همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

آموزش خروجی گرفتن از فایل های طراحی

آموزش

برای طراحی محصولات چاپی خود، لطفا چک لیست زیر را دنبال کنید: قبل از ارسال فایل های طراحی خود برای ما، لطفا اطمینان حاصل کنید که موارد موجود در چک لیست زیر رعایت شده است تا مطمئن شوید فایل های ارسالی شما با بالاترین کیفیت چاپ می شوند.

آموزش و راهنمای خروجی گرفتن از فایل های طراحی

1-آیا اندازه قالب نهایی و یا تعداد صفحات با کالای سفارش داده شده مطابقت دارد؟

قبل از هر چیز مطمئن شوید که اندازه قالب ، تعداد صفحات ، تعداد رنگ و … موجود در فایل طراحی شما با محصولی که سفارش داده اید مطابقت دارد. به طور مثال ممکن است شما محصولی با چاپ تکرنگ سفارش داده باشید بنابراین نباید در فایل طراحی از بیش از یک رنگ استفاده کنید.

2-آیا در طراحی فایل خود 1 سانتی مترحاشیه امنیت و 1 سانتی متر اضافه رنگ را لحاظ فرموده اید؟

در مرحله برش بعد از چاپ، امکان دارد میزان برش کمی بیشتر یا کمتر باشد که در صورت بیشتر برش خوردن امکان دارد مقداری از محتوای شما از بین رود و در صورت کمتر برش خوردن امکان دارد مقداری حاشیه سفید در لبه کار شما ایجاد شود . برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی ما 2 پارامتر حاشیه امنیت و رنگ اضافه را تعریف می کنیم. حاشیه امنیت فضایی است که نباید محتویات مهم را در آن استفاده کنیم که معمولا 1 سانتی متر تا خط برش است. رنگ اضافه هم فضایی است که شما رنگ یا طرحتان را به اندازه 1 سانتی متر بعد از خط برش ادامه می دهید.دقت فرمایید که در رنگ اضافه از متن یا لوگو یا هرچیزی که امکان دارد با برش خوردن از بین برود استفاده نکنید.

آموزش خروجی گرفتن از فایل های طراحی

3-آیا فایل های شما روی حالت رنگی CMYK تنظیم شده اند؟

حالت رنگی مخصوص چاپ افست CMYK می باشد که این حالت رنگی از 4 رنگ اصلی C مخفف Cyan (سایان) به معنی فیروزه ای ، M مخفف Magenta (مجنتا) به معنی ارغوانی ، Y  مخفف Yellow (یلو) به معنی زرد و K مخفف blacK (بلک) به معنی سیاه تشکیل شده است . تمامی عناصر به کار رفته در فایل طراحی شما باید درصدی از این 4 رنگ باشند.

4- آیا تمامی عناصر خاکستری به درستی و تنها به صورت مقیاسی از رنگ سیاه بیان شده اند؟

برای تنظیم رنگ خاکستری عناصر موجود در فایل طراحی ، حتما توجه داشته باشید که فقط درصد رنگ سیاه شما باید مقدار داشته باشد . به بیان ساده تر شما باید درصد M ، C و Y را روی 0 قرار داده و درصد K را بین 50 تا 80 درصد قرار دهید.

5-آیا خط های ریز یا متن های شما به صورت تکرنگ تنظیم شده اند؟

در چاپ افست برای هر المان چاپ شده ناگزیر 0.2 تا 0.3 میلی متر تغییرات وجود دارد. برای عناصر بزرگ یا متوسط این تغییر به نظر نمی آید اما برای خطوط ریز و به خصوص برای متن ها ( حروف ) این تفاوت ممکن است بیشتر نمایان شود و منجر به تار شدن و یا ناخوانا شدن شود. برای جلوگیری از این مشکلات به شما توصیه می کنیم خطوط ریز و متن های خود را به صورت تکرنگ انتخاب کنید و در صورت ترکیبی بودن رنگ از ترکیب حداکثر دو رنگ استفاده نمایید . اگر متن یا خط شما سیاه است حتما از حالت مشکی تک صد استفاده کنید ( یعنی M ، C و Y را برابر 0 و مقدار K=100% قرار دهید) و برای سایر رنگ ها جز سیاه از ترکیب حداکثر دو رنگ استفاده نمایید.

6- آیا کلیه فونت ها Convert To Curve شده است؟

فونت ها سبک هایی از حروف هستند که بر روی سیستم شما نصب می شوند و می توانید از آن ها در فایل های طراحی خود استفاده کنید. اما چه تضمینی وجود دارد فونتی که شما انتخاب کرده اید، بر روی کامپیوتری که فایل را برای آن جهت خروجی چاپخانه ارسال می کنید وجود داشته باشد؟ برای حل این موضوع شما باید فونت ها را تبدیل به منحنی یا اصطلاحا Convert To Curve کنید که در همه سیستم ها به یک شکل نمایش داده شود. توجه داشته باشید که بعد از تبدیل فونت ها به منحنی دیگر امکان ویرایش فایل های متنی وجود ندارد.

7- آیا فایل شما با فرمت PDF  ذخیره شده است؟

برای جلوگیری از بروز هرگونه تغییرات بین کامپیوتر طراحی و کامپیوتر خروجی چاپخانه حتما فایل های خود را از نرم افزارهای گرافیکی برداری ( وکتور ) به صورت PDF  و با کیفیت چاپ بالا خروجی بگیرید.

8- آیا تمامی عکس ها را با حالت رنگی CMYK و با dpi=300px انتخاب کرده اید؟

تنها با توجه به اینکه فایل های طراحی در مانیتور خوب نمایش داده می شوند نمی توان تصمیم گرفت که خروجی آن ها در چاپ افست نیز خوب است. چرا که حالت رنگی مانیتورها RGB و حالت رنگی چاپ افست CMYK می باشد. تصاویر اساسا به یکی از دو صورت تصاویر بیت مپ و تصاویر برداری می باشند که تصاویر بیت مپ به صورت یک سری نقاط ریز به نام پیکسل ذخیره می شوند اما تصاویر برداری به صورت فرمول های ریاضی هستند که به صورت خط و منحنی می باشند و در صورت زوم کردن روی تصاویر برداری کیفیت آن ها کم نمی شود .

پس هنگام استفاده از تصاویر در فایل های طراحی ، حتما باید دقت بفرمایید که روی حالت رنگی CMYK تنظیم شود و مقدار dpi را برابر با 300 پیکسل قرار دهید. اگر تمام آیتم های موجود در این چک لیست را در فایل طراحی خود رعایت کرده اید، تبریک می گوییم ، شما می توانید فایل طراحی خود را برای چاپ ارسال فرمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
مپنا
اسنوا
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232