همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

طراحی سررسید چگونه انجام می‌شود؟ فرآیند ها + مراحل

آموزش

در فرآیند تولید یک محصول مرحله ابتدایی تهیه نقشه، برآورد محاسبات و طراحی محصول است. حتی زمانی که ما قصد داریم یک ساختمان را بنا کنیم، در مرحله اول باید نقشه کلی ساختمان، نقشه محاسبات شامل اندازه‌ها و ابعاد هر قسمت، محاسبات وزنی و سایر محاسبات را انجام دهیم و در مرحله آخر برای زیبایی طراحی‌های داخلی صورت پذیرد.

فرآیند طراحی و تولید سررسید

در فرآیند تولید یک محصول مرحله ابتدایی تهیه نقشه، برآورد محاسبات و طراحی محصول است. حتی زمانی که ما قصد داریم یک ساختمان را بنا کنیم، در مرحله اول باید نقشه کلی ساختمان، نقشه محاسبات شامل اندازه‌ها و ابعاد هر قسمت، محاسبات وزنی و سایر محاسبات را انجام دهیم و در مرحله آخر برای زیبایی طراحی‌های داخلی صورت پذیرد. پس از بررسی این امور و اطمینان از این موارد می‌توانیم نسبت به اجرا اقدام نماییم. در این مقاله، فرایند طراحی و چاپ سررسید را به صورت کامل برای شما شرح داده و نکات کلیدی در تولید سررسید را بررسی می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

مقاله تخصصی نحوه طراحی سررسید؛ فرایند و نکات

برای اینکه فرآیند طراحی یک محصول را توضیح دهیم ابتدا می‌بایست پاسخ سوالات زیر را پیدا کنیم و چون در نظر داریم این فرآیند را بر روی محصول مورد نظر ما که سررسید است پیاده سازی کنیم، ابتدا سوالات زیر را مطرح و پاسخ خواهیم داد.

 1. فرآیند طراحی سررسید چگونه است؟
 2. چه مراحلی برای تولید سررسید باید سپری شود؟
 3. از چه روش‌هایی باید برای طراحی سررسید استفاده کرد؟
 4. چه عواملی بر طراحی سررسید موثر است؟
 5. چه نکاتی ضروری و مهمی باید در طراحی سررسید مد نظر قرار گیرد؟
 6. آیا نمونه‌ای موفق از طراحی سررسید در حال حاضر وجود دارد؟

فرایند تولید سررسید به چه صورت است؟

در زیر به توضیح هر یک از موارد بالا می پردازیم:

 1. فرآیند طراحی سررسید چگونه است؟

در آغاز فرآیند طراحی سررسید 1404 لازم است ابتدا تجزیه و تحلیل مناسب صورت پذیرد و با جمع آوری دیتا یا داده‌های مناسب بهترین نتیجه لحاظ گردد. با فرآهم آوردن اطلاعات مورد نیاز فعالیت‌هایی چون حذف عوامل فرعی و یا پیدا کردن عاملی که ممکن است نیازمند تغییر باشد مد نظر قرار خواهد گرفت. این مرحله را می‌توان به 4 دسته ایده پردازی، انتخاب ایده یا طرح، اجرای نمونه و ارزیابی عوامل تقسیم بندی کرد.

 ایده پردازی؛ خلاقیت و نوآوری

در این مرحله که جزو فرایند تولید سررسید 1404 است، ایده‌های مختلف شکل می‌گیرند و توجه به نیاز مخاطب باید مورد نظر قرار گیرد. یکی از بهترین روش‌ها برای ایده پردازی تولید سررسید، استفاده از ایده‌ های اثرگذار و ترندهای جهانی است؛ گرچه می‌توانید از ایده‌های کلاسیک که سال هاست در تولید سررسید استفاده شده است نیز کمک بگیرید.  این ایده شامل طرح جلد سررسید و یا حتی نوع جلد، طرح صفحات داخلی، نوع صحافی و یا حتی شکل و رنگ پلاک، نوع داغی روی جلد و… است که می‌خواهیم بر روی سررسید اجرا نماییم.

