همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

معرفی لیتوگرافی و کاربرد آن

آموزش

امروزه دیگر با پیش رفت کارخانجات بزرگ، گستره ی صنعت چاپ روز به روز وسیع تر و کاربردی تر می شود. امروز می خواهیم در مورد یکی از شاخه های این صنعت بزرگ صحبت کنیم. لیتوگرافی یکی از روش های ساده و مقرون به صرفه چاپ و نشر است که می خواهیم درباره ی آن بیش تر بدانیم.

معرفی لیتوگرافی و کاربرد آن

آشنایی روان با لیتوگرافی

مطلب مرتبط: معرفی کامل RGB و CMYK

امروزه دیگر با پیش رفت کارخانجات بزرگ، گستره ی صنعت چاپ روز به روز وسیع تر و کاربردی تر می شود. امروز می خواهیم در مورد یکی از شاخه های این صنعت بزرگ صحبت کنیم. لیتوگرافی یکی از روش های ساده و مقرون به صرفه چاپ و نشر است که می خواهیم درباره ی آن بیش تر بدانیم.

لیتوگرافی چیست

لیتوگرافی فرآیند چاپی است که از یک صفحه سنگی یا فلزی مسطح در آن استفاده می شود. روی قسمت‌هایی از تصویر با همهٔ نوشته‌ها استفاده از ماده‌ای چرب کار می‌شود تا جوهر به آن‌ها بچسبد، در حالی که نواحی دیگر به غیر از تصویر دافع جوهر هستند و به نوعی آن را پس می زنند.

لیتوگرافی چیست و چه اهمیتی دارد؟

مراحل لیتوگرافی با جزئیات کامل

لیتوگرافی یک فرآیند چاپ بر اساس این واقعیت است که گریس و آب با هم مخلوط نمی شوند. به نوعی تصویر بر روی یک سطح دانه ‌دار (به طور سنتی از سنگ استفاده می شد اما اکنون معمولا به صورت آلومینیوم استفاده می شود) با استفاده از یک محیط چرب اعمال می‌شود. این محیط چرب شامل یک جوهر چرب مخصوص که  توشه نام دارد و مداد رنگی، مداد، لاک یا مواد مصنوعی است. همچنین می توان از فرآیند های فتوشیمیایی یا انتقال استفاده کرد. محلولی از صمغ عربی و اسید نیتریک روی سطح اعمال می‌ شود و در نواحی غیرچاپی آب و در مناطق تصویر پذیرنده هم چربی ایجاد می‌ کنند.

سطح چاپ مرطوب نگه داشته می شود، به طوری که یک غلتک شارژ شده با جوهر مبتنی بر روغن را می توان روی سطح غلت داد، و جوهر فقط به ناحیه تصویر پذیرنده چربی می چسبد. در این مرحله در چاپخانه کاغذ را روی سطح قرار داده می شود و صفحه از طریق یک پرس کشیده می شود. به طور دقیق تر می توان گفت که  هنگام چاپ، سنگ با آب مرطوب نگه داشته می شود.

جوهر چاپ بر اساس روغن‌های خشک‌ کننده مانند روغن بذر کتان و لاک‌ های حاوی رنگدانه بر روی سطح می‌ چرخد. آب، جوهر چرب را دفع می کند اما نواحی آبگریز باقی مانده از مواد اولیه طراحی، آن را می پذیرند. هنگامی که تصویر آبگریز با جوهر بارگیری می شود، سنگ و کاغذ از طریق پرس عبور می کنند که فشار یکنواختی را روی سطح اعمال می کند و جوهر را به کاغذ و از سنگ منتقل می کند. این تکنیک سنتی هنوز در برخی از برنامه های کاربردی چاپ هنرهای زیبا استفاده می شود.

استفاده از فرایند لیتوگرافی در چاپ تقویم و سررسید

تعداد خاصی از چاپخانه ها از لیتوگرافی در تولید سررسید های اختصاصی خود استفاده می کنند. به این صورت که زمانی که فایل طراحی شده ی سررسید آماده می شود آن را به دستگاه لیتوگرافی ارسال می کنند تا برای آماده سازی پلیت ها از آن استفاده شود تا از این فرآیند برای جداسازی رنگ ها و خلق یک سررسید ۱۴۰۳ خاص و کارآمد استفاده می کنند سالنامه گاموت سال های زیادی است که از فرآیند لیتوگرافی در چاپ سررسید های خود استفاده می کند.

مزایای استفاده از لیتوگرافی

اگر از روش لیتوگرافی برای چاپ استفاده شود، می توان کاغذ هایی با ابعاد بسیار بزرگ تر را برای چاپ انتخاب کرد. پس به نوعی لیتوگرافی برای چاپ دار ابعاد بزرگ گزینه ی مناسبی است. تعریف دیگر لیتوگرافی با تولید زینک های تفکیک شده معنا پیدا می کند. اگر می خواهید محصول نهایی شما از دقت و ظرافت بالایی برخوردار باشد، این روش چاپ می تواند بهترین گزینه باشد. هنگامی که سفارشات شما در تیراژ بالا قرار دارد و زیاد است، با استفاده از روش لیتوگرافی می توانید به مقدار قابل توجهی در هزینه های خود صرفه جویی کنید.  

