همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

طرز تهیه کاغذ از چوب

آموزش

کاغذ یکی از فراورده های چوب است که از درختانی با الیاف طولانی تهیه می شود. از همین رو بهتر است در ابتدا با واژه الیاف طولانی آشناشویم. در واقع درختانی که دارای تنه بلند تر و مقاوم تری هستن که بیشتر شامل درختان برگ سوزنی مانند کاج و چنار می شود، دارای الیاف طولانی هستند. استفاده از چوب با الیاف بلند به کاغذ مقاومت پنج برابری می دهد که از نظر استحکام و قدرت شکنندگی کمتر بی همتاست.

تاریخچه ساخت کاغذ

مانند خیلی از صنایع دیگر مصریان اولین قومی بودند که کاغذ را اختراع کردند. حتما نام کاغذ پاپیروس که اولین کاغذ جهان است به گوشتان رسیده است که این نام برگرفته از درختی با همین نام است که در آن کشور فراوان بود. همچنین کلمه (paper) (کاغذ) از همین نام نشات گرفته است. نی پاپیروس از لحاظ ظاهر بسیار شبیه به بامبو بود که مردمان آن دوره آن را به صورت صفحات ظریف و باریک برش می زدند، سپس در کنار یکدیگر قرار داده و با فشار و صیغل به صورت صفحاتی نازک در می آورند و روی آن می نوشتند.

کاغذ مرغوب تر کاغذی نیست که از چوب مرغوب تر تهیه شده باشد. کیفیت کاغذ به چوب آن نیست بلکه کاغذ مرغوب معمولا از الیاف گیاه پنبه و کتان به دست می آید. کاغذ هایی که به این شکل می شناسیم توسط چینیان اختراع شد و سپس با بهبود آن توسط ایرانیان مورد استفاده قرار گرفت. کاغذ مورد استفاده در تولید سررسید یکی از با کیفیت ترین نوع کاغذهاست که از زیست پذیرترین عناصر طبیعی ساخته شده است. از این رو در خرید سررسید و سالنامه گاموت می توانید با وجدانی آسوده خرید نمایید.

paper-history

فرایند تولید کاغذ از ابتدا

در فرایند تولید کاغذ از چوب متاسفانه اولین مرحله قطع درختان و سپس انتفال درختان به کارگاه های چوب بری است.در این کارخانه ها ابتدا پوست درختان را می کنند و بعد چوب ها را به صورت الوار در می آورند سپس با دستگاه های مدرن و مجهز به صورت چیپس یا به اصطلاح چیپس کاغذ در می آورند. در مرحله بعد چوب را با آب و مواد شیمیایی دیگر مخلوط می کنند تا محلولی خمیر مانند به دست آید. سپس این ماده را که به آن خمیر کاغذ گویند از دستگاه هایی حاوی توری و خشک کن عبور می دهند تا رطوبت اضافه آن گرفته شود. بعد از آن عبور خمیر خشک شده از غلتک های تحت فشار است که موجب تولید ورق های بزرگ کاغذ می شود و بعد در نهایت با برش این ورق ها کاغذ نهایی تولید می شود.

جنبه مثبت واردات کاغذ

همانطور که اشاره شد از نیشکر، پنبه و کتان نیز کاغذ تولید می شود که از نظر زیست محیطی خیلی جذاب تر از تولید کاغذ از چوب است. در ایران فناوری و البته تجهیزات مدرن برای تولید کاغذ از مواد اولیه ای غیر از کاغذ وجود ندارد، علاوه بر آن در صورت تولید کاغذ فناوری بازیافت کاغذ به شکل اولیه خود وجود ندارد. به این معنا که در صورت بازیافت کاغذ به هیچ عنوان محصول بازیافتی کیفیت سابق را ندارد در نتیجه به محصولاتی مانند جعبه شیرینی، کفش و شانه تخم مرغ تبدیل می شود. پس واردات کاغذ نه تنها بار شدید قطع درختان توسط قاچاقچیان چوب را کم می کند بلکه کمکی به محیط زیست کشور عزیزمان می شود.

مطلب مرتبط: سررسید باطله رایگان برای نیازمندان

مطلب مرتبط: خرید سالنامه ۱۴۰۳ با بالاترین کیفیت از سایت گاموت پرینت

مطلب مرتبط: چاپ سررسید چقدر زمان نیاز دارد

 

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
مپنا
اسنوا
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232