همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

آیا سررسید با کاغذ کرم محبوب تر شده است

دانستنی

کاغذ ورقه ای نازک است که از خمیر کردن خرده های مواد گیاهی، مانند پوست و چوب درخت، پارچه و پنبه ساخته می شود. در واقع الیاف گیاهی در روند خاصی از تولید از هم جدا و سپس در مرحله تولید خمیر به صورت دیگری فشرده می شود و کاغذ را تشکیل می‌دهد. کاغذ تحریر رایج ‌ترین نوع کاغذ است.

آیا سررسید با کاغذ کرم محبوب تر شده است

سررسید با کاغذ کرمی رنگ

کاغذ ورقه ای نازک است که از خمیر کردن خرده های مواد گیاهی، مانند پوست و چوب درخت، پارچه و پنبه ساخته می شود. در واقع الیاف گیاهی در روند خاصی از تولید از هم جدا و سپس در مرحله تولید خمیر به صورت دیگری فشرده می شود و کاغذ را تشکیل می‌دهد. کاغذ تحریر رایج ‌ترین نوع کاغذ است. این کاغذ که در انگلیسی به آن Printing and writing paper گفته می شود، از روزنامه و مجله گرفته تا چاپ(print) کتاب و چاپ کاتالوگ استفاده می‌شود. معمولا کاغذی که برای چاپ کتاب و مجله استفاده می‌شود، کاملا سفید است و کاغذ روزنامه و مقواهای نازک، خمیر تیره دارند. به صورت کلی هرچقدر کاغذ سفیدتر باشد، مرغوبیت و قیمت آن بیشتر است و کاغذهایی که رو به قهوه‌ای شدن می‌روند قیمت و کیفیت پایین دارند.

کاغذ کرم قبل از استفاده در تولید سررسید برای چاپ(print) قرآن استفاده می شد و هنوز هم بسیاری آن را کاغذ قرآنی می نامند، امروزه طرفداران فراوانی پیدا کرده است. کاغذ کرم دارای مغزی کرم رنگ است و با چند کد رنگی که معمولا از ترکیب رنگ های روشن تا پرتقالی است، تولید میشود. سررسید  با کاغذ کرم متداول ترین نوع سررسید است که اغلب شرکت‌ها (company)و سازمان ها تمایل به سفارش (order) آن را دارند. به کمک تکنولوژی های جدید از بسیاری مواد معدنی، شیمیایی و ترکیبی کاغذ کرم رنگ را می سازند، اما هیچ یک از این تکنولوژی ها هنوز آنچنان پیشرفته نشده اند که جای تکنولوژی تولید بر اساس الیاف گیاهی را بگیرد.

 

آیا سررسید با کاغذ کرم محبوب تر شده است

 

چرا از کاغذ کرم استفاده میکنیم؟

کاغذ کرم علاوه بر اینکه سررسید تولید شده را زیباتر می نماید و در مواردی مانند لب رنگ سررسید، رنگ پذیری بهتری دارد، به همین جهت انعکاس نور کمتری دارد، مطالعه و یادداشت بر روی آن ضرر کمتری نسبت به کاغذ سفید دارد.

کاغذ کرم مرغوب چه نشانه ای دارد؟

کاغذ کرم از کشورهای اندونزی، کره و چین وارد کشور می شوند و کاغذ کرم اندونزی مرغوب ترین آن ها به شمار می رود. اما برخی تولیدکنندگان سررسید(yearbook) به علت قیمت بالای کاغذ کرم و برای اینکه قیمت تمام شده سررسید را پایین بیاورند از کاغذ تولید چین استفاده می کنند. علت استفاده کاغذهای چینی بالا رفتن بی رویه قیمت کاغذ اندونزی است که حدود 7 هزار تومان نسبت به سال قبل افزایش قیمت داشته است. با این حال این نکته قابل توجه است که کاغذ چینی کیفیت پایین تری برای چاپ دارد و شما میتوانید با لمس هر دو کاغذ متوجه این موضوع شوید. کاغذ تولید اندونزی نرم‌تر و لطیف‌تر است ضمن اینکه کمی شفاف‌تر از کاغذ چینی است و ناخالصی آن کمتر است.

سررسید با کاغذ کرم

کاغذ سررسید (Yearbook paper) با کاغذ کرم مشخصه دیگری نیز دارد و آن وزن است. برای مثال می‌گویند کاغذ 70 یا 80 گرمی. اساس این تقسیم بندی، وزن یک متر مربع کاغذ است. کاغذ 80 گرمی یعنی کاغذی که وزن یک متر مربع آن 80 گرم باشد. هر چه گرم کاغذ بیشتر باشد، وزن کاغذ زیاد تر و ضخامت آن نیز بیشتر می شود. مطلب دیگر مهمی دیگر اصطلاحات خاص ابعد کاغذ است که از آن ها می توان به چهار و نیم ورقی، چهار ورقی، سه ورقی، دو ورقی، یک و نیم ورقی و نیم ورقی اشاره کرد که این نامگذاری بر مبنای تعداد تاهای آن است.

