همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

انواع جلد سررسید

آموزش

سررسید از تولیدات کاغذی محبوبی است که انواع مختلفی دارد و بر اساس کاربرد، نوع جلد، کاغذ داخلی و... به دسته بندی‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌گردد. در این مقاله انواع جلد سررسید را به شما معرفی می‌کنیم تا پیش از سفارش سررسید و ثبت خرید، مشخصات کافی از هر نوع جلد سررسید را بدانید و بهترین انتخاب را برای خود یا مجموعه مورد نظر انجام دهید.

انواع جلد سررسید

سررسید 1404 از تولیدات کاغذی محبوبی است که انواع مختلفی دارد و بر اساس کاربرد، نوع جلد، کاغذ داخلی و… به دسته بندی‌های مختلفی طبقه‌بندی می‌گردد. در این مقاله انواع جلد سررسید ۱۴۰۴ را به شما معرفی می‌کنیم تا پیش از سفارش سررسید و ثبت خرید، مشخصات کافی از هر نوع جلد سررسید را بدانید و بهترین انتخاب را برای خود یا مجموعه مورد نظر انجام دهید.

جلد چرم مصنوعی؛ رایج و با دوام

چرم مصنوعی مشابه چرم طبیعی است با این تفاوت که قیمت چرم مصنوعی نسبت به چرم طبیعی بسیار کمتر است و جنس چرم مصنوعی نسبت به سایر جنس جلدهای سررسید، از تنوع رنگ و طرح بیشتری برخوردار است. عموما تولیدکنندگان سالنامه، مدل‌های به روز چرم مصنوعی را برای تولید سالنامه‌های عمومی خود به کار می‌برند ولی شرکت ها نیز می‌توانند برای سفارش سررسید اختصاصی با تیراژهای بالا (عموما از 1000 عدد بیشتر) از طرح و رنگ دلخواهشان (‌رنگ سازمانی شرکتشان‌) استفاده کنند. تنوع بالای رنگ، قیمت مناسب و همچنین استفاده از بافت های ریز و درشت و نیز امکان انتخاب براق یا مات بودن جنس چرم مصنوعی سبب شده است تا چرم مصنوعی به عنوان بیشترین جنس در تولید جلد سررسید و سالنامه انتخاب شود.

جلد چرم مصنوعی؛ محبوب ترین جلد برای تولید سررسید

کیفیت چرم مصنوعی چندان برای مصرف‌کننده نهایی قابل ارزیابی نیست. چرا که چرم مصنوعی بی‌کیفیت هم در ابتدا ظاهر مناسبی دارد ولی در طولانی مدت و با استفاده مداوم جلد سررسید، پوسته پوسته شده و چروک می‌خورد. همچنین چرم مصنوعی بی‌کیفیت قابلیت جذب کافی چسب را ندارد و همین امر سبب می‌شود تا از مقوای زیر آن جدا شده و اصطلاحا باد کند. واحد سالنامه گاموت چرم مصنوعی مورد استفاده خود را به صورت سفارشی تولید و یا وارد می‌کند، که بتواند کیفیت کافی را در چاپ سررسید و سالنامه ارائه کند. انتخاب چرم مصنوعی مناسب برای جلد سررسید بسیار مهم است زیرا اولین چیزی که در نگاه اول به سررسید در نظر می‌آید، جلد سررسید است.

درج لوگو روی جلد چرم مصنوعی

حک لوگو روی جلد چرم مصنوعی سررسید 1404 به صورت داغکوب، طلاکوب، پلاک فلزی و یا لیزر انجام می‌شود. عمومی‌ترین حالت درج لوگو روی جلد چرم مصنوعی به صورت استفاده از پلاک فلزی می‌باشد زیرا جلوه شکیل‌تری به سررسید می‌دهد. همچنین استفاده از داغکوب روی جلد چرم مصنوعی سررسید ۱۴۰۴ به دلیل عدم تغییر رنگ چندان کاربرد ندارد؛ چرا که فقط فرورفتگی ایجاد می‌کند.

جلد جیر؛ ظاهری متفاوت و جذاب

جلد جیر از نظر ظاهر بسیار شبیه به جیر طبیعی می‌باشد و چون قابلیت رنگ کردن دارد‌، از تنوع بالایی برخوردار است. تولیدکنندگان سالنامه‌، جلدهای به روز سالنامه 1404 را به صورت عمومی تهیه می‌کنند و  مشتریان می‌‍توانند سررسیدهای تولید شده را خریداری نمایند و برای سفارش‌های تیراژ بالا (عموما بالای 1000 عدد) از تولید کننده درخواست کالیته نمایند تا جیر مصنوعی متناسب با رنگ سازمانی خود را سفارش دهند. جلد جیر به دلیل ظاهری متفاوت و فانتزی دارای طرفداران زیادی در میان سفارش دهندگان سالنامه می‌باشد.

