همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

اصطلاح عصای سفید چیست؟

دانستنی

آری قطعا نابینایان هم باید روزی داشته باشند، یادبودی تا به ما یاد آوری شود که افراد نابینا هم مانند دیگر افراد روی کره ی زمین از امکانات عمومی مردم عادی برخوردار هستند و تمامی امکانات رفاهی ما حق طبیعی آن ها نیز هست.

اصطلاح عصای سفید چیست

از گذشته تا به حال افرادی که پا به عرصه سالمندی می‌گذاشتند برای کمک به خود در راه رفتن، به استفاده از عصا رجوع می‌کردند تا جایگزین مناسبی برای نیروی تحلیل رفته آن‌ها باشد. اما عصای سفید چیست؟ شروع استفاده از عصای سفید به بعد از جنگ جهانی اول برمی‌گردد که به عنوان نشانه‌ای برای شناخت نابینایان استفاده می‌شد. و اما ایده این کار زیبا از چه کسی شروع شد؟ روزی روزگاری یک عکاس به نام جیمز بیگز که در شهر بریستول انگلستان زندگی می‌کرد، به طور ناگهانی دچار یک سانحه شد. این سانحه منجر به از دست رفتن بینایی این عکاس شد که زندگی او را دگرگون نمود. روزهای پس از آن کم کم به این فکر افتاد که چه کاری می‌تواند انجام دهد تا از سانحه های خیابانی و ماشین‌ها در امان بماند تا به این نتیجه رسید که از عصایی سفید استفاده کند به این دلیل که دیگران راحت‌تر متوجه او شوند.

روزجهانی نابینایان چه روزی است؟

آری قطعا نابینایان هم باید روزی در تقویم رومیزی داشته باشند، یادبودی تا به ما یادآوری شود که افراد نابینا هم مانند دیگر افراد روی کره ی زمین از امکانات عمومی مردم عادی برخوردار هستند و تمامی امکانات رفاهی ما حق طبیعی آن ها نیز هست. پیشینه نامگذاری این روز به سال‌های دور باز می‌گردد که در چنین روزی (پنجشنبه دوم از ماه اکتبر در تقویم میلادی) مصادف با 14 اکتبر در تقویم میلادی و 23 مهر 1403 در تقویم 1403 هجری شمسی دو محقق آمریکایی با تلاش‌هایشان باعث شدند تا این تاریخ مهم را، روز نابینایان نام گذاری شود.

اصطلاح عصای سفید به چه معناست و چرا این روز را عصای سفید می نامند؟

روزی در سر رسید سال که به تمامی ما یادآوری شود که همه باهم یکسان هستیم و تمامی انسان‌ها از حق و حقوق مشترکی برخوردار هستند. شایان ذکر است که اسم آن دو محقق آمریکایی، دکتر ناول پری و دکتر جاکوپس تن بروک است. در چنین روزی تمامی مسئولان دولتی باید هر ساله به صورت کاملا شایسته از مردم بخواهند تا رفتار معقولانه‌تری نسبت به نابینایان داشته باشند و قدم‌های انسان دوستانه‌تری برای آنها بردارند. البته علاوه بر مسئولان، ما هم وظایف بسیار مهمی در قبال آن‌ها داریم.

رفتار ما نسبت به نابینایان

  • افراد نابینا دارای حس شنیداری بسیار قوی هستند پس سعی نکنیم با آن‌ها بلند صحبت کنیم.
  • هنگامی که یک نابینا در راه رفتن درخواست کمک و راهنمایی از ما می‌کند باید اجازه دهیم تا بتواند بازوی مارا بگیرد و از هل دادن و گرفتن او خودداری کنیم.
  • زمانی که قرار است با یک نابینا در مکانی قرار بگیرید خود را به او معرفی کنید و زمانی که می‌‍خواهید از آن جا بروید حتما به او بگویید و از او خداحافظی کنید.
  • هنگامی که قصد کمک به یک نابینا را دارید بهترین کار این است که اول نظر خودش را بخواهید تا ببینید اصلا کمک می‌خواهد یا خیر.
  • شما میتوانید یک مکان را برای یک نابینا توضیح دهید تا بتواند فضا را برای خودش تصویر سازی کند.
  • رانندگان اتومبیل‌ها موظفند تا هنگام مشاهده یک فرد نابینا با عصای سفید بایستند و اجازه دهند تا آن فرد از خیابان عبور کند. البته خود نابینایان هم می‌دانند که از هرجایی نباید عبور کنند.
  • تا حالا شده است به علمک گاز با تعجب نگاه کنید؟ نه فکر نمیکنم. اما تمامی نابینایان از ارتفاع کم این علمک‌ها ناراضی هستند چرا که آن‌ها مجبورند از کنار دیوار راه بروند و متاسفانه اکثرا سرشان به علمک‌ها می‌خورد و باید از شرکت ملی گاز ایران هم خواهشمند باشیم تا کمی بیشتر به این مسأله رسیدگی کند.
  • هنگامی که اشتباهی می‌کنند از کار اشتباه آن‌ها چشم پوشی نکنید و در عوض فرصتی بدهید تا بتوانند اشتباه خود را جبران کنند.
روز عصای سفید؛ چگونه با نابینایان رفتار کنیم؟

روز نابینایان؛ روز محبت

نکته حائز اهمیت این است که ما نباید جای محبت را با ترحم عوض کنیم زیرا یک نابینا فقط نابیناست. پس ما می‌توانیم حتی درباره چیزهایی که می‌بینیم با او صحبت کنیم؛ چه رسد به دیگر موضوعات، از جمله مواردی که به احساس شنیداری او مربوط است. چرا که آن ها از قدرت شنیداری بسیار بالایی برخوردار هستند. چند روز پیش سوالی از من شد که ذهن مرا بسیار مشغول کرد. یکی از دوستانم به من گفت که آیا می‌توانی به یک فرد نابینا رنگ نارنجی را توضیح دهید؟ واقعا برای لحظاتی ذهنم را درگیر کرد. واقعا چگونه می‌توانیم یک رنگ را برای یک فرد نابینا توضیح دهیم؟ آیا شما می‌توانید؟

ما چقدر به نعمت دیدن اهمیت می‌دهیم؟

ما چقدر به دیدن رنگ‌هایی که خیلی از افراد آرزوی دیدن آن ها را دارند اهمیت می‌دهیم؟ اصلا چقدر از هر آنچه که میبینیم لذت می‌بریم و قدر آن را می‌دانیم؟ به نظرم اگر با کمی دقت به این قضیه نگاه کنیم ما خیلی کمتر از آنکه باید، از زندگی خود لذت می‌بریم. به نظرم قطعا راهی را به اشتباه طی می‌کنیم که آن طور که باید قدر نعمت‌هایمان را نمی‌دانیم و کسانی که این نعمت‌ها را ندارند قدر دیگر توانایی‌هایشان را بیشتر می‌دانند.

تبریک گاموت به نابینایان روشن دل

سالنامه گاموت این افتخار را دارد تا این روز انسان دوستانه را به تمامی نابینایان و هم میهنان عزیز، تبریک و تهنیت عرض نماید. سالنامه گاموت امیدوار است تا بتواند در سال جدید میهمان کارمندان و پرسنل عزیز و وظیفه شناس شما صاحبان شرکت‌ها و موسسات باشد.

مطالعه بیش تر: خرید سالنامه وزیری

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232