همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

انواع جلد سررسید

آموزش

چرم مصنوعی مشابه چرم طبیعی است با این تفاوت که قیمت چرم مصنوعی نسبت به چرم طبیعی بسیار کمتر است و جنس چرم مصنوعی نسبت به سایر جنس جلدهای سررسید از تنوع رنگ و طرح بیشتری برخوردار است .

انواع جلد سررسید

جلد چرم مصنوعی

چرم مصنوعی مشابه چرم طبیعی است با این تفاوت که قیمت چرم مصنوعی نسبت به چرم طبیعی بسیار کمتر است و جنس چرم مصنوعی نسبت به سایر جنس جلدهای سررسید از تنوع رنگ و طرح بیشتری برخوردار است . عموما تولید کنندگان سالنامه، مدل های به روز چرم مصنوعی را برای تولید سالنامه های عمومی خود به کار می برند ولی شرکت ها نیز می توانند برای سفارش اختصاصی سررسید با تیراژهای بالا ( عموما از 1000 عدد بیشتر ) از طرح و رنگ دلخواهشان ( رنگ سازمانی شرکتشان ) استفاده کنند. تنوع بالای رنگ، قیمت مناسب و همچنین استفاده از بافت های ریز و درشت و نیز امکان انتخاب براق یا مات بودن جنس چرم مصنوعی سبب شده است تا چرم مصنوعی به عنوان بیشترین جنس در تولید جلد سررسید و سالنامه انتخاب شود.

انواع جلد سررسید

کیفیت چرم مصنوعی چندان برای مصرف کننده نهایی قابل ارزیابی نیست. چرا که چرم مصنوعی بی کیفیت هم در ابتدا ظاهر مناسبی دارد ولی در طولانی مدت و با استفاده مداوم جلد سررسید پوسته پوسته شده و چروک می خورد. همچنین چرم مصنوعی بی کیفیت قابلیت جذب کافی چسب را ندارد و همین امر سبب می شود تا از مقوای زیر آن جدا شده و اصطلاحا باد کند. واحد سالنامه گاموت چرم مصنوعی مورد استفاده خود را به صورت سفارشی تولید و یا وارد می کند که بتواند کیفیت کافی را در تولید سررسید و سالنامه ارائه کند. انتخاب چرم مصنوعی مناسب برای جلد سررسید بسیار مهم است زیرا اولین چیزی که در نگاه اول به سررسید در نظر می آید ، جلد سررسید است.

درج لوگو روی جلد چرم مصنوعی

حک لوگو روی جلد چرم مصنوعی سررسید به صورت داغکوب ، طلاکوب ، پلاک فلزی و یا لیزر انجام می شود. عمومی ترین حالت درج لوگو روی جلد چرم مصنوعی به صورت استفاده از پلاک فلزی می باشد زیرا جلوه شکیل تری به سررسید می دهد. همچنین استفاده از داغکوب روی جلد چرم مصنوعی سررسید به دلیل عدم تغییر رنگ چندان کاربرد ندارد چرا که فقط فرورفتگی ایجاد می کند.

جلد جیر

جلد جیر از نظر ظاهر بسیار شبیه به جیر طبیعی می باشد و چون قابلیت رنگ کردن دارد ، از تنوع بالایی برخوردار است. تولیدکنندگان سالنامه ، جلدهای به روز سالنامه را به صورت عمومی تهیه می کنند و  مشتریان می توانند سررسید های تولید شده را خریداری نمایند و برای سفارش های تیراژ بالا ( عموما بالای 1000 عدد ) از تولید کننده درخواست کالیته نمایند تا جیر مصنوعی متناسب با رنگ سازمانی خود را سفارش دهند. جلد جیر به دلیل ظاهری متفاوت و فانتزی دارای طرفداران زیادی در میان سفارش دهندگان سالنامه می باشد.