جلد جیر؛ انتخابی متفاوت و زیبا

کیفیت جنس جیر برای مصرف‌کننده نهایی قابل ارزیابی نمی‌باشد، اما یکی از فاکتورهای جیر با کیفیت، میزان تراکم پرزهای آن است. یعنی هرچقدر تراکم پرزهای جیر مصنوعی بیشتر باشد، کیفیت آن مرغوب‌تر است و بالعکس؛ جیرهای بی‌کیفیت یکدست نبوده و تراکم پرزهای آن در نواحی مختلف کمتر یا بیشتر است. همچنین چسب استفاده شده در مرحله جلد چسبانی نیز ممکن است از جیر بی‌کیفیت عبور کرده و بر روی جلد سالنامه لکه های تیره ایجاد کند.

درج لوگو روی جلد جیر

عموما درج لوگو روی جنس جیر به صورت لیزر انجام می‌شود چرا که جیر پس از لیزر شدن تغییر رنگ می‌دهد و جلوه زیبایی به سالنامه یا تقویم رومیزی خاص می‌دهد. با این حال می‌توان از پلاک مولتی استایل و چاپ سیلک روی جلد جیر استفاده کرد. علت این که پلاک فلزی روی جلد جیر سررسید پیشنهاد نمی‌شود، این است که به دلیل پرزهای جنس جیر پلاک جدا می شود و معمولا برای سفارش پلاک از نوع پلاک لب خم یا چسب قوی‌تر استفاده می‌کند.

جلد ترمو؛ با کیفیت و زیبا

ترمو یا همان ترمو چرم، نوعی چرم مصنوعی است با این تفاوت که ترمو از چرم مصنوعی کمی نازکتر بوده و کیفیت بالاتری دارد. البته قیمت ترمو نیز نسبت به چرم مصنوعی بیشتر است. تفاوت عمده ترمو و چرم مصنوعی در این است که ترمو نسبت به حرارت واکنش نشان می‌دهد و تغییر رنگ می‌دهد. از همین قابلیت جهت درج لوگو به صورت داغکوب روی جلد ترمو استفاده می‌شود. بنابرین زمانی که لوگو و یا هر طرح دیگری را به صورت داغی روی جلد ترمو سررسید حک می‌کنند ، جلد با تغییر رنگ سطح داغی خورده همراه می شود و طرح یا لوگوی مورد نظر جلوه بهتری پیدا می‌کند. مهم‌ترین عامل بررسی کیفیت ترمو، میزان تغییر رنگ آن هنگام داغی خوردن است. بنابراین اگر ترمو بی‌کیفیت باشد بعد از داغی خوردن کمتر تغییر رنگ داده و جلوه لوگو یا طرح داغی خورده روی جلد کمتر می شود.

سررسید با جلد ترمو؛ منحصر به فرد

درج لوگو روی جلد ترمو

درج لوگو روی جلد ترمو سررسید 1404، عمدتا به صورت داغکوب انجام می شود؛ علت این امر هم تغییر رنگ و خاصیت ترمو هنگام داغی خوردن است. البته می توان درج لوگو روی جلد ترمو سررسید را به صورت پلاک و طلاکوب نیز اجرا کرد. اگر شما قصد دارید لوگوی خود را به روشی غیر از داغکوب انجام دهید حتما از چرم مصنوعی به جای ترمو استفاده کنید، چرا که ظاهر چرم مصنوعی مشابه ترمو است با این تفاوت که قیمت چرم مصنوعی نسبت به ترمو خیلی کمتر است.

