همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

آستر بدرقه سررسید

آموزش

از آنجا که آستر بدرقه متصل کننده جلد و صفحات داخلی سررسید می باشد، لذا با در دست گرفتن جلد سررسید ، وزن کل صفحات به آستر بدرقه منتقل می شود. همچنین با هر بار باز و بسته شدن جلد، آستر بدرقه نیز باز و بسته می شود. لذا چنانچه آستر بدرقه از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، و یا به درستی به جلد سررسید متصل نگردد پس از مدتی پاره شده و جلد از صفحات داخلی جدا می گردد. تجربه نشان داده است که جدا شدن جلد از صفحات داخلی در بلند مدت، یکی از بزرگترین دغدغه های سفارش دهندگان در هنگام خرید سررسید است.

آستر بدرقه سررسید

آستر بدرقه سررسید چیست؟

آستر بدرقه اصطلاحا به کاغذی گفته می شود که جلد را به صفحات داخلی سررسید متصل می کند. هر سررسید دارای 2  آستر بدرقه است که یکی در ابتدا و دیگری در انتهای آن قرار می گیرد. آستر بدرقه به دو دلیل دارای اهمیت بالایی است.

دلیل اول، نقش آستر بدرقه در کیفیت سررسید تولید شده است و دلیل دوم، نقش آن در زیبایی سررسید.

آستر بدرقه و کیفیت سررسید 

از آنجا که آستر بدرقه متصل کننده جلد و صفحات داخلی سررسید می باشد، لذا با در دست گرفتن جلد سررسید ، وزن کل صفحات به آستر بدرقه منتقل می شود. همچنین با هر بار باز و بسته شدن جلد، آستر بدرقه نیز باز و بسته می شود. لذا چنانچه آستر بدرقه از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، و یا به درستی به جلد سررسید متصل نگردد پس از مدتی پاره شده و جلد از صفحات داخلی جدا می گردد. تجربه نشان داده است که جدا شدن جلد از صفحات داخلی در بلند مدت، یکی از بزرگترین دغدغه های سفارش دهندگان در هنگام خرید سررسید است.

در تولید سررسید مرحله ای به نام آسترچسبانی وجود دارد که در سررسیدهای بدون لت گلاسه آستر اول به صفحه اول سالنامه و در سررسیدهای دارای لت گلاسه به لت چسبانده می شود و آستر بدرقه انتهایی به صفحه آخر سررسید متصل می شود. سپس در زمان جلد ریزی یا اصطلاحا بلوک سررسید که آستر بدرقه به آن متصل است به جلد چسبانده میشود . آستر چسبانی می تواند به صورت اتوماتیک یا دستی انجام شود . در آستر چسبانی دستی دقت عمل پایین تر از حالت اتوماتیک است .

آستر بدرقه و زیبایی سررسید 

با باز کردن جلد، اولین چیزی که در مقابل چشم کاربر سررسید قرار می گیرد، آستر بدرقه آن است. لذا استفاده از رنگ، طرح و یا کاغذ های زیبا در آستر بدرقه می تواند کمک بسیار زیادی به زیبایی کلی سررسید نماید که البته باید از مقاومت لازم نیز برخوردار باشد. در سررسید فنری از آستر بدرقه ضخیم تری نسبت به صحافی دوختی استفاده میشود . علت این امر آن است که در زمان باز و بسته کردن جلد سررسید نیروی فنر بر روی آستر بدرقه وارد میشود و هرچه کاغذ استفاده شده ضخیم تر باشد مقاومت بیشتری دارد .

انواع آستر بدرقه سررسید 

عموما از سه نوع کاغذ برای تولید آستر بدرقه استفاده می شود :

کاغذ تحریر 

متداول ترین نوع آستر بدرقه سررسید ، نوع تحریر آن است. کاغذ تحریر استفاده شده برای این منظور می بایست از نوع ضخیم ( گرماژ بالا ) باشد. متدوال ترین کاغذ تحریر استفاده شده ، کاغذ 100 یا 120 گرم است. کاغذ تحریر استفاده شده در آستر بدرقه می تواند از نوع سفید، چاپ شده یا رنگی ( خود رنگ ) باشد و البته در سالهای اخیر به دلیل رواج استفاده از کاغذ کرم صفحات داخلی برای آستر بدرقه نیز میتوان از کاغذ کرم و البته با  گرماژ بالاتر (120 گرم)استفاده نمود.  همچنین برخی از تولید کنندگان سررسید برای زیباتر شدن سررسید تولیدی، کاغذ رنگی استفاده شده را امباس می کنند. امباس باعث ایجاد طرح هایی بر روی بافت کاغذ شده و به زیبایی بیشتر آن کمک می کند.

کاغذ گلاسه 

به غیر از کاغذ تحریر می توان از کاغذ گلاسه 100 تا 150 گرم به عنوان آستر بدرقه سررسید نیز استفاده نمود. در این روش می توان مانند لت گلاسه، طرحی مجزا ( مثلا طرح های گرافیکی، تصاویر یا نوشته ) را برای آستر بدرقه طراحی کرده و روی آن بصورت 4 رنگ چاپ نمود. انتخاب طرح مناسب برای چاپ روی آستربدرقه به سلیقه و نیاز سفارش دهنده بستگی دارد. با این حال یکی از طرح های متداول برای این منظور، طرح تکرار شونده لوگوی سفارش دهنده است.

