همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

آیا سررسید با کاغذ کرم محبوب تر شده است؟

دانستنی

کاغذ ورقه‌ای نازک است که از خمیر کردن خرده‌های مواد گیاهی، مانند پوست و چوب درخت، پارچه و پنبه ساخته می‌شود. در واقع الیاف گیاهی در روند خاصی از تولید از هم جدا و سپس در مرحله تولید خمیر به صورت دیگری فشرده شده و کاغذ را تشکیل می‌دهد.

آیا سررسید با کاغذ کرم محبوب تر شده است

کاغذ ورقه‌ای نازک است که از خمیر کردن خرده‌های مواد گیاهی، مانند پوست و چوب درخت، پارچه و پنبه ساخته می‌شود. در واقع الیاف گیاهی در روند خاصی از تولید از هم جدا و سپس در مرحله تولید خمیر به صورت دیگری فشرده شده و کاغذ را تشکیل می‌دهد. کاغذ تحریر رایج‌‌ترین نوع کاغذ است. این کاغذ که در انگلیسی به آن Printing and writing paper می‌گویند، در چاپ روزنامه و مجله گرفته تا چاپ (print) کتاب و چاپ کاتالوگ کاربردی است. معمولا کاغذی که برای چاپ کتاب و مجله مورد استفاده قرار می‌گیرد، کاملا سفید است و کاغذ روزنامه و مقواهای نازک، خمیر تیره دارند. به صورت کلی هرچقدر کاغذ سفیدتر باشد، مرغوبیت و قیمت آن بیشتر است و کاغذهایی که رو به قهوه‌ای شدن می‌روند قیمت و کیفیت پایین دارند. اگر شما هم می خواهید بدانید که آیا سررسید با کاغذ کرم محبوب تر شده است؟ با ما در این مقاله همراه باشید.

سررسید با کاغذ کرمی رنگ

کاغذ کرم قبل از استفاده در تولید سررسید 1404 برای چاپ(print) قرآن استفاده می‌شد و هنوز هم بسیاری آن را کاغذ قرآنی می نامند؛ این نوع کاغذ امروزه طرفداران فراوانی پیدا کرده است. کاغذ کرم دارای مغزی کرم رنگ است و با چند کد رنگی که معمولا از ترکیب رنگ‌های روشن تا پرتقالی است، تولید می‌شود. سررسید تبلیغاتی با کاغذ کرم، متداول ترین نوع سررسید ۱۴۰۴ است که اغلب شرکت‌ها (company)و سازمان ها تمایل به سفارش (order) آن را دارند. به کمک تکنولوژی‌های جدید از بسیاری مواد معدنی، شیمیایی و ترکیبی کاغذ کرم رنگ را می‌سازند؛ اما هیچ یک از این تکنولوژی‌ها هنوز آنچنان پیشرفته نشده‌اند که جای تکنولوژی تولید بر اساس الیاف گیاهی را بگیرد.

چرا از کاغذ کرم استفاده میکنیم؟

کاغذ کرم علاوه بر اینکه سررسید 1404 یا سال نامه تولید شده را زیباتر می‌نماید، در مواردی مانند لب رنگ سررسید، رنگ پذیری بهتری دارد. لب طلا یکی از افزودنی‌های ویژه سررسید ۱۴۰۴ به شمار می‌رود که تنها در سررسیدهای با کاغذ کرمی قابل انجام است. کاغذ کرم به دلیل رنگ پذیری بهتر، انعکاس نور کمتری دارد؛ به همین دلیل مطالعه و یادداشت بر روی آن ضرر کمتری نسبت به کاغذ سفید دارد.

