همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

انتخاب جلد در خرید سررسید سال 1401

آموزش

تا به حال به کلمه سررسید دقت کرده اید؟ از نظر معنایی به موعد پرداخت یا زمان کاری “سررسید” می‌گویند. مبدا شروع استفاده از این کلمه در معاملات تجاری بوده و دفترهایی داشتند که در آن به زمان رسیدن موعد معامله سررسید میگفتند.

انتخاب جلد در خرید سررسید سال 1401

تا به حال به کلمه سررسید دقت کرده اید؟ از نظر معنایی به موعد پرداخت یا زمان کاری “سررسید” می‌گویند. مبدا شروع استفاده از این کلمه در معاملات تجاری بوده و دفترهایی داشتند که در آن به زمان رسیدن موعد معامله سررسید میگفتند. به مرور زمان مردم از این نام استقبال کردند و از دفترهای سررسید برای یادداشت کارهای روزانه استفاده میکردند.  برای تهیه سررسید موارد بسیاری در کنارهم قرار میگیرند تا یک سررسید ساخته شود و ما در این بخش درباره جلد سررسید صحبت میکنیم.جلد سررسید بیرونی ترین لایه هر سررسید است و در نگاه اول بیشترین توجه را جلب میکند. جلد پوششی است که اوراق کتاب یا قطعات خط و نقاشی در میان آن حفظ می شود. کتاب ها در قدیم، دست‌نویس بودند و نویسندگان صحافی این دست نوشته ها را با دقت و ظرافت انجام می دادند.

انتخاب جلد در خرید سررسید سال 1401

انواع جلد سررسید

جلد چرم

سررسیدهای چرمی به دلیل زیبایی و استحکام محبوبیت بسیاری دارند. اما نکته‌ای که باید در انتخاب چرم سررسید به آن توجه داشته باشید نوع چرم و کیفیت آن است. در ادامه دو نوع چرم رایج که برای جلد سالنامه از آن‌ها استفاده می‌شود را بررسی خواهیم کرد:

سررسید چرم مصنوعی

جنس چرم مصنوعی دارای تنوع زیادی در رنگ و طرح است، قیمت آن به نسبت چرم طبیعی بسیار پایین تر است. جلد چرم مصنوعی دارای کیفیت های گوناگونی است. اگر کیفیت جنس چرم مصنوعی پایین باشد باعث می شود جلد ترک بخورد یا اصطلاحا تا شود.

سررسید چرم طبیعی

چرم طبیعی نسبت به چرم مصنوعی کیفیت بالاتری دارد. از نظر هزینه نیز چرم طبیعی ارزش بالاتری نسبت به چرم مصنوعی دارد. این نوع جلد چرم توسط مشتریان خاص و ویژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. تولید این نوع جلد چرم در تیراژ بالا برای مدیران شرکت‌ها و مجموعه‌ها مقرون به صرفه نخواهد بود. با وجود آنکه کیفیت چرم مصنوعی بالاتر است، اما اگر تولیدکننده از چرم مناسب و مرغوبی استفاده نکند، ممکن است جلد سررسید پس از مدتی کیفیت خود را از دست داده و پوسته پوسته شود.

درج لوگو روی چرم

حک لوگو روی جلد چرم مصنوعی سررسید به صورت داغی ، طلاکوب ، پلاک فلزی و یا لیزر انجام می شود. عمومی ترین حالت درج لوگو روی جلد چرم مصنوعی به صورت استفاده از پلاک فلزی است زیرا جلوه زیباتری به سررسید می دهد. همچنین استفاده از داغی روی جلد چرم مصنوعی سررسید به دلیل عدم تغییر رنگ چندان کاربرد ندارد چرا که فقط فرورفتگی ایجاد می کند. در انواع سررسید چرم طبیعی نیز مانند چرم مصنوعی می‌توان از لیزر برای حک لوگو و نام برند استفاده کرد. گزینه دیگری که در اختیار دارید استفاده از نقره‌کوب یا طلا‌کوب است. علاوه بر این می‌توانید از یک پلاک فلزی برای حک لوگو برند خود بر روی سررسید چرم طبیعی استفاده کنید. این کار می‌تواند محصول نهایی شما را بسیار زیباتر کند.

