همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

کاغذ کرافت چیست و آشنایی با انواع آن

آموزش

کاغذ کرافت به علت انعطاف پذیری بالا می تواند طیف وسیعی از کاغذ هایی با پوشش نازک و ضخیم و حتی پوشش دار و بدون پوشش را شامل شود. کاغذ هایی که از خمیر شیمیایی تولید می شوند، معمولا در یک فرآیند کاغذ سازی قلیایی یا خنثی تولید می شوند که این عمل به مقاومت کاغذ کمک شایانی می کند. خمیر کاغذ در فرآیند های مختلفی تولید می شود اما خمیری که از روش کرافت به تولید می رسد از قدرت و استحکام بیش تری برخوردار است.

کاغذ کرافت چیست و آشنایی با انواع آن

ما در طول روز استفاده های مختلفی از کاغذ داریم که از بارزترین آن ها می توان به یادداشت کردن مطالب مورد نظرمان بر روی آن ها، در قالب سررسید و یا دفتر یادداشت اشاره کرد. اما نمونه های دیگری از کاغذ تولید می شوند که استفاده هایی فراتر از نوشتن بر روی آن ها اعمال می شود. کاغذ کرافت یک نمونه از کاغذ هایی است که در بالا ذکر شد و معمولا کسی از آن ها برای نوشتن استفاده نمی کند.

کاغذ کرافت چیست؟

این نوع کاغذ معمولا در دو نوع و رنگ، عرضه می شود که به رنگ های قهوه ای و سفید می توانید آن ها را مشاهده کنید. اگر به دنبال کاغذی با مقاوت بالا هستید، قطعا کاغذ کرافت می تواند انتخاب بسیار مناسبی باشد. کاغذ کرافت از سولفات خمیر پالپ تولید می شود که اگر تغییر رنگ در آن ایجاد نشود، معمولا برای بسته بندی پاکت (کرافت)، جعبه و کارتن مورد استفاده قرار می گیرد. این کاغذ به قدری کاربردی است که با تغییر گرماژ و وزن آن می توان بیش از یک صد نوع ترکیب در ورق های 3 لایه و پنج لایه تولید کرد. در انتها با استفاده از تمامی این امکانات و ماشین آلات، می توان مقوای کرافت، مقوای زبر یا خشن و کاغذ کرافت تولید کرد.

کاربرد کاغذ کرافت

تا به حال این اتفاق افتاده است که وسیله ای یا حتی کادویی را از شخصی هدیه گرفته باشیم و کادوی ما در ساکی کاغذی قرار داشته است. تولید ساک کاغذی، یکی از کاربرد های مهم کاغذ کرافت است. البته تولید کنندگان در کارخانه جات از این کاغذ برای تولید پاکت سیمان، ورق و کارتن استفاده می کنند. کارخانجاتی که کیسه های چند لایه تولید می کنند، در مرحله ی اول و ترکیب مواد با یک دیگر، اکثرا از کاغذ کرافت استفاده می کنند. حاصل ترکیب این مواد با یک دیگر به تولید پلاستیک هایی چند لایه از جنس های آلومینیوم و پلاستیک ختم می شود. کیسه های ذغالی که از سوپر مارکت ها خریداری می کنید، سیمان و کود شیمیایی و حتی نایلون غذاهای حیوانات خانگی شما، در همگی این موارد از کاغذ کرافت استفاده شده است.

سررسید گاموت از کاغذ کرافت جهت تولید بروشور و کارت ویزیت و تقویم رومیزی استفاده می نماید که استحکام و زیبایی بیشتری به محصول نهایی می بخشد. همانطور که ذکر شد این کاغذ در حالت طبیعی به رنگ قهوه ای است.  اما در شرایطی که نیاز باشد با روشی کارآمد آن را به رنگ سفید در می آورند و با توجه به نیازشان از آن استفاده می کنند. علت سفید کردن، این است که در این نایلون ها، رطوبت و یا تبادل گازها راهی برای نفوذ ندارند. آلمان اولین کشوری بود که توانست به تولید کاغذ کرافت دست پیدا کند و مفهوم کلمه ی کرافت در آلمانی به معنی قدرت است و کاملا نمایانگر نوع استفاده این کاغذ در صنعت امروزه است.

لایه های کاغذ کرافت

کاغذ کرافت چیست | لایه های کاغذ کرافت

کاغذ کرافت به علت انعطاف پذیری بالا می تواند طیف وسیعی از کاغذ هایی با پوشش نازک و ضخیم و حتی پوشش دار و بدون پوشش را شامل شود. کاغذ هایی که از خمیر شیمیایی تولید می شوند، معمولا در یک فرآیند کاغذ سازی قلیایی یا خنثی تولید می شوند که این عمل به مقاومت کاغذ کمک شایانی می کند. خمیر کاغذ در فرآیند های مختلفی تولید می شود اما خمیری که از روش کرافت به تولید می رسد از قدرت و استحکام بیش تری برخوردار است. علت این امر، وجود پلیمر زیادی است که در این نوع از خمیر به دست آمده وجود دارد. کاربرد این نوع از خمیر بیش تر برای محصولاتی است که شامل کاغذ هایی با استحکام بالا هستند و نسبت به دیگر کاغذ ها، کمی دیر تر دچار پارگی و یا رنگ گرفتی می شوند. البته باید به این مهم دقت کرد که خمیر کرافت کمی تیره تر از دیگر خمیر ها است و برای سفید کردن آن از بلیچ باید استفاده کرد.

ویژگی های کاغذ کرافت

  • یکی از عواملی که توجه زیادی به این کاغذ می شود، قیمت معقول آن است که در تولیدات بالا می تواند برای تولید کننده به صرفه باشد.
  • مقاومت بسیار چشم گیر، انعطاف پذیری و کشسانی آن، از قابلیت هایی است که باعث شهرت این کاغد مفید شده است.
  •  این نوع کاغذ پس از استفاده شدن، توانایی بازیافت شدن را هم دارد و حالتی سازگار با محیط زیست دارد.
  • اکثر تولید کنندگان زمانی که می خواهند محصولاتی این چنینی را تولید کنند، همیشه استفاده از موادی که قدرت جذب را بالا ببرد، در اولویتشان است. خوشبختانه کرافت از قدرت جذب بالایی برخوردار است و همین امر توجه دیگران را به آن جلب می کند. برای مثال قدرت جذب پاکت کراغت در بسته بندی سیمان بسیار مفید خواهد بود.
  • هنگامی که کاغذ کرافت تولید می شود، در انتها و مراحل بسته بندی پایانی، می توان آن را به صورت رول ، شیت و یا به صورت ورقه ای عرضه کرد.
  • در پایان میزان نازکی و ضخامت های متفاوت این محصول و پشتیبانی از رنگ های پر استفاده، این کاغذ را به یکی از کاغذهای پراستفاده برای عموم و صنعت حال حاضر دنیا، تبدیل کرده است.

مطلب مرتبط: انواع کاغذ و چاپ داخل سررسید

مطلب مرتبط: کارت ویزیت چیست؟

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
مپنا
اسنوا
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232