 انتخاب متریال و طراحی داخلی

از میان ایده‌های مختلفی که ارائه می‌گردد ایده یا ایده‌هایی که می‌تواند بهترین نتیجه را در بر داشته باشد انتخاب می‌گردد. لازم است که در این قسمت بدون تعصب روی مورد خاصی داوری و نتیجه گیری شود. در این مرحله انتخاب طرح داخلی سررسید و انتخاب متریال جلد و نوع صحافی صورت می‌گیرد. برای مثال برای جلد از متریال چرم، گالینگور، ترمو یا هر متریال دیگری استفاده می‌گردد. این انتخاب متریال باید با نوع طراحی سررسید و نوع صحافی که مدنظر ماست به موازات هم باید صورت پذیرد.

سررسید چگونه تولید می شود؟ مراحل تولیدی سررسید

اجرای نمونه اولیه

در این مرحله پس از ایده پردازی و انتخاب ایده، قدم اول جهت تولید نمونه اولیه برداشته می‌شود. در حقیقت برای بررسی، یک ماکت از پروژه اصلی مرتبط با تولید سالنامه تهیه می‌گردد. البته اجرای نمونه اولیه شامل طرح داخلی سررسید اختصاصی است و البته که می‌توان ایده جلد سررسید را هم پیاده کرد. بدین منظور ابتدا متریال مورد نظر مانند چرم، گالینگور، ترمو و … که قبلا انتخاب شده است بر روی مقوای جلد می‌کشیم و اصطلاحا جلد سازی می‌کنیم. می‌توانیم جلد ساخته شده را با ماکت صفحات داخلی صحافی کرده و یک نمونه آماده از سررسید نهایی را ببینیم.

 ارزیابی و سنجش اولین نمونه

پس از اجرای نمونه اولیه و بررسی موارد مختلف، در صورت وجود هر گونه مشکلی اصلاحات لازم صورت پذیرد و در غیر اینصورت قدم اول جهت تولید برداشته می‌شود. به همین دلیل مرحله ارزیابی و سنجش اولین نمونه اجرا شده، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا مرحله تولید پس از بررسی نمونه تولید شده اول، انجام می‌گیرد. برای انتخاب طرح صفحات داخلی سررسید، از اتودهای مختلفی که زده شده نظرسنجی می‌گردد و از طرحی که بیشترین تایید را داشته باشد برای تهیه اوزالید اولیه استفاده میشود.

 1. چه مراحی برای طراحی سررسید باید سپری شود؟

اولین قدم برای پیشروی گام به گام و طی کردن مراحل تولید یک محصول خلاصه طرح است. خلاصه طرح، هدف اصلی و نهایی را تبیین و موانع موجود را گوشزد می‌کند.

شرح طرح محصول

شرح طرح محصول مسئله بسیار مهمی است که به صورت صحیح رعایت نمی‌شود. در این قسمت، مسائل به صورت تفصیلی بیان شده و مشکل یا راه حل لازم را از ایده بالقوه به سمت هدف نهایی تبیین می‌کند. همچنان توجه به این نکته ضروری است که در کلیه مراحل گفته شده و مطالبی که بعدا گفته خواهد شد، در نظر گرفتن هدف نهایی و دیدن محصول (سررسید، سالنامه یا ارگانایزر) بصورت انجام شده، مد نظر خواهد بود. بدین معنی که یک سررسید از زمان شروع ایده طراحی تا ساخت ماکت و نمونه نهایی، به عنوان یک کاربر نگاه کنیم.

