همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

آستر بدرقه سررسید

آموزش

از آنجا که آستر بدرقه متصل کننده جلد و صفحات داخلی سررسید می باشد، لذا با در دست گرفتن جلد سررسید ، وزن کل صفحات به آستر بدرقه منتقل می شود. همچنین با هر بار باز و بسته شدن جلد، آستر بدرقه نیز باز و بسته می شود. لذا چنانچه آستر بدرقه از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، و یا به درستی به جلد سررسید متصل نگردد پس از مدتی پاره شده و جلد از صفحات داخلی جدا می گردد. تجربه نشان داده است که جدا شدن جلد از صفحات داخلی در بلند مدت، یکی از بزرگترین دغدغه های سفارش دهندگان در هنگام خرید سررسید است.

آستر بدرقه سررسید

آستر بدرقه سررسید چیست؟

آستر بدرقه اصطلاحا به کاغذی می‌گویند که جلد را به صفحات داخلی سررسید متصل می‌کند. هر سررسید دارای 2  آستر بدرقه است که یکی در ابتدا و دیگری در انتهای آن قرار می‌گیرد. آستر بدرقه در اصل اولین چیزی است که پس از باز کردن سررسید با آن مواجه می‌شوید. از این رو این صفحه در نگاه اول می‌تواند تأثیر بالایی روی دیدگاه فردی که در حال استفاده یا مطالعه سررسید است، داشته باشد. آستر بدرقه از مهم‌ترین بخش‌های انواع سر رسید تبلیغاتی است که با اختصاصی سازی آن برای یک برند، به خوبی هویت بصری برند را به نمایش می‌گذارد.

آستر بدرقه و کیفیت سررسید 

از آنجا که آستر بدرقه متصل کننده جلد و صفحات داخلی سررسید می باشد، لذا با در دست گرفتن جلد سررسید، وزن کل صفحات به آستر بدرقه منتقل می‌شود. همچنین با هر بار باز و بسته شدن جلد، آستر بدرقه نیز باز و بسته می‌شود. لذا چنانچه آستر بدرقه از کیفیت بالایی برخوردار نباشد، و یا به درستی به جلد سررسید متصل نگردد پس از مدتی پاره شده و جلد از صفحات داخلی جدا می‌شود. تجربه نشان داده است که جدا شدن جلد از صفحات داخلی در بلند مدت، یکی از بزرگترین دغدغه‌های سفارش دهندگان در هنگام سفارش سالنامه است.

آستر بدرقه سررسید با استفاده از کاغذهای مختلف

در تولید سررسید مرحله ای به نام آسترچسبانی وجود دارد که در سررسیدهای بدون لت گلاسه آستر اول به صفحه اول سالنامه و در سررسیدهای دارای لت گلاسه به لت چسبانده می‌شود و آستر بدرقه انتهایی به صفحه آخر سررسید متصل می‌شود. سپس در زمان جلد ریزی یا اصطلاحا بلوک سررسید که آستر بدرقه به آن متصل است به جلد چسبانده می‌شود . آستر چسبانی می تواند به صورت اتوماتیک یا دستی انجام شود . در آستر چسبانی دستی دقت عمل پایین تر از حالت اتوماتیک است .

آستر بدرقه و تأثیر آن در زیبایی سررسید 

با باز کردن جلد، اولین چیزی که در مقابل چشم کاربر سررسید قرار می‌گیرد، آستر بدرقه آن است. لذا استفاده از رنگ، طرح و یا کاغذ‌های زیبا در آستر بدرقه می‌تواند کمک بسیار زیادی به زیبایی کلی سررسید و ارائه تبلیغات چاپی برند نماید که البته باید از مقاومت لازم نیز برخوردار باشد. در سررسید فنری از آستر بدرقه ضخیم‌تری نسبت به صحافی دوختی استفاده می‌شود . علت این امر آن است که در زمان باز و بسته کردن جلد سررسید نیروی فنر بر روی آستر بدرقه وارد می‌شود و هرچه کاغذ استفاده شده ضخیم تر باشد مقاومت بیشتری دارد .