جلد جیر

این نوع جلد بسیار شبیه به جیر طبیعی است و به دلیل قابلیت رنگ کردن، از تنوع رنگ بسیار بالا برخوردار است. جلد جیر به دلیل ظاهر متفاوت و فانتزی دارای طرفداران بسیاری است. متخصصین چاپ سالنامه، جلدهای سالنامه را به صورت عمومی تهیه می کنند و مشتریان می توانند سررسید های تولید شده را خریداری کنند و برای سفارش های تیراژ بالای 1000 عدد از تولید کننده درخواست کنند تا جیرمصنوعی متناسب با رنگ سازمانی خود را سفارش دهند. کیفیت جنس جیر برای مصرف کننده نهایی قابل ارزیابی نیست، اما یکی از فاکتورهای جیر با کیفیت، میزان تراکم پرزهای آن است.

هرچقدر تراکم پرزهای جیر مصنوعی بیشتر باشد، کیفیت آن مرغوب‌تر است. اگر جنس جیر بی کیفیت باشد چسب استفاده شده در مرحله چسباندن جلد نیز ممکن است از جیر بی کیفیت عبور کرده و بر روی جلد سالنامه لکه های تیره ایجاد کند. درج لوگو روی جنس جیر به صورت لیزر انجام می شود چرا که جیر پس از لیزر شدن تغییر رنگ می‌دهد و جلوه زیبایی به سالنامه می دهد. با این حال می توان از پلاک مولتی استایل و چاپ سیلک روی جلد جیر استفاده کرد. علت این که پلاک فلزی روی جلد جیر سررسید پیشنهاد نمی شود این است که به دلیل پرزهای جنس جیر پلاک جدا می شود و معمولا برای سفارش پلاک از نوع پلاک لب خم یا چسب قوی تر استفاده می کند.

انتخاب جلد در خرید سررسید سال 1401

جلد ترمو

جلد ترمو به لحاظ ظاهر بسیار شبیه چرم مصنوعی است اما دارای کیفیت بالاتر است و با این تفاوت که نازک‌ تر است، و قیمت آن نیز بیشتر است. تفاوت اصلی ترمو و چرم مصنوعی در این است که ترمو نسبت به حرارت واکنش نشان می دهد و رنگ آن تیره می‌شود. البته قیمت ترمو نیز نسبت به چرم مصنوعی بیشتر است. زمانی که لوگو و یا هر طرح دیگری را به صورت داغی روی جلد ترمو سررسید حک می‌کنند، جلد با تغییر رنگ سطح داغی خورده همراه می شود و طرح یا لوگوی مورد نظر جلوه بهتری پیدا می کند.لوگو روی جلد ترمو سررسید معمولا به صورت داغکوب انجام می شود، علت این امر هم تغییر رنگ و خاصیت ترمو هنگام داغی خوردن است. البته می توان درج لوگو روی جلد ترمو سررسید را به صورت پلاک و طلاکوب نیز اجرا کرد.

جلد گالینگور

گالینگور که گاهی جلد سخت هم نامیده می‌شود که محدوده‌ای با پوشش محافظ سفت و سخت دارد که معمولاً با مقوا پوشش داده می‌شود. از مهم‌ترین دلایل استفاده از این نوع چاپ انعطاف‌پذیر بودن کتاب به واسطه دوخته شدن ستون آن است که باعث خشک و محکم شدن جلد کتاب می‌گردد. کتاب‌های چاپ گالینگور اغلب جلدهای براقی دارند. یکی دیگر از انواع جلد سررسید جلد سلفون است.

جلد سلفونی

استفاده از روکش سلفونی بیشتر در سفارشات اختصاصی استفاده می شود مثلا حداقل تیراژ ۱۰۰۰ جلد، در جلدهای سلفونی میتوانید تمام موارد دلخواه خود را به صورت ۴ رنگ بر روی کاغذ گلاسه ۱۵۰ گرمی چاپ کنید بعد از مرحله چاپ یک لایه سلفون بر روی آن اضافه میشود که باعث استحکام بیشتر کاغذ میشود تا دچار پارگی نشود .داغی و پلاک در جلدهای سلفونی زیبایی خوبی ندارد پس پیشنهاد میشود قبل از سفارش هرگونه جلد سررسید از تولید کننده مشاوره بگیرید تا نمونه های اجرا شده قبلی را در اختیار شما قرار دهد و بعد از آن در مورد نوع جلد مورد نظر تصمیم گیری کنید.

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
مپنا
اسنوا
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232