چطور سررسید سفارشی به تولید می رسد؟

انتخاب ایده سررسید و ارزیابی کلی

ممکن است لازم باشد تیم طراحی از نظرات مشورتی دیگری نیز لازم باشد که استفاده نماید. مثلا از نظرات واحد فروش، بازاریابی، تبلیغات و جمع آوری کلیه نظرات و ایده‌ها در جهت هر چه بهتر پیش رفتن مسیر استفاده نماید. وجود جزئیات کامل و هدف دقیق از محصول تولیدی مورد نظر، در مسیر و پروسه تولید کمک شایانی به همراه خواهد داشت. هر چه این اطلاعات تکمیل تر باشد قسمت طراحی راحت‌تر می‌تواند درک مناسبی از خواسته‌ها و نیازهای مرتبط داشته باشد.

پایان دادن به تکرار مراحل

ممکن است در طول طی کردن مراحل طراحی سررسید ۱۴۰۴ بعضی از موارد تکرار مکررات باشد. برای اینکه این تکرارها از بین برود باید این موارد مد نظر قرار گیرد:

 • تولید و امکانات: آیا امکان تولید سررسید یا حتی ارگانایزر با امکانات موجود وجود دارد؟
 • فروش: آیا امکان تولید سررسید با توجه به نیاز مشتری فراهم است؟
 • خرید و تامین: آیا اجزای تولید و متریال مناسب برای تولید سررسید وجود دارد؟
 • هزینه: هزینه تولید این طرح چقدر است؟
 • جابجایی و حمل و نقل: آیا سایز و اندازه و ابعاد سررسید برای شیوه‌های جابجایی مناسب می‌باشد یا نیاز به شیوه خاصی جهت جابجایی وجود دارد
 1. از چه روشهایی باید برای طراحی سررسید استفاده کرد؟

جهت طراحی سررسید 1404 بهتر است از دو عامل مهم غافل نشوید:

کشش و تقاضا

زمانی که میل بازار به سمت یک محصول زیاد باشد تقاضا یا کشش اتفاق می‌افتد. در صورتی که محصول موجود باشد و تولید صورت پذیرد و میل به این محصول در بازار هدف زیاد باشد اصطلاحا تقاضا یا کشش بوجود آمده است و محصول مورد نظر به محصولی منتخب تبدیل می‌شود که مخاطبان زیادی دارد. هر چه عمق بازار بیشتر باشد درخواست بیشتر خواهد بود و هر چه در این خصوص دو عنصر قیمت و کیفیت بیشتر مورد توجه قرار گیرد نتیجه کار مناسب‌تر است.

ابداع یا اختراع؛ چگونگی استفاده از طرح خلاقانه

با تحولاتی که دائما در دنیا در حال رخ دادن است تولید محصولات نیز متاثر از این مهم خواهند بود. این ابداع طرح خلاقانه یک شرکت یا سازمان یا طرح خدمتی نو می‌تواند باشد. به عنوان مثال ابداع روش‌های مختلف خرید که در حال حاضر با توجه به فراگیر شدن ویروس کرونا به صورت غیر حضوری انجام می‌گیرد و یا محصولات یا ابداعات متاثر از این عامل هم هستند. البته در خصوص چاپ سررسید چون محصول ابداع یا اختراع نیست صرفا استفاده از طراحی خاص و یا متریال خاصی می‌توان استفاده کرد. برای نمونه یکی از محصولات سالنامه گاموت در دو سال گذشته تولید سررسید طرح سنگ بود که مورد استقبال مشتریان عزیز قرار گرفت.

قیمت سررسید چگونه تعیین می شود و به چه عواملی بستگی دارد؟

 1. چه عواملی بر طراحی سررسید موثر است؟

عوامل زیادی برای طراحی یک سررسید، باید مورد توجه قرار گیرد که مهمترین این عوامل به شرح ذیل خواهد بود.

