همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

انواع صحافی سررسید؛ بهترین نوع صحافی چیست؟

آموزش

بدون تردید صحافی سررسید مهم‌ترین بخش از تولید سررسید به حساب می‌آید. دلیل این امر هم ارتباط مستقیم کیفیت صحافی سررسید، با ماندگاری سررسید طی یکسال است. احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که در طول سال، جلد سررسید از کاغذهای داخلی آن جدا شده و یا تعدادی از صفحات داخلی آن از سایر صفحات سررسید، جدا شود. علت این امر کیفیت پایین صحافی سررسید است. با ما در مطلب انواع صحافی سررسید؛ بهترین نوع صحافی چیست؟ همراه باشید. 

انواع صحافی سررسید

بدون تردید صحافی سررسید مهم‌ترین بخش از تولید سررسید به حساب می‌آید. دلیل این امر هم ارتباط مستقیم کیفیت صحافی سررسید، با ماندگاری سررسید طی یکسال است. احتمالاً برای شما هم پیش آمده است که در طول سال، جلد سررسید از کاغذهای داخلی آن جدا شده و یا تعدادی از صفحات داخلی آن از سایر صفحات سررسید، جدا شود. علت این امر کیفیت پایین صحافی سررسید است. با ما در مطلب انواع صحافی سررسید؛ بهترین نوع صحافی چیست؟ همراه باشید.

روش اجرای صحافی سررسید به صورت دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک (صحافی لاین) انجام می‌گیرد که در این میان صحافی تمام اتوماتیک (صحافی لاین) به دلیل عدم دخالت نیروی انسانی بالاترین کیفیت را دارد. به همین منظور واحد سالنامه گاموت نیز صحافی تمام سررسید های خود را به صورت کاملا اتوماتیک (صحافی لاین) انجام می‌دهد. همچنین این امکان برای مشتریان محترم وجود دارد که در طول پروسه تولید سررسید (صحافی لاین) از این بخش دیدن فرمایند. عموما صحافی سررسیدها به 4 روش صحافی ته دوخت، صحافی فنری، صحافی چسب گرم و صحافی کلاسوری انجام می‌شود.

صحافی ته دوخت

در صحافی ته دوخت، چسب و دوخت مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که کاغذهای تشکیل دهنده سررسید در دسته‌های 16 و یا 32 برگی در دستگاه تاکن، تا می‌‎شوند؛ که اصطلاحاً به آن ها فرم می‌گویند و پس از قرارگیری در یک الگوی مرتب، به مرحله دوخت می‌رسند. در مرحله آخر نیز توسط دستگاه برای محکم شدن برگه‌ها و ثابت شدن نخ‌ها، چسب کشی می‌شوند. بعد از خشک شدن چسب‌ها، فرم‌ها برش داده شده و در جلد قرار می‌گیرند. صحافی ته دوخت اگر با کیفیت مناسب انجام شود، دوام و استحکام بالایی دارد و با دوام‌ترین نوع صحافی به شمار می‌رود.

انواع صحافی سررسید و مقایسه آن ها

به همین دلیل علاوه بر سررسید و سالنامه که برای سال‌ها قابل استفاده است، صحافی کتاب‌های نفیس و قطور نیز به صورت صحافی ته دوخت انجام می‌گیرد. صحافی ته دوخت به صورت دستی، نیمه اتوماتیک و تمام اتوماتیک ( صحافی لاین) انجام می‌شود . صحافی اتوماتیک نوعی صحافی با تجهیزات ویژه و ماشینی است که بدون دخالت انسان انجام شده و سرعت نسبتاً بالایی دارد. سالنامه گاموت با استفاده از خط لاین صحافی، صحافی ته دوخت را با کیفیت بالا و به صورت کاملا اتوماتیک انجام می‌دهد . صحافی دوختی می‌تواند هم به صورت ته گرد و هم به صورت ته صاف باشد.

صحافی فنری

در صحافی فنری، کاغذهای تشکیل دهنده سالنامه در دستگاه تاکن  تا شده و به شکل فرمهای 8، 16 و 32 برگی در آمده که این فرم‌ها در کنار هم به ترتیب قرار گرفته و از یک طرف پانچ می‌شوند. سپس از داخل سوراخ‌های پانچ شده فنر رد شده و صحافی فنری سررسید به اتمام می‌رسد. در واقع این نوع از صحافی، شباهت زیادی به دفاتر سیمی دارد اما در سطح پیشرفته و با مقاومت بالاتری این کار را انجام می‌دهد.

مزایای صحافی فنری

به طور کلی صحافی فنری در تولید سررسیدهای دستیار (فرمت تاریخی متفاوت) و چاپ تقویم رومیزی مورد استفاده قرار می‌گیرد ولی عموما از صحافی فنری در تولید سالنامه‌های روزشمار استفاده نمی‌شود. علت این امر هم بزرگ شدن قطر فنر، سنگین شدن وزن سالنامه ، عدم تحمل وزن سالنامه توسط فنر و نامنظم شدن برگه‌های سالنامه است. بهتر است در نظر داشته باشید که صحافی فنری نیز به صورت دستی و اتوماتیک ( صحافی لاین ) قابل اجراست. واحد سالنامه گاموت در تولید برخی از مدل‌های سررسید دستیار خود از صحافی فنری با تکنولوژی اتوماتیک (صحافی لاین) استفاده نموده است.