آیا سررسید با کاغذ کرم محبوب تر شده است

کاغذ کرم مرغوب چه نشانه‌ای دارد؟

کاغذ کرم از کشورهای اندونزی، کره و چین وارد کشور شده و کاغذ کرم اندونزی، مرغوب‌ترین آن ها به شمار می‌رود. اما برخی تولیدکنندگان سررسید و سالنامه تبلیغاتی (yearbook) به علت قیمت بالای کاغذ کرم و برای اینکه قیمت سررسید را پایین بیاورند از کاغذ تولید چین استفاده می‌کنند. علت استفاده کاغذهای چینی بالا رفتن بی رویه قیمت کاغذ اندونزی است که حدود 7 هزار تومان نسبت به سال قبل افزایش قیمت داشته است. با این حال این نکته قابل توجه است که کاغذ چینی کیفیت پایین‌تری برای چاپ دارد و شما می‌توانید با لمس هر دو کاغذ متوجه این موضوع شوید. کاغذ تولید اندونزی نرم‌تر و لطیف‌تر است ضمن اینکه کمی شفاف‌تر از کاغذ چینی است و ناخالصی آن کمتر است.

سررسید با کاغذ کرم؛ ویژگی و مزایا

کاغذ سررسید (Yearbook paper) با کاغذ کرم مشخصه دیگری نیز دارد و آن وزن است. برای مثال می‌گویند کاغذ 70 یا 80 گرمی؛ اساس این تقسیم بندی، وزن یک متر مربع کاغذ است. کاغذ 80 گرمی یعنی کاغذی که وزن یک متر مربع آن 80 گرم باشد. هر چه گرماژ کاغذ بیشتر باشد، وزن کاغذ زیاد‌تر و ضخامت آن نیز بیشتر خواهد بود. مطلب دیگر مهمی دیگر اصطلاحات خاص ابعاد کاغذ است که از آن‌ها می‌توان به چهار و نیم ورقی، چهار ورقی، سه ورقی، دو ورقی، یک و نیم ورقی و نیم ورقی اشاره کرد که این نامگذاری بر مبنای تعداد تاهای آن است.

معرفی کاغذ کرم از نوع کاغذ بالکی

کاغذ بالکی نوعی کاغذ مكانيکی حجیم شده است که با توجه به ویژگی‌های خاص خود می‌تواند در کاربردهای مختلف جایگزین کاغذ تحریر (UnCoatedWood- free Paper) و کاغذ گلاسه (Art Coated Paper) شود. در تولید این کاغذ، کيفيت خمیر از اهمیت زیادی برخوردار است. این مزیت شرایطی را فراهم می کند که عمل چاپ بهتر صورت بگیرد و در هزینه‌های توزیع به دلیل حجم کم سررسید صرفه جویی شود. رنگ کاغذ بالکی، از دلایلی است که مخاطبان به آن علاقه نشان می‌دهند. این کاغذ دارای دو رنگ طبیعی طوسی و کرم است. به این کاغذ رنگ سفید اضافه نمی گردد. این کاغذ دارای سایه یکنواخت، ضخامت و حجم زیاد و شفافیت مناسب است و به خصوص برای سررسیدهای فاقد گرافیک رنگی، انتخاب بسیار خوبی است.

سررسید با کاغذ کرم؛ چرا کاغذ کرم بهتر است؟

مزایای استفاده از کاغذ بالکی

احتمالا تا امروز به این موضوع برخوردید که بین کتاب‌هایی که در سال‌های اخیر چاپ شده اند علیرغم استفاده از کاغذ کرم در آن‌ها، وزن بسیار سبکی دارند. برای تولید این کتاب‌ها، کاغذ بالکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاغذ بالکی (Bulky Book Paper) نوعی کاغذ حجیم شده است که مخصوص کتاب‌ها به تولید می‌رسد. این کاغذ مانند طرز تهیه کاغذ از چوب در کارخانه، تهیه می‌گردد و به همین دلیل این قابلیت را دارد که حجم بیشتری از هوا را در خود جای دهد. این نکته قابل ذکر است که در تهیه کاغذ کاهی از کاه استفاده شده است. الیاف کاه هم سطح با الیاف چوب است و از تفاله کاه برای تهیه کاغذ که سازگار با محیط زیست است استفاده می‌شود. در ادامه به مهم‌ترین مزایای کاغذ بالکی اشاره می‌کنیم، پس با ما همراه باشید.

