همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

رنگ سازمانی چیست

آموزش

از گذشته تا به حال برای شروع یک کسب و کار جدید یا تاسیس یک شرکت یا موسسه، علاوه بر ضرورت های لازم و قانونی، برای انجام این مهم، ملزم به انجام پیش نیاز هایی هستیم تا موفقیت خودمان را به خوبی رقم بزنیم. 

رنگ سازمانی چیست

معرفی رنگ سازمانی

از گذشته تا به حال برای شروع یک کسب و کار جدید یا تاسیس یک شرکت یا موسسه، علاوه بر ضرورت های لازم و قانونی، برای انجام این مهم، ملزم به انجام پیش نیاز هایی هستیم تا موفقیت خودمان را به خوبی رقم بزنیم. از نمونه ی این پیش نیاز ها انتخاب رنگ سازمانی مناسب حال و هوای زمینه ی کاری ست تا با هوش هیجانی افراد بازی نماید. رنگ سازمانی مناسب موجب  ست اوراق اداری با لوگو مربوطه می شود. قطعا بعد از انتخاب و تهیه ست اوراق اداری و یا طراحی لوگو، شما باید رنگی مناسب و سازمانی برای آن ها انتخاب کنید.

در این مقاله پی می بریم که آیا رنگ های شرکت ما سیگنال های درستی ارسال می کنند؟ آیا کسب و کار شما در وضعیت آژیر قرمز قرار دارد یا مورد جدی برای تغییر و بررسی دارید؟  در حالی که ترکیب رنگ سازمانی شرکت شما روی کاغذ عالی به نظر می رسد ، آیا آنها به همان اندازه روی سایت های آنلاین جذاب به نظر می رسند؟

 

رنگ سازمانی چیست

 

رنگ سازمانی به انگلیسی

رنگ سازمانی در سراسر جهان بحثی داغ و جذاب است. اصطلاح رنگ سازمانی به انگلیسی Corporate color است که شامل مباحث مفصلی می شود. درک قدرت روانی رنگ می تواند برای تجارت بسیار مفید باشد. اگر در کار کشتی های جنگی هستید ، شاید رنگ سازمانی چنان فریبنده به نظر نیاید ، با این وجود یک ابزار استراتژیک قوی است. در حالی که هیچ قانون سخت یا سریعی برای انتخاب وجود ندارد. برخی ملاحظات اساسی می تواند به شما کمک کند تا از پیچیدگی های رنگ ها و نحوه اعمال آنها و تأثیر آنها بر تصویر ظاهری شرکت خود و در نتیجه بازدهی بالاتر استفاده کنید.

مطالعه ی رنگ ها

در مرحله ی اول باید مطلع شویم که هر رنگ در جایگاه خود چه حسی را به بیننده و مشتریان ما القا می کند. هر رنگ دارای ویژگی های مخصوص به خود است و ما حتما باید روانشناسی رنگ ها را مورد بررسی و مطالعه قرار دهیم تا انتخاب درستی رقم زنیم. در گام نخست، لازم است رنگی را انتخاب کنیم که نشانگر خدمات و فعالیت های شرکت و موسسه ی ما باشد زیرا همانطور که گفته شد هر رنگ می تواند بیانگر حوزه ی فعالیت کسب و کار ما باشد.

مزایای دانستن روانشناسی رنگ ها

هنگامی که شما با دلیل و علم به روانشناسی، یک رنگ سازمانی را انتخاب می کنید، در اصل به مقوله ی تاثیر گذاری بر ذهن، حالات روحی و علایق مخاطبتان رسیدگی می کنید. البته شایان ذکر است که رنگ ها در هر کشور و ملیتی می توانند، معانی و مفاهیم مختلفی را القا کنند و این امر بستگی به نوع فرهنگ، جنسیت و سن افراد یک ملیت دارد. با این حال رنگ ها در هر قومیتی می توانند تا حدی در روند تصمیمات، نوع برخورد و واکنش افراد نسبت به موضوعات مختلف، تاثیر گذار باشد.

 

رنگ سازمانی چیست

انتخاب رنگ مناسب برای مخاطب

شاید باورش کمی سخت باشد اما در زمینه ی برندینگ شما تنها با انتخاب یک رنگ تعیین می کنید که مشتریان به سمت شما جذب شوند یا در یک نگاه از انتخاب شما صرف نظر کنند. در علم روانشناسی هر رنگ در ضمیر نا خوداگاه فرد پیغامی را القا می کند که علاقه یا بی تفاوتی اشخاص مختلف به کسب و کار شما را در پی دارد. تا به حال به این موضوع دقت کرده اید که در سایت و یا مکانی که مربوط به فروش اسباب بازی و وسایل مرتبط با کودکان است، از رنگ های تیره استفاده نمی کنند؟ حتی با کمی دقت متوجه می شویم که در مکان ها و وبسایت هایی که برای خانم ها طراحی شده است به ندرت از رنگ های قهوه ای و خاکستری استفاده می کنند.