صحافی چسب گرم چیست و چه تفاوتی با صحافی ته دوخت دارد؟

صحافی چسب گرم؛ مزایا و معایب

در صحافی چسب گرم پس از تا شدن فرم‌ها، آن‌ها به ترتیب قرار گرفته و توسط چسب به یکدیگر متصل می‌گردند. همان طور که مشخص است استحکام صحافی چسب گرم از روش‌های صحافی ته دوخت و فنری کمتر است و به همین دلیل برای تولید کننده سررسید و سالنامه کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. جز در تولید سالنامه‌هایی که اندازه کوچکتری داشته یا تعداد اوراق کمتری دارند. برای مثال می‌توان به سالنامه پالتویی، جیبی و دستیار اشاره کرد. به طور معمول صحافی چسب گرم در تولید کتاب، کاتالوگ و مجلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر معایب صحافی چسب گرم این است که سررسید به طور کامل قابل باز شدن نیست و نوشتن در سررسید تا حدی دشوار است.

از مزایای صحافی چسب گرم نیز می‌توان به سرعت تولید بالا و هزینه تولید کم اشاره کرد. به طور کلی هزینه صحافی با روش چسب گرم از صحافی ته دوخت بسیار کمتر است که همین امر سبب شده است تا برخی از تولید کنندگان، سررسیدهای خود را به صورت عمومی و برای بازار به روش  صحافی چسب گرم تولید کنند. از این جهت که این نوع از صحافی جلد سررسید، کیفیت خیلی ضعیفی دارد و عموماً در طول سال برگه‌های آن ممکن است از یکدیگر جدا شوند. واحد سالنامه گاموت با مدنظر قرار دادن این موضوع صحافی چسب گرم را به هیچ عنوان در خصوص تولید سالنامه پیشنهاد نمی‌کند.

صحافی ته دوخت چیست و برای چه محصولاتی مناسب است؟

صحافی کلاسوری

صحافی کلاسوری اغلب برای مدل‌های ارگانایزر سررسید و سالنامه مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این صورت که یک قفل در وسط جلد مشابه کلاسور جاگذاری شده و اوراق پانچ شده سررسید درون آن قرار می‌گیرند. به طور کلی صحافی سررسید کلاسوری که ویژه سررسید ارگانایزر قفلی است از کیفیت و دوام بالایی برخوردار است که در ادامه نکات مهمی از مزایای آن ها را به شما توضیح می‌دهیم:

  • در صحافی کلاسوری می‌توان در صورت سالم ماندن جلد مجدداً از آن در سال آینده استفاده کرد.
  • سررسیدهای تولید شده به روش صحافی کلاسوری معمولا در تیراژهای پایین و برای مدیران استفاده می‌شوند.
  • از مزایای صحافی کلاسوری این است که می‌توان به هر تعداد دلخواه لت گلاسه به سررسید اضافه کرد .
  • واحد سالنامه گاموت هر سال تعدادی از سررسیدهای خود را با روش صحافی کلاسوری و به صورت ارگانایزر تولید می‌کند.

جلد چسبانی سررسید

یکی از مهم‌ترین مراحل تولید سررسید مرحله چسباندن جلد است. این مرحله برای سررسیدهایی که صحافی ته دوخت یا فنری دارند از طریق آستر بدرقه مورد انجام قرار می‌گیرد. این مرحله نیز به صورت دستی و اتوماتیک انجام شده و در مرحله جلد چسبانی برای صحافی فنری مقوای ضخیم مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ ولی برای صحافی ته دوخت از کاغذ 100 یا 120 گرم برای آستر بدرقه استفاده می‌شود. کیفیت مرحله جلد چسبانی ارتباط کاملا مستقیمی با کیفیت خود سررسید دارد. واحد سالنامه گاموت با بهره‌گیری از روش صحافی لاین ( صحافی اتوماتیک ) بهترین کیفیت را در مرحله جلد چسبانی ارائه می‌کند.

صحافی سررسید و انواع آن؛ چه نوع صحافی برای سررسید مناسب است؟

تاثیر مستقیم صحافی در قیمت سررسید

یکی از عمده سوالاتی که برای مخاطبان پیش می‌آید علت تفاوت قابل توجه قیمت سررسیدهای بازاری و سررسید رقعی است.  نوع صحافی در این خصوص بسیار تاثیرگذار است، سررسیدهای بازاری عموما به صورت چسب گرم صحافی شده که بسیار بی‌کیفیت بوده و در طول یک سال استفاده از سررسید، فرم‌های آن از جلد و آستر جدا شده و متلاشی می‌شود. ولی در نوع شرکتی سررسید، از صحافی ته دوخت استفاده می‌شود که با بهترین کیفیت بوده و حتی برای سال‌های متمادی هم از جلد جدا نمی‌شود.

جالب است بدانید هزینه صحافی ته دوخت سررسید برای یک جلد دو برابر هزینه صحافی چسب گرم سررسید است. ذکر این نکته لازم است که بدانید واحد سالنامه گاموت علاوه بر استفاده از صحافی ته دوخت برای تمامی سررسیدهای تولیدی خود، از خط لاین (صحافی کاملا اتوماتیک) برای تولید نمونه‌های خود استفاده می‌کند. که با کیفیت‌ترین و گران‌ترین نوع صحافی موجود برای سررسید می‌باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232