همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

تاریخچه تقویم رومیزی در جهان

دانستنی

با سپری شدن عمر اهمیت زمان و مدیریت آن و در پی‌اش استفاده بهینه و مبارزه با هدر رفت زمان خود را به نمایش گذاشت. در نتیجه دانشمندان و اخترشناسان طرح‌های پیشنهادی خود را برای شمارش روزها ارائه دادند. بعضی از آنها دارای دوازده ماه و بعضی حتی بیشتر هستند. در بعضی اسامی حیوانات به روی ماه‌های سال قرار گرفته شده است و بعضی دیگر تعداد روزهای یک ماه خیلی کمتر از سی روز است.

تاریخچه تقویم رومیزی در جهان

تقویم و تقویم رومیزی دو عنصر جدانشدنی از یکدیگر هستند و از گذشته‌ها تاکنون در هم تنیده‌اند. به همین دلیل با تاریخچه و پیشینه‌ای از تقویم سخن خود را آغاز می‌کنیم. از زمانی که تمدن انسانی نه به این گونه که در حال حاضر می‌شناسیم بلکه کاملا ابتدایی و از زمان پیدایش کشاورزی نیاز به تقویم برای انسان‌ها در زندگی اجتماعی و کاری آنها ایجاد شد. با شواهد به دست آمده از کاوش‌ها توسط باستان شناسان علاقه به نجوم و تقویم بر پایه آسمان و حرکت خورشید اولین جرقه از ایجاد تقویم شد. بعد از گذشت چند سال و تجربه و خطا توسط افراد هوشمند‌تر تقویم هجری اولین تقویم ساخته شده به دست انسان‌ها بود. بنابراین ما در این مقاله تصمیم گرفتیم در مورد تاریخچه تقویم رومیزی در جهان صحبت کنم. لطفا ما را تا پایان مقاله همراهی کنید.

انواع و تاریخچه تقویم رومیزی در جهان

تاریخچه تقویم رومیزی

با رونق شهر نشینی و پس از آن ایجاد ادارات برای ارتباط اجتماعی با یکدیگر و حل معظلات آن دوره تقویم نیز مورد استقاده قرار گرفت. در ابتدا شکلی بسیار ساده داشت و فقط کاربرد آن بود که مورد توجه واقع می‌شد اما کم کم و با گذشت زمان ظاهر آن نیز تغییراتی کرد. شاید در ابتدا برگه‌هایی که روزها را شمارش می‌زد می‌تواست کفایت کند اما کم کم شکل پیچیده تر و مدرن تری به خود گرفت. کشور ایران با پیشینه ای 2500 ساله از تمدن یکی از اولین قوم‌هایی است که از تقویم پیشرفته خورشیدی خیلی شبیه به تقویمی که در حال حاضر می‌شناسیم، استفاده می‌کرد.

در ایران و از زمان زرتشت استفاده از تقویم خورشیدی-مهی رواج داشت. از 2500 سال پیش تا کنون تقویم مورد استفاده ایرانیان تقویم خورشیدی ولی با کمی تغییرات بوده است. همانطور که می‌دانید در دفتر سررسید و سالنامه هم مانند تقویم رومیزی، جز اصلی آن یک تقویم است که به صورت های متنوع درون برگه های آنها واقع شده است. سالنامه یا همان سررسید دفتری است با جلد سخت و محکم که از گذشته‌های دور برای نوشتن رویدادها طی یک سال بر اساس تاریخ استفاده می‌شد به گونه‌ای که طبق سال نامه هایی که برجای مانده است تاریخ نویسان توانسته‌اند به این اطلاعات کامل در مورد نحوه زندگی مردم در اعصار مختلف دست پیدا کنند.