 هزینه سررسید؛ بودجه مورد نظر چقدر است؟

هزینه تولید سررسید 1404 یکی از اصلی ترین مواردی به شمار می رود که بایدبرای آن برنامه ریزی داشته باشید و پیش از مرحله سفارش و طراحی، بودجه مورد نظر را انتخاب کنید. در طراحی محصول هزینه مواد اولیه، نیروی انسانی و قیمت نهایی متناسب با ارزش محصولی که نزد مشتری خواهد بود باید مورد توجه قرار گیرد. بنابراین بسیار مهم است که قیمت تمام شده یک سررسید چقدر است. چون به طور معمول، سررسید به عنوان یک هدیه برای پایان سال استفاده می گردد، قیمت مناسب می تواند بر تعداد سفارش مشتری تاثیرگذار باشد. البته کیفیت همواره باید در این پروژه مد نظر قرار گیرد.

تطابق با نیازها

سررسید تولید شده باید اصطلاحا کاربر پسند یا user friendly باشد. تیم طراحی و تولید باید همیشه خود را به عنوان یک کاربر (user)در نظر بگیرد و با در نظر داشتن این امر خیلی موارد را می‌تواند حل و فصل کند. زیرا خود را به عنوان یک مخاطب در مواجهه با محصول قرار می‌دهد. در خصوص تولید ارگانایزر استفاده از فضای مورد نظر مانند جاکارتی، جای خودکار، فضای یادداشت و… به دقت باید بررسی شود.  از طرفی سالنامه ارگانایزر معمولا برای رده مدیران میانی و مدیران بالایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، توجه به این موارد باید مضاعف باشد.

 مواد اولیه و متریال

توجه به این نکته که مواد اولیه و متریال مورد نیاز برای تعداد تولید مشخص یک سررسید موجود باشد. با توجه به شرایط فعلی، واردات کالا در حال حاضر با مشکلات همراه است؛ لذا بهتر است که از تولیدات داخلی استفاده گردد. بخشی از چرم، ترمو یا گالینگور که به عنوان روکش جلد مورد استفاده قرار می‌گیرد. در سالهای قبل بیشتر بصورت وارداتی بوده است ولی اکنون بیشتر از ظرفیت کارخانه‌های چرم سازی داخلی استفاده می‌گردد. نکته مثبت این فرضیه این است که یک چرم وارداتی ممکن بود تعداد محدودی داشته باشد و در صورت افزایش تقاضای مشتری امکان واردات آن در مقطع زمانی نسبتا کم پایان سال میسر نباشد ولی اکنون از ظرفیت کارخانه‌های داخلی استفاده می‌کنیم که این امر هم پشتوانه خوبی برای تولید کننده سررسید است و هم به تولید ملی و داخلی کمک خواهد کرد. گذشته از این اگر تقاضای مشتری بر روی یک چرم خاص زیادتر از حد تصور باشد به راحتی امکان تولید آن در داخل وجود دارد.

نیازهای مشتری

یکی دیگر از عوامل تاثیر گزار مهم، در نظر گرفتن خواسته و نیاز مشتری است. همان گونه که در قبل هم اشاره شد، باید ببینیم مشتری چه امکاناتی را نیاز دارد و یا چه قابلیتی برایش هیجان انگیز و مفید است. اگر ما همواره خود را به جای مشتری یا مخاطب قرار دهیم می‌توانیم برخی از نیاز‌های مشتریان را شناسایی و اجرا کنیم. بررسی رفتار و زمینه فعالیت مشتری، تأثیر بسزایی در فرایند کلی تولید سررسید دارد. به گونه‌ای که بررسی ایده و مذاکرات را برای شما آسان می‌کند.

سررسید چگونه تولید می شود؟

توجه به زیبایی شناسی

زیبایی شناسی و جذابیت بصری یک عامل تعیین کننده در طراحی سررسید است. هر چه در تولید و طراحی یک سررسید به جذابیت بصری و یا زیبایی شناسی که شامل حجم، رنگ، نوع طراحی و تناسب جلد سررسید با اندازه آن است، توجه بیشتری شود قطعا نتیجه امر بهتر خواهد بود. در ایده پردازی سررسید نیز این مهم خیلی باید مورد توجه قرار گیرد. در این بین استفاده از رنگ سازمانی برند مورد نظر و تناسب آن با رنگ‌های مکمل، زیبایی و جذابیت بصری را بالا می‌برد.