جلد گالینگور؛ ترکیبی متنوع

گالینگور یک لایه کاغذی است که روی آن پی وی سی لمینیت می شود و از نظر بافت، رنگ و کیفیت تنوع زیادی دارد. نمونه های گالینگور وارداتی کیفیت بالایی دارند و از نظر قیمت هم رده با چرم و گاهی بیشتر از چرم هم می باشد. ضخامت گالینگور نسبت به چرم و ترمو کمتر بوده (نازکتر ‌می‌باشد) و به دلیل سازگاری با انواع چسب، در تولید جلد سررسید و سالنامه و گاها پایه تقویم رومیزی استفاده می‌شود. کیفیت گالینگورهای موجود در بازار خیلی متفاوت است ولی عمدتا نمونه وارداتی گالینگور خیلی با کیفیت‌تر می باشد، گالینگور بی‌کیفیت معمولا از محل باز و بسته شدن پاره می‌شود. واحد سالنامه گاموت هر سال بخشی از تولید سررسید خود را به تولید سررسید با جلد گالینگور تخصیص می‌دهد.

درج لوگو روی جلد گالینگور

کلیه روش های داغی، پلاک، طلاکوب، نقره کوب و چاپ سیلک بر روی جنس گالینگور انجام می‌شود و محدودیتی برای درج لوگو روی جلد گالینگور وجود ندارد. تنها روش درج لوگو که روی جلد گالینگور قابل اجرا نیست، درج لوگو به صورت لیزر مستقیم است.

جلد گالینگور؛ سررسید با جلد گالینگور به چه صورت است؟

جلد سلفونی؛ اختصاصی و به صرفه

جلد سلفونی بیشتر برای تولید سالنامه های اختصاصی استفاده می‌شود(سالنامه هایی با تیراژ بالاتر از 1000 عدد) روش تولید جلد سلفونی به این صورت است که طرح اختصاصی مشتریان محترم به روش چاپ افست بر روی کاغذ 135 گرم یا 150 گرم گلاسه به صورت 4 رنگ چاپ شده و سپس روی این کاغذ یک لایه سلفون اضافه می‌شود که باعث استحکام کاغذ می‌شود تا دچار پارگی و زدگی نشود. مزیت اصلی جلد سلفونی این است که هر طرح خاصی را میتوان به صورت 4 رنگ (رنگی) روی آن چاپ کرد و سپس از یک لایه سلفون جهت مقاومت بیشتر استفاده میشود.

ضمنا میتوان از خدمات تکمیلی نظیر طلا کوب‌، نقره کوب‌، یو وی موضعی و برجسته سازی برای جلوه بهتر جلد سلفونی استفاده کرد. کیفیت جلد سلفونی سررسید تا حدود بسیار زیادی به کیفیت چاپ و خدمات پس از چاپ آن بستگی دارد. لذا قبل از سفارش سررسید با این نوع جلد، حتما از توانایی تولید کننده در اجرای با کیفیت چاپ 4 رنگ اطمینان حاصل نمایید. همچنین پوشش سلفون روی چاپ نیز می‌بایست با کیفیت مناسبی اجرا شود تا از مواردی مانند ایجاد لکه خصوصا در نواحی تیره جلوگیری شود. طراحی جلد سلفون مهمترین بخش در این خصوص است به طوریکه با در نظر گرفتن فضای روی کار، پشت کار و عطف سررسید پس از تولید دقیقا در جای خود قرار گیرد.

در صورتیکه طراحی به درستی صورت نپذیرد پس از تولیدسررسید نوشته‌ها در رو و پشت کار وسط در وسط قرار نمی‌گیرد و یا ممکن است برخی نوشته‌ها بسیار به لبه جلد نزدیک باشد.همچنین اگر تمایل دارید از خدمات تزئینی مانند یو وی موضعی و یا طلاکوب و نقره کوب بر روی سررسید خود استفاده کنید، کیفیت اجرای این موارد نیز تاثیر بسزایی بر ظاهر سررسید تولیدی خواهد داشت. واحد سالنامه گاموت با در اختیار داشتن چاپخانه اختصاصی توانایی تولید و اجرای انواع سررسید سلفونی و ست مدیریتی را با کیفیت مناسب برای مشتریان محترم خواهد داشت.

درج لوگو روی جلد سلفون

متداول‌ترین روش درج لوگو روی جلد سلفونی چاپ مستقیم روی کاغذ گلاسه  تشکیل دهنده جلد است، گرچه میتوان از خدماتی چون طلاکوب، نقره کوب، یو وی موضعی و برجسته سازی برای افزایش جلوه لوگو روی جلد سررسید استفاده کرد.