کیفیت جنس جیر برای مصرف کننده نهایی قابل ارزیابی نمی باشد، اما یکی از فاکتورهای جیر با کیفیت ، میزان تراکم پرزهای آن است.یعنی هرچقدر تراکم پرزهای جیر مصنوعی بیشتر باشد، کیفیت آن مرغوب تر است و بالعکس. جیر های بی کیفیت یکدست نبوده و تراکم پرزهای آن در نواحی مختلف کمتر یا بیشتر است. همچنین چسب استفاده شده در مرحله جلد چسبانی نیز ممکن است از جیر بی کیفیت عبور کرده و بر روی جلد سالنامه لکه های تیره ایجاد کند.

 

جلد جیر

 

درج لوگو روی جلد جیر

عموما درج لوگو روی جنس جیر به صورت لیزر انجام می شود چرا که جیر پس از لیزر شدن تغییر رنگ می دهد و جلوه زیبایی به سالنامه می دهد. با این حال می توان از پلاک مولتی استایل و چاپ سیلک روی جلد جیر استفاده کرد. علت این که پلاک فلزی روی جلد جیر سررسید پیشنهاد نمی شوداین است که به دلیل پرزهای جنس جیر پلاک جدا می شود و معمولا برای سفارش پلاک از نوع پلاک لب خم یا چسب قوی تر استفاده می کند.

جلد ترمو

ترمو یا همان ترمو چرم نوعی چرم مصنوعی است با این تفاوت که ترمو از چرم مصنوعی کمی نازکتر بوده و کیفیت بالاتری دارد . البته قیمت ترمو نیز نسبت به چرم مصنوعی بیشتر است. تفاوت عمده ترمو و چرم مصنوعی در این است که ترمو نسبت به حرارت واکنش نشان می دهد و تغییر رنگ می دهد. از همین قابلیت جهت درج لوگو به صورت داغکوب روی جلد ترمو استفاده می شود. بنابرین زمانی که لوگو و یا هر طرح دیگری را به صورت داغی روی جلد ترمو سررسید حک می کنند ، جلد با تغییر رنگ سطح داغی خورده همراه می شود و طرح یا لوگوی مورد نظر جلوه بهتری پیدا می کند. مهمترین عامل بررسی کیفیت ترمو ، میزان تغییر رنگ آن هنگام داغی خوردن است . بنابراین اگر ترمو بی کیفیت باشد بعد از داغی خوردن کمتر تغییر رنگ داده و جلوه لوگو یا طرح داغی خورده روی جلد کمتر می شود.

 

جلد ترمو

درج لوگو روی جلد ترمو

درج لوگو روی جلد ترمو سررسید عمدتا به صورت داغکوب انجام می شود ، علت این امر هم تغییر رنگ و خاصیت ترمو هنگام داغی خوردن است. البته می توان درج لوگو روی جلد ترمو سررسید را به صورت پلاک و طلاکوب نیز اجرا کرد. اگر شما قصد دارید لوگوی خود را به روشی غیر از داغکوب انجام دهید حتما از چرم مصنوعی به جای ترمو استفاده کنید ، چرا که ظاهر چرم مصنوعی مشابه ترمو است با این تفاوت که قیمت چرم مصنوعی نسبت به ترموو خیلی کمتر است.

جلد گالینگور

گالینگور یک لایه کاغذی است که روی آن پی وی سی لمینیت می شود و از نظر بافت ، رنگ و کیفیت تنوع زیادی دارد. نمونه های گالینگور وارداتی کیفیت بالایی دارند و از نظر قیمت هم رده با چرم و گاهی بیشتر از چرم هم می باشد. ضخامت گالینگور نسبت به چرم و ترمو کمتر بوده ( نازکتر می باشد ) و به دلیل سازگاری با انواع چسب ، در تولید جلد سررسید و سالنامه و گاها پایه تقویم رومیزی استفاده می شود. کیفیت گالینگورهای موجود در بازار خیلی متفاوت است ولی عمدتا نمونه وارداتی گالینگور خیلی با کیفیت تر می باشد، گالینگور بی کیفیت معمولا از محل باز و بسته شدن پاره می شود. واحد سالنامه گاموت هر سال بخشی از تولید سررسید خود را به تولید سررسید با جلد گالینگور تخصیص می دهد.