کاغذ فانتزی 

کاغذ فانتزی نوعی از کاغذ خود رنگ و خود بافت است که دارای ظاهری زیبا و مقاومت بالا می باشد. کاغذ فانتزی مورد استفاده در سررسید اغلب از کشورهای اروپایی وارد شده و لذا قیمت بالایی دارد. لذا از این نوع آستر بدرقه به ندرت در سررسید ته دوخت استفاده شده و اغلب مورد استفاده آن در سررسید سیمی است. علت این امر آن است که در سررسیدهای سیمی بیشترین فشار و کشش به آستر بدرقه منتقل شده و لذا نیازمند آستر بدرقه ای با مقاومت بالا است.

درج لوگو روی آستر بدرقه سررسید 

یکی از روش های سفارشی سازی سررسید، حک لوگو روی آستر بدرقه آن است. حک لوگو می تواند از طریق چاپ، طلاکوب و نقره کوب، و یا چاپ سیلک صورت گیرد. روش چاپ بیشتر برای آستر بدرقه تحریر یا گلاسه مورد استفاده قرار می گیرد. در صورتی که دو روش دیگر بیشتر برای آستربدرقه فانتزی متداول است.

کیفیت آستر بدرقه سررسید 

کیفیت آستر بدرقه به کیفیت کاغذ، چاپ و نحوه چسباندن آن بستگی دارد. استفاده از کاغذ بی کیفیت یا با گرماژ پایین (نازک ) ، نه تنها موجب پاره شدن آستر بدرقه سالنامه در طولانی مدت می شود، بلکه ناهمواری های مقوای جلد و لبه های تا شده و دوخته آن از زیر آستر بدقه نمایان شده و ظاهر نازیبایی به سررسید تولید شده خواهد داد.

نحوه چسباندن آستر بدرقه نیز نقش بسزایی در زیبایی و کیفیت نهایی سررسید تولیدی خواهد داشت. چنانچه از چسب و تکنیک مناسب در چسباندن آستر بدرقه استفاده نشود، پس از مدتی بخش های داخلی آستر بدرقه از جلد جدا شده و بین جلد و داخله سالنامه فاصله ایجاد می شود. همچنین در صورت عدم صرف دقت لازم در هنگام چسباندن آستر بدرقه، فاصله استاندارد آن از لبه جلد رعایت نشده و بصورت کج یا چروک خورده چسبانده خواهد شد.

طراحی آستر بدرقه سرسید

برای طراحی آستر بدرقه سررسید به نکات زیر دقت کنید:

1-آستر بدرقه سالنامه محل تبلیغات نیست. 

از به کارگیری محصولات، خدمات و یا حتی دستاوردها در آستر بدرقه بپرهیزید چرا که جلوه ای زننده برای سررسید شما ایجاد می کند. برای تبلیغات می توانید از لت گلاسه سررسید استفاده کنید.

2-خیلی ساده و مینیمال طراحی کنید.

هرچه طراحی شما ساده تر باشد جلوه زیباتری به آستر بدرقه و در نهایت سررسید شما می دهد. از به کار بردن طراحی های شلوغ پرهیز کنید.

3- از رنگ تمپلات استفاده کنید.

آستر بدرقه از یک طرف به جلد و از طرف دیگر به فرم اول سررسید یا لت گلاسه چسبیده می شود، در بهترین روش صحافی هم یک ناهمواری محسوس دور تا دور آستر بدرقه دیده می شود. برای پوشاندن این مورد از رنگ تمپلات استفاده کنید . یعنی یک رنگ پس زمینه کامل برای طراحی آستر خود در نظر بگیرید.

آستر بدرقه سررسید

4-از طرح های وکتور استفاده کنید.

برای حفظ کیفیت و زیبایی کار حتما از طرح های وکتور استفاده کنید. طراحی وکتور همان طراحی خطی است که با بزرگ نمایی کیفیت آن از بین نمی رود. به هیچ وجه عنوان از تصاویر پیکسله برای طراحی آستر بدرقه استفاده نکنید.

یک ایده خلاقانه برای اختصاصی کردن سالنامه با آستر بدرقه 

اگر می خواهید سررسیدی خاص و منحصر به فرد داشته باشید می توانید از پاکت ( جیب ) روی آستر بدرقه پایانی سررسید استفاده کنید. بدین صورت که یک برگه کوچکتر از اندازه آستر بدرقه را که هم جنس کاغذ آستر می باشد بر روی آستر بدرقه می چسبانند. با انجام این کار ساده، هم محفظه ای برای نگهداری یادداشت ها ارائه داده اید و هم زیبایی خاصی به سررسیدتان افزوده اید. فقط ذکر این نکته الزامی است که کیفیت انجام این کار چون به روش دستی انجام می شود بسیار حائز اهمیت است.

در پایان ذکر این نکته الزامی است که با وجود الزامی بودن بکارگیری آستر بدرقه در عموم سررسیدها ولی همچنین مدل های خاصی نیز وجود دارند که آستر بدرقه ندارند و در این سررسید ها جلد به فرم اول سررسید نچسبیده است. البته معمولا این نوع سررسیدها سفارشی بوده و برای تولید عمومی از مدل بدون آستر بدرقه استفاده نمی شود.

آستر بدرقه سررسید

 

برای سفارش سررسید اختصاصی کلیک نمایید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
مپنا
اسنوا
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232