جلد سلفونی؛ امکان شخصی سازی

جلد چرم طبیعی

چرم طبیعی به دلیل دشواری عملیات تولید و هزینه بالا برای سفارش‌های سررسید با تیراژ بالا استفاده نمی‌شود . با این حال اگر دنبال سفارش سررسید لوکس هستید می‌توانید از چرم طبیعی برای جلد سررسید به همراه پلاک فلزی استفاده کنید. کیفیت چرم طبیعی ارتباط مستقیمی با فرآیند و مواد استفاده شده در دباغی دارد ، چنانچه تولید کننده از چرم نا مرغوب استفاده کند در طول سال جلد سررسید پوسته پوسته شده و رنگ آن در نواحی مختلف تغییر می‌کند، همچنین چرم طبیعی نامرغوب ممکن است بعد از مدتی خشک و کشیده شود و حتی ترک بخورد.

درج لوگو روی چرم طبیعی

درج لوگو درچرم طبیعی به روش داغکوب ،طلا کوب ،نقره کوب،پلاک فلزی انجام می‌شود.

دور دوخت جلد

برخی از تولید کنندگان در تولید جلد‌های چرم مصنوعی، چرم طبیعی و گاها جیر از نخ‌های رنگی مقاوم استفاده می‌کنند. برخلاف تصور عامیانه که فکر میکنند دور دوخت جلد سررسید باعث افزایش استحکام آن می‌شود ، باید در نظر داشته باشید که استفاده از مقوا و چسب با کیفیت در تولید جلد سررسید برای  استحکام جلد کافیست و دور دوخت صرفا جهت زیبایی میشود . واحد سالنامه گاموت نیز برخی از مدل‌های تولیدی خود را به صورت دور دوخت ارائه می‌کنند.

جلد چرم طبیعی و کاربرد آن در تولید سررسید

استفاده از ابر در ساخت جلد

در سررسید های چرم مصنوعی، ترمو و چرم طبیعی می توان از یک لایه نازک ابر در زیر جلد استفاده نمود. این امر باعث ایجاد احساس نرمی سررسید در دست می‌شود ولی ضخامت سررسید را کمی افزایش داده و ظرافت ظاهری آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. در سالهای گذشته استفاده از ابر در تولید سررسید متداول بوده ولی در سالهای اخیر کمتر از ابر استفاده می‌شود و جلد تخت (بدون ابر) تقاضای بیشتری دارد.

نتیجه گیری اصلی

بدون شک با خواندن مطالب بالا اطلاعات کاملی کسب کرده اید، اما اگر همچنان در انتخاب جلد سررسید تردید دارید به ادامه این متن توجه فرمایید. قطعا و یقینا با کیفیت‌ترین نوع جلد برای سالنامه، جلد چرم طبیعی است اما با توجه به هزینه‌های بالای آن، کمتر انتخاب می‌شود. بعد ازچرم طبیعی، جنس ترمو با کیفیت‌ترین جنس برای جلد سررسید می‌باشد که به دلیل خاصیت تغییر رنگ در اثر حرارت بسیار مورد استقبال مشتریان گرامی قرارگرفته است. همچنین جلد ترمو لمس ( اصطلاحا تاچ ) خوبی دارد . جنس چرم مصنوعی هم با توجه به تنوع زیاد تولید چندین سال است که گوی رقابت را از سایر جنس‌ها ربوده و سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص داده است. با این حال عواملی مانند صحافی سررسید و کیفیت جلد نیز حائز اهمیت است. یکی از عمده دلایل مقبولیت این جنس امکان تولید در داخل کشور عزیزمان می‌باشد که هم هزینه آن را کاهش داده است و هم دسترسی به آن را میسر کرده است. ضمن اینکه چرم مصنوعی برخلاف اسم آن که فقط چرم را تداعی می‌کند می‌تواند نوع به صرفه‌تری از ترمو، گالینگور یا هر جنس دیگری را با همان کیفیت و مرغوبیت به ارمغان بیاورد.

در مورد جنس گالینگور هم متاسفانه نمونه‌های داخلی کیفیت کافی را برای جلد سالنامه ندارد ولی نمونه‌های وارداتی جنس گالینگور بی نظیر بوده و طرفداران زیادی دارد. از جنس جیر هم برای تولید سالنامه‌های خاص و فانتزی استفاده می‌شود. نمونه با کیفیت آن اگر برای جلد سررسید ۱۴۰۴ استفاده شود با توجه به تنوع رنگ و قابلیت لیزر پذیری عالی سررسیدی بی نظیر به ارمغان می‌آورد. برای آن دسته از عزیزانی که می خواهند طرح روی جلد را خودشان انتخاب کنند جلد سلفونی پیشنهاد می‌شود، چرا که هر طرح و رنگی را می‌توان روی آن اجرا کرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232