارد. اما تقویم رومیزی با اینکه بعضی از آنها خاصیت تا شدن دارد با این حال برای جابه جایی طراحی نشده اند و معمولا فضایی برای نوشتن ندارند. تنها می توانید تقویم هر ماه را در صفحات جداگانه مشاهده نمایید و روزهای مهم را علامت زده با یادداشتی کوچک نگه دارید. البته این عیب با یک راه حل پوشش داده شده است. در تقویم رومیزی یاداشت دار برگه هایی در مکانی تعبیه شده است که می توانید برای نوشتن از آنها استفاده نمایید. هرچند شاید مقایسه سالنامه و تقویم رومیزی کار شایسته ای نباشد. از آنجا که هر کدام کاربرد منحصر به خود را دارند.

برای مثال در تقویم رومیزی که روی میز یا یک مسطح واقع شده است به راحتی و با چشم چرخاندان تاریخ مورد نظر و علامت زده شده را در کمتر از سه ثانیه مشاهده کنید. در سررسید اینگونه نیست و معمولا استفاده از آن به نحوی دیگر است. از آنجا که شرکت ها از سررسید برای تبلیغات استفاده می کنند، (مقاله سررسید تبلیغاتی در این زمینه به شما کمک می کند) علاوه بر برگه های لت سررسید فضای زیادی برای نوشتن دارد. به نحوی که در سررسید روزشمار هر تاریخ در یک صفحه گنجانده شده پس عملا یک صفحه برای نوشتن رویدادها، نکات، دروس مربوط به آن تاریخ دارید. سالنامه دارای تنوع زیاد در اندازه است که به آن قطع سررسید گویند برای اطلاعات بیشتر به مقاله انواع سایز سررسید مراجعه نمایید. پس می توان با انتخاب سایز مورد نظر سالنامه قابل حمل را انتخاب نمود.

تقویم رومیزی خاص و ارزان در تقویم رومیزی گاموت

برای خرید تقویم رومیزی سال ۱۴۰۳  و خرید سررسید 1403 ارزان برای تبلیغ از گاموت اقدام نمایید. در مقالاتی که در سایت سالنامه گاموت وجود دارد همچنین می توانید انواع سررسید و سالنامه را مستقیما از خود تولیدکننده تهیه نمایید. گاموت دهه هاست که در بخش تولید سررسید گاموت و تولید تقویم رومیزی گاموت در کشور نقش پررنگی دارد و یکی از تولیدکنندگان بزرگ کشوریست.

مطالب مرتبط

تقویم 1401 در یک نگاه

سالنامه دفتری برای ثبت وقایع

سفارش چاپ تقویم رومیزی 1403

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
مپنا
اسنوا
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232