توجه به رنگ و مد روز

این روزها به کارگیری ترندهای روز، در هر صنعتی قابل مشاهده است و این ترندها برای بیشتر افراد جذاب است. در جامعه کنونی طراحی محصولی بهتر خواهد بود که علاوه بر زیبایی شناسی و رنگ سازمانی به مد طرح یا مد رنگ نیز توجه شود. مثلا برای سررسید که معمولا برای یک سال تولید می‌شود استفاده از رنگ سال می‌تواند عامل تعیین کننده باشد و یا طرح و ایده‌ای خاص مانند جلد طرح سنگ که در قسمت‌های قبل به آن اشاره شد نمونه‌ای از مد در طراحی سررسید است.

نحوه استفاده

کارایی یک سررسید و نحوه استفاده از آن بر روی طراحی سررسید تاثیر گذار است. البته این مورد تا حد زیادی به قطع سررسید، جلد انتخاب شده برای سررسید، نوع حک لوگو روی جلد و… بستگی دارد. برای مثال کاربرد سررسید دستیار با سررسید روزشمار متفاوت است و هدف از استفاده در این دو نوع فرمت تاریخ مشابه نیست. هر چه یک سررسید کاربر پسندتر باشد در نهایت بیشتر مخاطب عام قرار خواهد گرفت.

قیمت سررسید چطور محاسبه می شود؟

 1. چه نکاتی ضروری و مهمی باید در طراحی سررسید مد نظر قرار گیرد؟

در فرآیند طراحی سررسید صاحب طرح یا اثر، توقعاتی را دارد که باید حتما لحاظ شود. چرا که این توقعات در اساس سیاست گذاری آن شخص یا مجموعه است.

مقرون به صرفه بودن

هدف بخش فروش این است که محصول با حداقل هزینه به مشتری ارائه گردد، تا در بین رقبا جایگاه بهتری داشته باشند. بنابراین باید در فرآیند طراحی سررسید، هزینه تولید و مقرون به صرفه بودن تولید سررسید مدنظر قرار گیرد. در صورتی که تولید کننده سررسید آن را با قیمتی بالا تولید کند ممکن است نیاز باشد مجددا طراحی سررسید تغییر کرده که هزینه قیمت تمام شده بتواند کمتر باشد. با این حال عواملی مانند جلد و قطع سررسید در قیمت کلی آن تاثیر بسزایی دارد. برای مثال سررسید نیم وزیری به دلیل داشتن سایز کوچک، انتخاب مقرون به صرفه‌ای است.

مشخصات ظاهری و برند

مشتریان همواره به دنبال این هستند که یک محصول را با توجه به مشخصات ظاهری، قیمت و برند تولید کننده انتخاب نمایند. در صورتی که قیمت تفاوت چندانی نداشته باشد مشتری در نهایت به سمت زیبایی ظاهری می‌رود و عامل تعیین کننده بعدی برند تولید کننده است. میزان معتبر بودن برند تولیدی، به صورت مستقیم در اعتماد مشتریان مؤثر است. سالنامه گاموت افتخار همکاری با حدود 600 شرکت معتبر در زمینه‌های کاری متفاوت را دارد و با ارائه نمونه کارهای انجام شده شرکت‌های معتبر و همچنین اعتباری که در بازار تولید سررسید کسب کرده است جایگاه خود را تثبیت نموده است. توجه به عوامل دیگر نیز ضروری است که چون در بحث های قبل توضیح لازم ارائه شده فقط اختصارا به آن اشاره می‌کنیم. عواملی مثل کارایی، زیبایی ظاهری و قیمت.