رنگ مناسب؛ طبیعی و کلاسیک

این کاغذ شبیه به کاغذ کاهی خیلی سفید نیست؛ زیرا در فرآیند تولید آن از هیچ ماده شیمیایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و در دو رنگ کرم و طوسی موجود است. یکی از مهم‌ترین مزایای این نوع کاغذ نسبت به کاغذهای سفید، انعکاس نور پایین تر است؛ این انعکاس نور کم هنگام مطالعه کمتر چشم را خسته می‌کند و این مسئله برای افرادی که مطالعه زیادی دارند، مهم است.

وزن کم

اگرچه بالکی از کاغذ معمولی ضخیم‌تر است ولی به دلیل تخلخل بالا سبک‌تر است. کتاب سبک‌تر قطعا برای در دست گرفتن و حمل راحت تر است و همچنین برای ویزیتورهای نشریات و کتاب‌ها نیز حمل این کتاب‌ها ساده‌تر خواهد بود.

بازیافت ساده(Simple recycling)

این کاغذ با یک فرآیند مکانیکی از چوب درختان در مرحله تولید قرار می‌گیرد. در ساخت آن از هیچ نوع ماده شیمیایی از جمله رنگ استفاده نمی‌شود. کاغذ بالکی به راحتی به چرخه محیط زیست برمی‌گردد، عملکرد آن را مختل نمی‌کند و باعث ایجاد آلودگی نمی‌شود. کاغذ بالکی دارای نشان استاندارد محیط زیستی بین‌المللی FSC است. در مقایسه با یک کاغذ تحریر عادی با وزن ۷۰ گرم که ضخامتی معادل ۹۰ تا ۹۵ میکرون دارد کاغذ بالکی ۷۰ گرمی ضخامتی بین ۱۲۶ تا ۱۴۰ میکرون دارد ولی بسیار سبک‌تر از کاغذ عادی است. این کاغذها در موارد دیگری همچون کامل ترین لیست لوازم اداری و شرکتی، پاکت، سربرگ، سررسید و تبلیغات نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توان با استفاده از این کاغذ از آلودگی محیط زیست نسبت به کاغذهای معمولی جلوگیری کرد. علاوه بر این با استفاده از این کاغذها می‌توان قیمت این محصولات را نیز کاهش داد.

آیا سررسید با کاغذ کرم محبوب تر شده است؟

تفاوت کاغذ بالکی با کاغذ تحریر سفید

کاغذ بالکی نسبت به کاغذ تحریر سفید (White writing paper )  از وزن بسیار کمتری برخوردار است؛ از انعطاف پذیری بالا و رنگ زیبایی برخوردار است و در استفاده طولانی مدت، چشم ها را اذیت نمی کند. این نوع از کاغذ در صنایع چاپ و تحریر  مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای چاپ تقویم رومیزی اختصاصی و سررسید از این نوع کاغذ استفاده به عمل آمده و در تیراژهای بالا کاربردی است. همچنین تمام کاغذهای کپی که برای پرینت (print)توسط پرینتر استفاده می گردد، از این نوع کاغذ است. همان طور که گفتیم، کاغذ کپی درحال حاضر بیشتر از کشورهای اندونزی، کره جنوبی، چین، مالزی وارد شده و کاغذ بالکی نیز در همین دسته قرار گرفته است. با توجه به توضیحات درباره کاغذ کرم و محبوبیت استفاده از کاغذ کرم در سررسیدها متوجه این نکته می‌شویم که کاغذ کرم هم از نظر زیبایی برگه‌ها و هم از نظر حفظ محیط زیست جذابیت خوبی برای استفاده در سررسیدها دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232