همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

اهمیت صحافی کتاب بر زیبایی

آموزش

نام قدیمی این حرفه وراقی بوده که علاوه بر صحافی و جلد کردن، مواردی مانند تکثیر کتاب، نسخه نویسی و تهیه رونوشت نیز صورت میگرفته است. درواقع به فن تنظیم و به ‌هم‌ بستن صفحات کتاب و قرار دادن آن‌ ها بین دو پوشش برای یک جا نگاه داشتن صفحات و جلوگیری از پاره شدن و تسهیل استفاده از آن ‌ها صحافی می گویند.

اهمیت صحافی کتاب بر زیبایی

اهمیت صحافی کتاب در صنعت چاپ

امروزه با پیش رفت تکنولوژی در عرصه ی تولید، برای پدید آوری و چاپ یک کتاب باید مراحل حساس و گوناگونی را طی کرد. از جمله یکی از این مراحل مهم میتوان به صحافی کتاب اشاره کرد که نقش به سزایی در مراحل مهم تولید یک کتاب یا دیگر محصولات مانند: چاپ کاتالوگ، مجله، چاپ بروشور و سررسید ایفا میکند. این تکنیک مهم سال هاست که مورد استفاده قرار می گیرد و با گذشت زمان و ورود ماشین آلات و دستگاه های پیش رفته و مدرن به صنعت چاپ، صحافی و چاپ کتاب به سریع ترین شیوه و با ظرافت ترین شکل ممکن انجام می شود.

تاریخچه ی صحافی کتاب

صحافی کتاب در زمان تیموریان پدید آمد و از همان روزهای ابتدایی به بخش با اهمیت در چاپ کتاب تبدیل شد. در آن دوران هنرمندان با استعداد و خوش ذوقی وجود داشتند که کتاب های زیادی که به صورت دست نویس مکتوب می شدند را صحافی کرده و با این لطفشان کمک شایانی به این صنعت مهم نمودند. این عمل شایسته استادان آن دوره به قدری ارزشمند بود که در عصر حال و در بعضی از موزه های معروف، میتوانیم شاهد دست نوشته هایی که توسط این استادان، دست خوش صحافی قرار گرفته اند را ببینیم. البته در آن زمان صحافی آن ها شامل کارهایی چون: تذهیب، خطاطی، نقاشی و میناکاری بود و مکتبی که در آن صحافی شکل گرفت، مکتب هرات بود، زیرا علاوه بر ذوق خود هنرمندان هراتی، حمایت هایی که از آن ها شد نقش به سزایی در شکل گرفتن عمل صحافی داشت.

صحافی چیست؟

نام قدیمی این حرفه وراقی بوده که علاوه بر صحافی و جلد کردن، مواردی مانند تکثیر کتاب، نسخه نویسی و تهیه رونوشت نیز صورت میگرفته است. درواقع به فن تنظیم و به ‌هم‌ بستن صفحات کتاب و قرار دادن آن‌ ها بین دو پوشش برای یک جا نگاه داشتن صفحات و جلوگیری از پاره شدن و تسهیل استفاده از آن ‌ها صحافی می گویند. البته اگر بخواهیم کمی دقیق تر به موضوع نگاه کنیم میتوان گفت که: به عمل تا کردن، مرتب کردن و قرار دادن کاغذهای نوشته شده در کنار هم، اتصال و جلد گذاری، صحافی گفته می شود. شایان ذکر است که برش محصول از مراحل پایانی کار است تا عمل صحافی تکمیل شود.

اهمیت صحافی کتاب بر زیبایی

بهترین روش برای صحافی چیست؟

معمولا نوع صحافی بستگی به کاربرد، تعداد صفحات و هزینه ی چاپی است که مشتریان می خواهند انجام دهند. اگر بخواهیم دقیق تر بررسی کنیم، کیفیت محصول و بودجه در امر صحافی بسیار مهم تر از زیبایی است و معمولا زیبایی در مراحل اخر کار مورد ارزیابی قرار می گیرد. البته محصولی که از فاکتورهای لازم کیفیتی برخوردار باشد، قطعا از زیبایی به خصوصی برخوردار است. بر اساس مواردی که ذکر شد، می شود نتیجه گیری کرد که برای صحافی، نمیتوان ادعا کرد که یک روش کلی مناسب وجود دارد. زیرا این عمل به مواردی که در بالا ذکر شد مرتبط است و بستگی به ویژگی های بیان شده دارد.