 1. آیا نمونه‌ای موفق از طراحی سررسید در حال حاضر وجود دارد؟

هنگام طراحی یک سررسید باید قبلا مشخص شود که قرار است چه اتفاقی بیفتد. اگر نمونه‌ای موفق از یک محصول وجود دارد آیا می‌خواهیم دقیقا مثل آن را طراحی و تولید کنیم و یا صرفا می‌خواهیم از آن ایده بگیریم. این ایده گرفتن می تواند بسیار مفید باشد. با بررسی یک محصول موفق می‌توانیم نقاط ضعف و قوت آن را مشخص کنیم و توجه خود را روی این موارد قرار دهیم و اگر نقاط ضعفی وجود دارد برای حل این مشکل طرح یا ایده‌ای ارائه دهیم.

سیر تا پیاز فرایند تولید سررسید

گرافیست و شروع طراحی صفحات داخلی سررسید

طراح یا گرافیست در ابتدا باید اطلاعاتی را راجع به نحوه صفحه بندی سررسید، نحوه چاپ و خدمات پس از چاپ سررسید بداند. این اطلاعات هر چه کامل تر باشد خروجی کار دارای کیفیت بهتری خواهد بود.حال یک طراح یا گرافیست قبل از شروع طراحی باید چه اطلاعاتی داشته باشد؟

 • بهترین نرم افزار طراحی سررسید کدام است؟
 • نحوه صفحه بندی سررسید چگونه است؟
 • تعداد صفحات و نحوه فرم بندی سررسید به چه صورت است؟
 • از چه رنگهایی برای طراحی سررسید استفاده شود؟

بهترین نرم افزار طراحی سررسید کدام است؟

برای اینکه بدانیم بهترین نرم افزار برای طراحی سررسید چه نرم افزاری است ابتدا باید توضیحاتی در خصوص نرم افزارهای گرافیکی مبتنی بر وکتور و نرم افزارهای پیکسلی و سپس نرم افزار طراحی صفحات سررسید ارائه دهیم. بهتر است از تفاوت RGB و CMYK نیز غافل نشوید و فراموش نکنید نرم افزارهای وکتور نرم افزارهایی هستند که ماهیت آنها بر مبنای وکتور یا برداری است. در این نرم افزارها هر چقدر ابعاد طرح بزرگ و کوچک شود چون ماهیت نرم افزار بر مبنای بردار است کیفیت حفظ می‌گردد و هیچگونه تغییری در کیفیت کار رخ نمی‌دهد. از این نرم افزارها می‌توان به Corel Draw و illustrator  اشاره نمود. اما در مقابل نرم افزارهای پیکسلی نرم افزارهایی هستند که مبنای محاسبات در آن پیکسل می‌باشد و هر چه تصویر یا شکل بزرگ شود کیفیت طرح افت می‌کند. نرم افزار Adobe Photoshop نمونه‌ای از نرم افزارهای پیکسلی است.

البته از فتوشاپ بیشتر باید برای ادیت عکس یا تصویر  استفاده کرد. متاسفانه به علت تخصصی نبودن بازار سررسید، هنوز برخی از طراحان مبتدی برای طراحی سررسید از نرم افزار  Photoshop استفاده می‌کنند که این یعنی فاجعه در طراحی؛ در حال حاضر نرم افزارهایی نیز وجود دارند که به صورت اتوماتیک روزها و ماه‌ها را چیدمان می‌کند و در نهایت فایل نهایی را بصورت یک فایل pdf خروجی می‌دهند. سالنامه گاموت با دارا بودن نرم افزار طراحی سررسید در مدت کوتاهی چیدمان تمامی صفحات را انجام داده و فایل را برای خروجی نهایی آماده می‌کند. با استفاده از نرم افزار پس از تهیه صفحه مرجع کمتر از 15 دقیقه نرم افزار کلیه صفحات را چیدمان می‌کند. ولی در چیدمان دستی معمولا یک یا دو روز طول می‌کشد.