آیا سررسید با کاغذ کرم محبوب تر شده است؟

معرفی کاغذ کرم از نوع کاغذ بالکی

کاغذ بالکی نوعی کاغذ مكانيکی حجیم شده است که با توجه به ویژگی‌های خاص خود می‌تواند در کاربردهای مختلف جایگزین کاغذ تحریر (UnCoatedWood- free Paper) و کاغذ گلاسه (Art Coated Paper) شود. در تولید این کاغذ کيفيت خمیر از اهمیت زیادی برخوردار است. این مزیت باعث می شود عمل چاپ بهتر صورت بگیرد و در هزینه های توزیع به دلیل حجم کم سررسید صرفه جویی شود. رنگ کاغذ بالکی، از دلایلی است که مخاطبان به آن علاقه نشان می‌دهند. این کاغذ دارای دو رنگ طبیعی طوسی و کرم است. به این کاغذ رنگ سفید اضافه نمی‌شود. این کاغذ دارای سایه یکنواخت، ضخامت و حجم زیاد و شفافیت مناسب است و به خصوص برای سررسیدهای فاقد گرافیک رنگی، انتخاب بسیار خوبی است.

احتمالا تا امروز به این موضوع برخوردید که بین کتاب هایی که در سال های اخیر چاپ شده اند علیرغم استفاده از کاغذ کرم در آن ها، وزن بسیار سبکی دارند. برای تولید این کتاب ها از کاغذ بالکی استفاده می شود. کاغذ بالکی ( Bulky Book Paper ) نوعی کاغذ حجیم شده است که مخصوص کتاب‌ها ساخته می شود. این کاغذ از خمیر با کیفیت چوب تهیه می شود و به همین دلیل این قابلیت را دارد که حجم بیش تری از هوا را در خود جای دهد. این نکته قابل ذکر است که در تهیه کاغذ کاهی از کاه استفاده شده است. الیاف کاه هم سطح با الیاف چوب است و از تفاله کاه برای تهیه کاغذ که سازگار با محیط زیست است استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از کاغذ بالکی

  • رنگ مناسب
    این کاغذ شبیه به کاغذ کاهی خیلی سفید نیست زیرا در فرآیند تولید آن از ماده شیمیایی استفاده نمی شود و در دو رنگ کرم و طوسی موجود است. این رنگ برای مطالعه بهتر از کاغذهای سفید هستند زیرا انعکاس نور از کاغذ باعث آزار چشم نمی شود.
  • وزن کم
    اگرچه بالکی از کاغذ معمولی ضخیم تر است ولی به دلیل تخلخل بالا سبک‌تر است. کتاب سبک‌تر قطعا برای در دست گرفتن و حمل راحت تر است و همچنین برای ویزیتورهای نشریات و کتاب ها نیز حمل این کتاب ها ساده تر خواهد بود.
  • بازیافت ساده(Simple recycling)
    این کاغذ با یک فرآیند مکانیکی از چوب درختان تولید می شود. در ساخت آن از هیچ نوع ماده شیمیایی، از جمله رنگ، استفاده نمی‌شود. کاغذ بالکی به راحتی به چرخه محیط زیست برمی‌گردد، عملکرد آن را مختل نمی‌کند و باعث ایجاد آلودگی نمی‌شود. کاغذ بالکی دارای نشان استاندارد محیط زیستی بین‌المللی FSC است. در مقایسه با یک کاغذ تحریر عادی با وزن ۷۰ گرم که ضخامتی معادل ۹۰ تا ۹۵ میکرون دارد کاغذ بالکی ۷۰ گرمی ضخامتی بین ۱۲۶ تا ۱۴۰ میکرون دارد ولی بسیار سبک تر از کاغذ عادی است. این کاغذها در موارد دیگری همچون چاپ اوراق اداری، پاکت، سربرگ، سر رسید و تبلیغات نیز مورد استفاده قرار میگیرند و میتوان با استفاده از این کاغذ از آلودگی محیط زیست نسبت به کاغذهای معمولی جلوگیری کرد. علاوه بر این با استفاده از این کاغذها می‌توان قیمت این محصولات را نیز کاهش داد.

تفاوت کاغذ بالکی با کاغذ تحریر سفید

کاغذ بالکی نسبت به کاغذ تحریر سفید (White writing paper ) سبک تر، ضخیم تر، خوش رنگ تر است و باعث خستگی چشم نمی شود و انعطاف پذیرتر است. این نوع از کاغذ در صنایع چاپ و تحریر است. برای چاپ انواع کتاب، مجله و سررسید ازاین نوع کاغذ استفاده می شود. همچنین تمام کاغذهای کپی که برای پرینت (print)توسط پرینتر استفاده می شود، از این نوع کاغذ است. همانطور که گفتیم کاغذ کپی درحال حاضر بیشتر از کشورهای اندونزی، کره جنوبی، چین، مالزی است. با توجه به توضیحات درباره کاغذ کرم و محبوبیت استفاده از کاغذ کرم در سررسیدها کتوجه این نکته میشویم که کاغذ کرم هم از نظر زیبایی برگه ها و هم از نظر حفظ محیط زیست جذابیت خوبی برای استفاده در سررسید ها دارد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
مپنا
اسنوا
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232