روانشناسی رنگ و چگونگی انتخاب رنگ سازمانی

در این مرحله به مفاهیم و احساسات و شخصیت مختص به هر رنگ رسیدگی می کنیم و تعدادی از این رنگ ها را برای شما شرح داده و تک به تک مورد بررسی قرار می دهیم.

  • رنگ قرمز سازمانی

اگر قصدتان تاکید بر موضوعی است، رنگ قرمز می تواند انتخاب مناسبی برای رنگ سازمانی شما باشد. از دیگر معانی آن می توان به عشق، ماجراجویی، هیجان، اشتیاق و غذا اشاره کرد. در نهایت اگر به دنبال جلب توجه مشتریان هستید، این رنگ را به شما پیشنهاد می کنیم.

  • رنگ آبی سازمانی

این رنگ را می توان محبوب ترین رنگ در زمینه ی برندینگ تلقی کرد. قدرت، موفقیت، آرامش و اعتماد، بخشی از عواطف و احساساتی هستند که این رنگ محبوب به مخاطبان برند شما انتقال می دهد. البته شایان ذکر است که رنگ آبی در بعضی از موارد احساس نا امیدی و افسردگی را نیز ممکن است منتقل نماید. توصیه می کنیم از رنگ آبی در یک شرکت برای آرم ها ، وب سایت ها و بروشورها برای نشان دادن اطمینان و اقتدار استفاده کنید. آبی های بسیار تیره ، مانند آبی دریایی و آبی نیمه شب ، اعتماد به نفس و اقتدار را تداعی می نماید. از این رنگ در نیروهای انتظامی و ارتش نیز استفاده می شود.

اگر به لوگوی اکثر بانک های بزرگ دنیا توجه کنیم، متوجه می شویم که از رنگ آبی در طراحی های رنگ سازمانی لوگو خود استفاده کرده اند. این انتخاب رنگ به این علت است که بتوانند اعتماد را میان مشتریان خود رواج دهند و ضمانت مالی را در قرارداد های خود، در ضمیر نا خود آگاه آن ها به ثبت برسانند.

  • رنگ سبز سازمانی

 اگر در همین لحظه چشمانمان را ببندیم و به رنگ سبز در ذهنمان فکر کنیم، قطعا طبیعت و درختان سرسبز از اولین تصاویری هستند که در ذهن ما پدیدار می شوند. حیوانات زیبا و متین، سرزندگی و طبیعت، هماهنگی و هارمونی از نشانه های این رنگ آرام بخش و شادی بخش هستند.

  •  رنگ نارنجی سازمانی

 رنگ نارنجی از دسته رنگ هایی است که قطعا بسیار جوان و پر انرژی است و بیانگر خلاقیت و گاهی مختص جشن و شادی است. از جمله دیگر مفاهیم این رنگ می توان به ورزش و فعالیت، ماجراجویی، ساده زیستی و کشاورزی اشاره کرد. شایان ذکر است که با کمی توجه به لوگو و وبسایت رسمی سالنامه گاموت می فهمیم که رنگ سازمانی تقویم  گاموت، نارنجی است و طراحان مجرب این شرکت از این رنگ گرم و پرانرژی در وبسایت و طراحی دیزاین داخلی به خوبی استفاده کرده اند.

  • رنگ مشکی سازمانی

این رنگ تجلی گر قدرت و تسلط برند شما در یک موضوع حرفه ای و خاص است. در اکثر مواقع طراحان، با خلاقیت خود رنگ مشکی را با  رنگی دیگر تلفیق می کنند تا علاوه بر نشان دادن توانایی های خود، پیام های متفاوتی را به تصویر بکشند. به طور مثال رنگ سفید به معنی دوستی، پاکیزگی، راستی وصداقت است و هنگامی که با رنگ مشکی تلفیق می شود، میتواند نمایانگر توازن و تعادل و هم چنان قدرت باشد. در زمان های مختلفی، کالاهای لوکس و عالی را مشاهده کرده ایم که در آن ها از تلفیق رنگ مشکی با طلایی استفاده شده است. در آخر لازم است این نکته را بدانید که بهتر است که از رنگ خاکستری برای رنگ سازمانی استفاده نشود، زیرا این رنگ معمولا خنثی است و مشاهده ی آن حسی همچون کهولت و کاهش انرژی را به بیننده انتقال می دهد.

مطلب مرتبط: روانشناسی رنگ در انتخاب تقویم رومیزی

مطلب مرتبط: رنگ سال ۱۴۰۱ چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
مپنا
اسنوا
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232