انواع آستر بدرقه سررسید 

آستر بدرقه نیز مانند صفحات داخلی کتاب از جنس کاغذ است با این تفاوت که در صفحات داخلی سررسید از کاغذ تحریر استفاده به عمل می آید اما در آستر بدرقه سررسید، گزینه های بیشتری وجود دارد و افراد انتخاب های بیشتری دارند. انتخاب نوع کاغذ برای آستر بدرقه بر عهده شخص سفارش دهنده سررسید است و بر اساس بودجه تعیین شده برای تیراژ سررسید می تواند از آستر بدرقه اختصاصی استفاده کند. در ادامه انواع کاغذ برای چاپ آستر بدرقه سررسید را به شما معرفی می کنیم پس با ما همراه باشید.
کاغذ تحریر و استفاده از آن در آستر بدرقه سررسید

کاغذ تحریر 

متداول‌ترین نوع آستر بدرقه سررسید، نوع تحریر آن است. کاغذ تحریر استفاده شده برای این منظور می‌بایست از نوع ضخیم (گرماژ بالا) باشد. متدوال‌ترین کاغذ تحریر استفاده شده ، کاغذ 100 یا 120 گرم است. کاغذ تحریر استفاده شده در آستر بدرقه می‌تواند از نوع سفید، چاپ شده یا رنگی (خود رنگ) باشد و البته در سالهای اخیر به دلیل رواج استفاده از کاغذ کرم صفحات داخلی برای آستر بدرقه نیز میتوان از کاغذ کرم و البته با گرماژ بالاتر (120 گرم) استفاده نمود.  همچنین برخی از تولید کنندگان سررسید برای زیباتر شدن سررسید تولیدی، کاغذ رنگی استفاده شده را امباس می‌کنند. امباس باعث ایجاد طرح هایی بر روی بافت کاغذ شده و به زیبایی بیشتر آن کمک می‌کند.

کاغذ گلاسه 

به غیر از کاغذ تحریر می‌توان از کاغذ گلاسه 100 تا 150 گرم به عنوان آستر بدرقه سررسید نیز استفاده نمود. در این روش می توان مانند لت گلاسه، طرحی مجزا (‌مثلا طرح‌های گرافیکی، تصاویر یا نوشته‌) را برای آستر بدرقه طراحی کرده و روی آن بصورت 4 رنگ چاپ نمود. انتخاب طرح مناسب برای چاپ روی آستربدرقه به سلیقه و نیاز سفارش دهنده بستگی دارد. با این حال یکی از طرح‌های متداول برای این منظور، طرح تکرار شونده لوگوی سفارش دهنده است.

آستر بدرقه سررسید با استفاده از کاغذ گلاسه

کاغذ فانتزی 

کاغذ فانتزی نوعی از کاغذ خود رنگ و خود بافت است که مانند کاغذ گلاسه دارای ظاهری زیبا و مقاومت بالا می‌باشد. کاغذ فانتزی مورد استفاده در سررسید اغلب از کشورهای اروپایی وارد شده و لذا قیمت بالایی دارد. لذا از این نوع آستر بدرقه به ندرت در سررسید ته دوخت استفاده شده و اغلب مورد استفاده آن در سررسید سیمی است. علت این امر آن است که در سررسیدهای سیمی بیشترین فشار و کشش به آستر بدرقه منتقل شده و لذا نیازمند آستر بدرقه ای با مقاومت بالا است.

امکان درج لوگو روی آستر بدرقه سررسید 

یکی از روش های سفارشی سازی سررسید، حک لوگو روی آستر بدرقه آن است. حک لوگو می تواند از طریق چاپ، طلاکوب و نقره کوب، و یا چاپ سیلک صورت گیرد. روش چاپ بیشتر برای آستر بدرقه تحریر یا گلاسه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که دو روش دیگر بیشتر برای آستربدرقه فانتزی متداول است.