جلد گالینگور

درج لوگو روی جلد گالینگور

کلیه روش های داغی ، پلاک ، طلاکوب ، نقره کوب و چاپ سیلک بر روی جنس گالینگور انجام می شود اما فقط لیزر مستقیم روی جلد گالینگور جواب نمی دهد.

جلد سلفونی

جلد سلفونی بیشتر برای تولید سالنامه های اختصاصی استفاده می شود( سالنامه هایی با تیراژ بالا تر از 1000 عدد) روش تولید جلد سلفونی به این صورت است که طرح اختصاصی مشتریان محترم به روش چاپ افست بر روی کاغذ 135 گرم یا 150 گرم گلاسه به صورت 4 رنگ چاپ شده و سپس روی این کاغذ یک لایه سلفون اضافه می شود که باعث استحکام کاغذ می شود تا دچار پارگی و زدگی نشود. مزیت اصلی جلد سلفونی این است که هر طرح خاصی را میتوان به صورت 4 رنگ (رنگی) روی آن چاپ کرد و سپس از یک لایه سلفون جهت مقاومت بیشتر استفاده میشود.

جلد سلفونی

ضمنا میتوان از خدمات تکمیلی نظیر طلا کوب ، نقره کوب ، یو وی موضعی و برجسته سازی برای جلوه بهتر جلد سلفونی استفاده کرد. کیفیت جلد سلفونی سررسید تا حدود بسیار زیادی به کیفیت چاپ و خدمات پس از چاپ آن بستگی دارد. لذا قبل از سفارش این نوع جلد، حتما از توانایی تولید کننده در اجرای با کیفیت چاپ 4 رنگ اطمینان حاصل نمایید. همچنین پوشش سلفون روی چاپ نیز می بایست با کیفیت مناسبی اجرا شود تا از مواردی مانند ایجاد لکه خصوصا در نواحی تیره جلوگیری شود. طراحی جلد سلفون مهمترین بخش در این خصوص است به طوریکه با در نظر گرفتن فضای روی کار، پشت کار و عطف سررسید پس از تولید دقیقا در جای خود قرار گیرد.

در صورتیکه طراحی به درستی صورت نپذیرد پس از تولیدسررسید نوشته ها در رو و پشت کار وسط در وسط قرار نمیگیرد و یا ممکن است برخی نوشته ها بسیار به لبه جلد نزدیک باشد.همچنین اگر تمایل دارید از خدمات تزئینی مانند یو وی موضعی و یا طلاکوب و نقره کوب بر روی سررسید خود استفاده کنید، کیفیت اجرای این موارد نیز تاثیر بسزایی بر ظاهر سررسید تولیدی خواهد داشت. واحد سالنامه گاموت با در اختیار داشتن چاپخانه اختصاصی توانایی تولید و اجرای سررسید سلفونی را با کیفیت مناسب برای مشتریان محترم خواهد داشت.

درج لوگو روی جلد سلفون

متداولترین روش درج لوگو روی جلد سلفونی چاپ مستقیم روی کاغذ گلاسه  تشکیل دهنده جلد است، گرچه میتوان از خدماتی چون طلا کوب ،نقره کوب ، یو وی موضعی و برجسته سازی برای افزایش جلوه لوگو روی جلد سررسید استفاده کرد.

جلد چرم طبیعی

چرم طبیعی به دلیل دشواری عملیات تولید و هزینه بالا برای سفارش های سررسید با تیراژ بالا استفاده نمی شود . با این حال اگر دنبال سفارش سررسید لوکس می باشید می توانید از چرم طبیعی برای جلد سررسید به همراه پلاک فلزی استفاده کنید. کیفیت چرم طبیعی ارتباط مستقیمی با فرآیند و مواد استفاده شده در دباغی دارد ، چنانچه تولید کننده از چرم نا مرغوب استفاده کند در طول سال جلد سررسید پوسته پوسته شده و رنگ آن در نواحی مختلف  تغییر میکند، همچنین چرم طبیعی  نامرغوب ممکن است بعد از مدتی خشک و کشیده شود و حتی ترک بخورد.

