درباره سالنامه

سالنامه دفتری است عموما با جلد چرم که در برگه های آن تقویم یکسال چاپ شده است. به سبب محبوبیت و کارایی فراوان سالنامه ها در طول سالیان تنوع زیادی در تولید این محصول دیده می شود. برگه های داخلی سالنامه ها حاوی اطلاعات کاملی می باشند که مورد نیاز هر فرد در طول سال می باشد. برای مشاهده سالنامه ۱۴۰۳ کلیک کنید.

اجزا سالنامه

اما مهمترین بخش یک سالنامه ، تقویم آن می باشد. بر اساس چینش تقویم در برگه های سالنامه این محصول به سبک های سالنامه روزشمار ( پنجشنبه و جمعه با هم ) ، روزشمار ( پنجشنبه و جمعه جدا ) ، سالنامه دو روز شمار ، سالنامه هفته شمار ( دستیار ) ، سالنامه هفته در دو صفحه ، سالنامه ماه شمار و سالنامه یک ماه در دو صفحه ارائه می شود. ” شایان ذکر است که بیشتر سالنامه هایی که در ایران تولید می شود علاوه بر تاریخ شمسی حاوی تاریخ میلادی و تاریخ قمری می باشد ” اما اگر سالنامه ای تنها با تاریخ قمری شود به آن سالنامه قمری و اگر سالنامه ای تنها با تاریخ میلادی تولید شود به آن سالنامه میلادی می گویند.

در این میان اطلاعات دیگری نظیر جمله ای از مشاهیر ، حدیثی از ائمه اطهار و یا خلاصه ای از تعطیلات یک ماه در برگه های سالنامه چاپ می شود. هم چنین برخی تولیدکنندگان سالنامه در پایان هر هفته یا هر ماه گزارش کار آن هفته یا آن ماه را چاپ می کنند. البته عموما سالنامه اختصاصی را به این صورت چاپ می کنند. همچنین در ابتدا و انتهای سالنامه ها صفحاتی از قبیل مشخصات دارنده سالنامه ، تعطیلات رسمی سال ، یکسال در یک نگاه سالنامه ، نقشه مترو تهران ، نقشه ایران ، نقشه تهران ، مناسبت های ضمیمه تقویم ، تلفن های ضروری تهران ، کد استان های ایران ، چک لیست سفر ، اصطلاحات مفید بازرگانی ، سایت های مهم و کاربردی ، علائم اختصاری تجارت بین الملل ، برگه یادداشت حساب های ماهانه ، دفترچه تلفن و … وجود دارد.

سالنامه چیست

محبوبیت سالنامه

بررسی ها نشان می دهد قشر زیادی از مردم از سالنامه استفاده می کنند و دلیل این امر فضای مناسب سالنامه ها جهت یادداشت برداری است. شاید به نظر برسد که در عصر دیجیتال استفاده از سالنامه با توجه به وجود سایت های تقویم و انواع و اقسام برنامه های نوشتاری دیگر مقبولیت نداشته باشد . اما نتایج تحقیقات نشان می دهد هنوز در سال 2021 بیشتر افراد برای نوت برداری در طول سال از سالنامه  استفاده می کنند. مثلا دانشجوها از سالنامه به عنوان جزوه استفاده می کنند ، کارمندان برای ثبت امور روزانه یا یادآوری ها ، صاحبان کسب و کار به عنوان دفتر حساب و کتاب  و …

همین استفاده عامه مردم از سالنامه ها سبب رونق فروش سالنامه درسال های متمادی شده است . سالنامه اختصاصی نیز هدیه مناسبی جهت ارائه در پایان سال از طرف شرکت ها یا سازمان می باشد. برای سفارش سالنامه ، شرکت ها نمونه های تولید شده سالنامه را از تولیدکنندگان سالنامه دریافت می کنند و جهت شخصی سازی سالنامه از موارد زیر استفاده می کنند :

شخصی سازی سالنامه

1- درج لوگو روی جلد سالنامه 

2- درج برگه های تبلیغاتی به عنوان لت سالنامه در ابتدا یا انتهای آن

3- چاپ لوگو در صفحات به عنوان ترام سالنامه 

4- چاپ بر روی روبان سالنامه

5- چاپ روی آستر بدرقه سالنامه