کیفیت آستر بدرقه سررسید 

کیفیت آستر بدرقه به کیفیت کاغذ، چاپ و نحوه چسباندن آن بستگی دارد. استفاده از کاغذ بی کیفیت یا با گرماژ پایین (نازک) در چاپ تقویم رومیزی و تولید انواع سررسید، نه تنها موجب پاره شدن آستر بدرقه سالنامه در طولانی مدت می‌شود، بلکه ناهمواری‌های مقوای جلد و لبه های تا شده و دوخته آن از زیر آستر بدقه نمایان شده و ظاهر نازیبایی به سررسید تولید شده خواهد داد. نحوه چسباندن آستر بدرقه نیز نقش بسزایی در زیبایی و کیفیت نهایی سررسید تولیدی خواهد داشت. چنانچه از چسب و تکنیک مناسب در چسباندن آستر بدرقه استفاده نشود، پس از مدتی بخش‌های داخلی آستر بدرقه از جلد جدا شده و بین جلد و داخل سالنامه فاصله ایجاد می‌شود. همچنین در صورت عدم صرف دقت لازم در هنگام چسباندن آستر بدرقه، فاصله استاندارد آن از لبه جلد رعایت نشده و بصورت کج یا چروک خورده چسبانده خواهد شد.

طراحی آستر بدرقه سرسید

برای طراحی آستر بدرقه سررسید به نکات زیر دقت کنید:

1-آستر بدرقه سالنامه محل تبلیغات نیست. 

از به کارگیری محصولات، خدمات و یا حتی دستاوردها در آستر بدرقه بپرهیزید چرا که جلوه ای زننده برای سررسید شما ایجاد می‌کند. برای تبلیغات می‌توانید از طراحی لت گلاسه سررسید استفاده کنید.

2-خیلی ساده و مینیمال طراحی کنید.

هرچه طراحی شما ساده‌تر باشد جلوه زیباتری به آستر بدرقه و در نهایت سررسید شما می دهد. از به کار بردن طراحی‌های شلوغ پرهیز کنید.

3- از رنگ تمپلات استفاده کنید.

آستر بدرقه از یک طرف به جلد و از طرف دیگر به فرم اول سررسید یا لت گلاسه چسبیده می‌شود، در بهترین روش صحافی هم یک ناهمواری محسوس دور تا دور آستر بدرقه دیده می‌شود. برای پوشاندن این مورد از رنگ تمپلات استفاده کنید. یعنی یک رنگ پس زمینه کامل برای طراحی آستر خود در نظر بگیرید.

آستر بدرقه سررسید

4-از طرح های وکتور استفاده کنید.

برای حفظ کیفیت و زیبایی کار حتما از طرح‌های وکتور استفاده کنید. طراحی وکتور همان طراحی خطی است که با بزرگ نمایی کیفیت آن از بین نمی رود. به هیچ وجه عنوان از تصاویر پیکسلی برای طراحی آستر بدرقه استفاده نکنید.

یک ایده خلاقانه برای اختصاصی کردن سالنامه با آستر بدرقه 

اگر می‌خواهید سررسیدی خاص و منحصر به فرد داشته باشید می‌توانید از پاکت (جیب) روی آستر بدرقه پایانی سررسید استفاده کنید. بدین صورت که یک برگه کوچکتر از اندازه آستر بدرقه را که هم جنس کاغذ آستر می‌باشد بر روی آستر بدرقه می‌چسبانند. با انجام این کار ساده، هم محفظه ای برای نگهداری یادداشت ها ارائه داده اید و هم زیبایی خاصی به سررسیدتان افزوده اید. فقط ذکر این نکته الزامی است که کیفیت انجام این کار چون به روش دستی انجام می‌شود بسیار حائز اهمیت است.

در پایان ذکر این نکته الزامی است که با وجود الزامی بودن بکارگیری آستر بدرقه در عموم سررسیدها ولی همچنین مدل‌های خاصی نیز وجود دارند که آستر بدرقه ندارند و در این سررسید ها جلد به فرم اول سررسید نچسبیده است. البته معمولا این نوع سررسیدها سفارشی بوده و برای تولید عمومی از مدل بدون آستر بدرقه استفاده نمی‌شود.

چرا آستر بدرقه اختصاصی برای سررسید استفاده می شود؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232