 

جلد چرم طبیعی

درج لوگو

درج لوگو درچرم طبیعی به روش داغکوب ،طلا کوب ،نقره کوب،پلاک فلزی انجام می شود.

دور دوخت جلد

برخی از تولید کنندگان در تولید جلد های چرم مصنوعی ، چرم طبیعی و گاها جیر از نخ های رنگی مقاوم استفاده می کنند. برخلاف تصور عامیانه که فکر میکنند دور دوخت جلد سررسید باعث افزایش استحکام آن می شود ، باید در نظر داشته باشید  که استفاده از مقوا و چسب با کیفیت در تولید جلد سررسید برای  استحکام جلد کافیست و دور دوخت صرفا جهت زیبایی میشود . واحد سالنامه گاموت نیز برخی از مدل های تولیدی خود را به صورت دور دوخت ارائه می کنند.

استفاده از ابر در ساخت جلد 

در سررسید های چرم مصنوعی، ترمو و چرم طبیعی می توان از یک لایه نازک ابر در زیر جلد استفاده نمود. این امر باعث ایجاد احساس نرمی سررسید در دست می شود ولی ضخامت سررسید را کمی افزایش داده و ظرافت ظاهری آن را تحت تاثیر قرار می دهد. در سالهای گذشته استفاده از ابر در تولید سررسید متداول بوده ولی در سالهای اخیر کمتر از ابر استفاده میشود و جلد تخت (بدون ابر) تقاضای بیشتری دارد.

نتیجه گیری:

بدون شک با خواندن مطالب بالا اطلاعات کاملی کسب کرده اید، اما اگر همچنان در انتخاب جلد سررسید تردید دارید به ادامه این متن توجه فرمایید. قطعا و یقینا با کیفیت ترین نوع جلد برای سالنامه، جلد چرم طبیعی است اما با توجه به هزینه های بالای آن، کمتر انتخاب می شود. بعد ازچرم طبیعی، جنس ترمو با کیفیت ترین جنس برای جلد سررسید می باشد که به دلیل خاصیت تغییر رنگ در اثر حرارت بسیار مورد استقبال مشتریان گرامی قرارگرفته است. همچنین جلد ترمو لمس ( اصطلاحا تاچ ) خوبی دارد .

جنس چرم مصنوعی هم با توجه به تنوع زیاد تولید چندین سال است که گوی رقابت را از سایر جنس ها ربوده و سهم بیشتری از بازار را به خود اختصاص داده است. یکی از عمده دلایل مقبولیت این جنس امکان تولید در داخل کشور عزیزمان می باشد که هم هزینه آن را کاهش داده است و هم دسترسی به آن را میسر کرده است. ضمن اینکه چرم مصنوعی برخلاف اسم آن که فقط چرم را تداعی می کند می تواند نوع به صرفه تری از ترمو، گالینگور یا هر جنس دیگری را با همان کیفیت و مرغوبیت به ارمغان بیاورد.

در مورد جنس گالینگور هم متاسفانه نمونه های داخلی کیفیت کافی را برای جلد سالنامه ندارد ولی نمونه های وارداتی جنس گالینگور بی نظیر بوده و طرفداران زیادی دارد. از جنس جیر هم برای تولید سالنامه های خاص و فانتزی استفاده می شود. نمونه با کیفیت آن اگر برای جلد سررسید استفاده شود با توجه به تنوع رنگ و قابلیت لیزر پذیری عالی سررسیدی بی نظیر به ارمغان می آورد. برای آن دسته از عزیزانی که می خواهند طرح روی جلد را خودشان انتخاب کنند جلد سلفونی پیشنهاد می شود، چرا که هر طرح و رنگی را می توان روی آن اجرا کرد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
مپنا
اسنوا
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232