طریقه جلد کردن کتاب چگونه است؟

تا به حال این اتفاق رخ داده است که کتاب های مختلفی را مشاهده کرده باشیم که دارای جلد های متنوع و کوچک و بزرگی باشند. معمولا جلد محصولی که چاپ می شود به صورت ضخیم یا نازک عرضه می شود. جنس جلد های زخیم از مقوا است و روی آن ها هم اغلب با چرم، پارچه یا پلاستیک چرم نما روکش می شود. البته گاهی اوقات از ترکیب این مواد هم استفاده میکنند و روی جلد قرار می دهند که یک کتاب یا سررسید از بعد ظاهری تکمیل می شود.

صحافی سررسید

قطعا تولید یک سررسید مناسب و زیبا، نیازمند مراحل مختلف و حساسی است که صحافی می تواند یکی از این مراحل باشد. در ابتدا صفحات سررسید به صورت فرم های چاپ شده وجود دارند و در مرحله ی بعد توسط ماشین های تا زنی، تا می شوند. هنگامی که این مراحل انجام شد، صفحات سررسید را به ترتیب شماره هایشان در کنار یک دیگر قرار می دهند و براساس نوع صحافی، به جلد متصل می شوند. دقیقا مانند صحافی کتاب، با برش های مخصوص، به صحافی سررسید پایان می دهند. چاپخانه ها معمولا مجهز به انجام صحافی نیستند و شخص سفارش دهنده باید به به دنبال شرکتی باشد تا عمل صحافی بر روی سررسید های سفارش داده شده، انجام شود. البته امروزه شرکت های بزرگی وجود دارند تا بدون واسطه، سررسید های مورد نیاز موسسات را فراهم کنند. سال نامه گاموت یکی از شرکت هایی است که توانایی تولید و صحافی انواع سررسید و تقویم رومیزی را به بهترین شکل ممکن و بالا ترین کیفیت را دارد.

انواع صحافی سررسید

صحافی سررسید ته دوخت: صحافی ته دوخت به عنوان دوخت و چسب معروف است که در این روش ابتدا صفحات سررسید در دسته های 8 الی 16 برگی تا شده و سپس از انتها به یک دیگر دوخته می شوند و پس از آن صفحات با استفاده از چسب به یک دیگر دوخته می شوند که چسب مورد نیاز باید حتما مخصوص صحافی باشد. اگر فرایند ته دوخت به درستی طی شود، سررسیدی با دوام بالا تولید خواهد شد.

  • صحافی سررسید ته چسب: در این نوع از صحافی صفحات را در کنار یک دیگر قرار می دهند و پس از فشار زیادی که به آنها وارد می شود با چسب مخصوص آن هارا به صورت کامل و منظم به یک دیگر متصل میکنند. البته صحافی سررسید و سالنامه با استفاده از این روش دوام زیادی ندارد زیرا هنگامی که محصول ما قطور باشد در طی گذشت زمان صفحات از یک دیگر جدا می شوند و حتی منجر به متلاشی شدن آن ها می شود.
  • صحافی سررسید فنری: همانطور که حدس می زنید در این روش باید صفحات یک سررسید اول از یک طرف پانچ شوند و پس از آن به کمک یک فنر در کنار یک دیگر قرار می گیرند.

شایان ذکر است که سررسید های فنری به دلیل سهولت در استفاده و ظاهر ساده و زیبای آن ها اکثرا مورد انتخاب عموم قرار می گیرید.

صحافی و چاپخانه سررسید گاموت

سررسید 1402 گاموت با سال ها تجربه در زمینه ی چاپ کاتالوگ، تولید و چاپ سالنامه ۱۴۰۳ و تولید و طراحی تقویم رومیزی 1403، با در اختیار داشتن چاپخانه معتبر، عظیم و مدرن در مرکز شهر تهران و با استفاده از بهترین روش ها و مرغوب ترین مواد در زمینه های ذکر شده، میتواند پذیرای سفارشات شما عزیزان در محصولات ذکر شده باشد.

مطلب مرتبط: مرکز خرید عمده سررسید در تهران کجاست؟

مطلب مرتبط: سالنامه دفتر خاطراتی که برای نوه ام می گذارم

مطلب مرتبط: انواع صحافی سررسید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
مپنا
اسنوا
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232