صحافی و تولید سررسید در چاپخانه

نحوه صفحه بندی سررسید چگونه است؟

در طراحی وکتور ابتدا طراح یک هفته سررسید را چیدمان می‌کند. در چیدمان اولیه سررسید توجه به این نکته لازم است که تعداد کاراکترهای نام ماه‌های فارسی، میلادی و قمری و ارقام آن متغیر است . مثلا ماه May از سه حرف تشکیل شده ولی در مقابل ماه September از نه حرف تشکیل شده است و یا تعداد کلمات در ماه اردیبهشت و دی که تفاوت تعداد کاراکترها محسوس است. بنابراین قبل از چیدمان اولیه باید تمام ماه‌ها و روزها در جایگاه خود متناسب با تغییر هر ماه در نظر گرفته شود. یکی از نکات مهمی که نباید از آ غافل شد، این است که فارغ از چگونگی طراحی صفحات داخلی سررسید، ترتیب قرار گرفتن صفحات زوج و صفحات فرد، روزهای پنج شنبه و جمعه به چه صورت مورد انجام قرار گرفته است. قاعده کار این است که صفحات زوج در سمت راست سررسید و صفحات فرد در سمت چپ سررسید باید قرار گیرند و در انتهای هفته در سررسیدهای پنجشنبه و جمعه با هم در سمت چپ قرار می‌گیرند.

تعداد صفحات و نحوه فرم بندی سررسید به چه صورت است؟

تعداد صفحات سررسید در سررسیدهای روزانه، دو روزه، هفتگی و دستیار متفاوت است. معمولا در سررسیدهای روزانه، با احتساب صفحات اولیه و صفحات ضمیمه و اطلاعات آخر سررسید 336 صفحه وجود دارد که البته برخی برای صرفه جویی در هزینه، اطلاعات اولیه و صفحات آخر را حذف می‌کنند و سررسید 328 صفحه‌ای چاپ می‌کنند. در سررسیدهای هفتگی، دو روزه و سررسید دستیار نیز تعداد صفحات متفاوت است. مثلا در سررسید‌های دستیار که ابتدای آن تقویم رومیزی سالانه و سپس یادداشت است بسته به نوع جلد و اینکه چه تعداد برگ یادداشت نیاز باشد تعداد صفحات داخلی متغیر است.تعداد صفحات مضربی از 4 است که در فرم بندی سررسید که تعداد صفحات داخلی و تعداد فرمهای چاپی باید متناسب باشد با رعایت این دستورالعمل این مهم صورت می‌گیرد.

استفاده از لوگو و رنگ سازمانی در تولید سررسید

از  چه رنگهایی برای طراحی سررسید استفاده شود؟

برای طراحی صفحات داخلی از چاپ تکرنگ، دو رنگ، چهاررنگ می‌توان استفاده کرد. رنگ‌های تکرنگ و دو رنگ غالبا به صورت رنگ‌های ساختگی مثلا مشکی، قرمز یا مشکی – سورمه ای و یا هر رنگ دیگری استفاده می‌کنند. رنگ‌های ساختگی یا spot color اصطلاحا رنگ‌هایی است که به صورت تفکیکی چاپ می‌شود . در این شیوه چاپ هر رنگ بر روی یک زینگ قرار می‌گیرد و رنگ مورد نظر به صورت ساختگی چاپ می‌شود. در صفحات داخلی روش معمول تکرنگ و دو رنگ است . البته در سررسیدهای نفیس از 4 رنگ یا حتی 5 رنگ هم استفاده می‌کنند. همچنین در چاپ لت ابتدای سررسید غالبا از فرم‌های رنگی یا 4 رنگ استفاده می‌شود.

 چاپ 4 رنگ چیست؟

اگر به صورت ساده بخواهیم بیان کنیم هر چاپ افستی که رنگی باشد چاپ 4 رنگ است. در این سیستم چاپ ترکیبی از 4 رنگ اصلی که شامل آبی (Cyan) ، قرمز(Magenta) ، زرد (Yelow) و مشکی (Black) است . که هر کدام از این رنگ‌ها بر روی یک زینک بصورت تفکیکی توسط لیتوگرافی آورده می‌شود و سپس  هر زینک بر روی برج مخصوص از دستگاه چاپ بسته شده و چاپ می‌شود.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232