تاریخچه ی لیتوگرافی

لیتوگرافی در اواخر قرن هجدهم با استفاده از سنگ آهک باواریایی به عنوان سطح چاپ اختراع شد. اختراع آن امکان چاپ در طیف بسیار گسترده‌ تری از علائم و نواحی لحن را نسبت به روش‌های برجسته چاپی قبلی یا قلم ‌زنی فراهم کرد. همچنین چاپ رنگی را هم آسان‌ تر کرد. مناطقی با رنگ‌های مختلف را می ‌توان روی سنگ‌ های جداگانه اعمال کرد و روی همان ورق چاپ کرد. لیتوگرافی کمک شایانی به صنعت چاپ اهدا کرد. به طوری که علاوه بر گسترش سطح خلاقیت در چاپ، هزینه ی کمی را هم به خود نسبت داده است.

لیتوگرافی افست چیست؟

لیتوگرافی افست شامل چاپ تصویر بر روی سطح میانی قبل از ورق نهایی است. با لیتوگرافی افست، تصویر دو مرتبه برعکس می شود و روی صفحه نهایی به همان شکلی که روی سنگ یا صفحه ظاهر شود، ظاهر می شود.  اگر بخواهیم از روش دیگری برای توضیح ان استفاده کنیم، می توانیم بگوییم که در لیتوگرافی مدرن، تصویر از یک پوشش پلیمری بر روی یک صفحه پلاستیکی یا فلزی انعطاف پذیر ساخته می شود. تصویر را می توان مستقیماً از روی صفحه چاپ کرد (جهت تصویر معکوس است)، یا می توان آن را با انتقال تصویر بر روی یک صفحه انعطاف پذیر (لاستیک) برای چاپ و انتشار، افست کرد.

به عنوان یک فناوری چاپ، لیتوگرافی با چاپ قلمی (گراور) متفاوت است، که در آن یک صفحه حکاکی شده، حکاکی می شود. روش دیگر آن به طریقی است که صفحه حکاکی می شود تا حفره هایی ایجاد شود که حاوی جوهر چاپ باشد. چاپ بر روی چوب یا چاپ لترپرس، که در آن جوهر روی سطوح برجسته حروف یا تصاویر اعمال می شود. امروزه، بیشتر کتاب‌ها و مجلات با تیراژ بالا، به‌ ویژه زمانی که به صورت رنگی مصور می‌شوند، با لیتوگرافی افست چاپ می‌شوند. این نوع از چاپ از دهه 1960 به رایج‌ ترین شکل فناوری چاپ تبدیل شده است.

فتولیتوگرافی

اصطلاح مرتبط «فتولیتوگرافی» به استفاده از تصاویر عکاسی در چاپ لیتوگرافی اشاره دارد، خواه این تصاویر مستقیماً از سنگ یا از روی صفحه فلزی مانند چاپ افست چاپ می شوند. فتولیتوگرافی مترادف با چاپ افست استفاده می شود. این تکنیک و همچنین اصطلاح در دهه 1850 در اروپا معرفی شد. با شروع دهه 1960، فوتولیتوگرافی نقش مهمی در ساخت و تولید انبوه مدارهای مجتمع در صنعت میکروالکترونیک ایفا کرده است.

دانستنی های بیش تر درباره ی لیتوگرافی

لیتوگرافی از فرآیندهای شیمیایی ساده برای ایجاد یک تصویر استفاده می کند. به عنوان مثال، بخش مثبت یک تصویر یک ماده دفع کننده آب (آب گریز) است، در حالی که تصویر منفی نگهدارنده آب (آب دوست) است. بنابراین، هنگامی که صفحه با جوهر چاپ و مخلوط آب سازگار معرفی می شود، جوهر به تصویر مثبت می چسبد و آب تصویر منفی را پاک می کند. این اجازه می دهد تا از یک صفحه چاپ مسطح استفاده شود، و امکان چاپ بسیار طولانی تر و با جزئیات بیشتری را نسبت به روش های فیزیکی قدیمی تر چاپ (به عنوان مثال، چاپ قلمی وچاپ لترپرس) فراهم می کند. لیتوگرافی (به یونانی باستان) توسط آلویس سنفلدر در پادشاهی باواریا در سال 1796 اختراع شد.

مطلب مرتبط: کاغذ کرافت چیست

لطفا برای سفارش انواع محصولات چاپی در چاپخانه گاموت با شماره تماس های:

021-91004232

تماس حاصل نمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232