تاریخچه تقویم رومیزی

تقویم های مشهور جهان از گذشته تا به امروز

با سپری شدن عمر اهمیت زمان و مدیریت آن و در پی‌اش استفاده بهینه و مبارزه با هدر رفت زمان خود را به نمایش گذاشت. در نتیجه دانشمندان و اخترشناسان طرح‌های پیشنهادی خود را برای شمارش روزها ارائه دادند. بعضی از آنها دارای دوازده ماه و بعضی حتی بیشتر هستند. در بعضی اسامی حیوانات به روی ماه‌های سال قرار گرفته شده است و بعضی دیگر تعداد روزهای یک ماه خیلی کمتر از سی روز است. در اینجا اسامی انواع تقویم که از گذشته در سراسر جهان و سرزمین‌های مختلف و قومیت‌های باستانی تاکنون رواج داشته را به صورت لیست آورده‌ایم تا بیشتر با اسامی آنها آشنا شوید.

انواع تقویم در گذر تاریخ

 • تقویم هجری خورشیدی یا تقویم اسلامی
 • تقویم میلادی
 • تقویم هجری قمری
 • تقویم جولیان
 • تقویم هندو
 • تقویم سنتی چینی
 • تقویم حیوانی
 • تقویم قبطی
 • تقویم بربری
 • تقویم عبری
 • تقویم ارمنی
 • تقویم مصری
 • تقویم زرتشتی
انواع تقویم رومیزی در گذر تاریخ

تفاوت سررسید و تقویم رومیزی

ابتدا به برتری هر یک نسبت به دیگری می‌پردازیم. سررسید قابل حمل است و نسبت به تقویم رومیزی فضای بیشتری برای نوشتن رویداد و نکات قابل یاداشت دارد. اما تقویم رومیزی با اینکه بعضی از آنها خاصیت تا شدن دارد با این حال برای جابه جایی طراحی نشده‌اند و معمولا فضایی برای نوشتن ندارند. تنها می‌توانید تقویم هر ماه را در صفحات جداگانه مشاهده نمایید و روزهای مهم را علامت زده با یادداشتی کوچک نگه دارید. البته این عیب با یک راه حل پوشش داده شده است. در تقویم رومیزی یاداشت دار برگه هایی در مکانی تعبیه شده است که می توانید برای نوشتن از آنها استفاده نمایید. هرچند شاید مقایسه سالنامه و تقویم رومیزی کار شایسته‌ای نباشد. از آنجا که هر کدام کاربرد منحصر به خود را دارند.

برای مثال در تقویم رومیزی که روی میز یا یک مسطح واقع شده است به راحتی و با چشم چرخاندان تاریخ مورد نظر و علامت زده شده را در کمتر از سه ثانیه مشاهده کنید. در سررسید اینگونه نیست و معمولا استفاده از آن به نحوی دیگر است. از آنجا که شرکت ها از سررسید برای تبلیغات استفاده می‌کنند. علاوه بر برگه های لت سررسید فضای زیادی برای نوشتن دارد. به نحوی که در سررسید رقعی روزشمار هر تاریخ در یک صفحه گنجانده شده پس عملا یک صفحه برای نوشتن رویدادها، نکات، دروس مربوط به آن تاریخ دارید. سالنامه دارای تنوع زیاد در اندازه است که به آن قطع سررسید گویند برای اطلاعات بیشتر به مقاله انواع سایز سررسید مراجعه نمایید. پس می‌توان با انتخاب سایز مورد نظر سالنامه قابل حمل را انتخاب نمود.

تفاوت تقویم رومیزی و سررسید

تقویم رومیزی خاص و ارزان در تقویم رومیزی گاموت

برای خرید تقویم رومیزی  و خرید سررسید کیفی ارزان برای تبلیغ از گاموت اقدام نمایید. در مقالاتی که در سایت سالنامه گاموت وجود دارد همچنین می‌توانید انواع سررسید و سالنامه را مستقیما از خود تولیدکننده تهیه نمایید. گاموت دهه هاست که در بخش تولید سررسید گاموت و تولید تقویم رومیزی گاموت در کشور نقش پررنگی دارد و یکی از تولیدکنندگان بزرگ کشوریست.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232