همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

انواع حک لوگو روی جلد سررسید

آموزش

استفاده از لیزر برای حک لوگو روی سررسید دارای مزایای فراوان از جمله دقت و سرعت بالا است. در این روش، لوگوی مورد نظر به طور مستقیم روی بافت پوشش جلد سررسید حک می‌شود. حرارت ایجاد شده توسط لیزر، پوشش جلد سررسید را بصورت سطحی سوزانده و طرح مورد نظر را بر جای می‌گذارد. مناسب‌ترین جلد برای لیزر مستقیم لوگو، جلد جیر است. زیرا در این پوشش قسمت‌های لیزر شده تغییر رنگ داده و لوگوی حک شده جلوه بسیار زیبایی پیدا می‌کند.

انواع حک لوگو روی جلد سررسید

حک لوگو روی جلد سررسید یکی از متداول‌‌ترین خواسته شرکت‌هایی است که سررسید خریداری می‌کنند. به طوری که شاید سررسید تبلیغاتی وجود نداشته باشد که لوگوی شرکت مربوطه به نحوی روی جلد آن نقش نبسته باشد. علت آن نیز روشن است. هر شرکتی علاقه‌مند است تا مخاطب، در اولین نگاه لوگوی شرکت یا برند وی را دیده و متوجه شود که سالنامه توسط  او سفارش داده شده است. روش‌های گوناگونی برای درج لوگو روی جلد سررسید وجود دارد. انتخاب روش مناسب به نوع سررسید و جلد آن و همچنین به سلیقه و خواسته سفارش دهنده بستگی دارد. البته به شرط آنکه تولید کننده بتواند گزینه‌های گوناگون را در اختیار خریدار سررسید قرار دهد. از این رو در این مقاله به انواع حک لوگو روی جلد سررسید پرداخته‌ایم.

انواع حک لوگو روی جلد سررسید و سالنامه

لیزر مستقیم لوگو روی جلد سررسید 

استفاده از لیزر برای حک لوگو روی سالنامه اختصاصی دارای مزایای فراوان از جمله دقت و سرعت بالا است. در این روش، لوگوی مورد نظر به طور مستقیم روی بافت پوشش جلد سررسید حک می‌شود. حرارت ایجاد شده توسط لیزر، پوشش جلد سررسید را بصورت سطحی سوزانده و طرح مورد نظر را بر جای می‌گذارد. مناسب‌ترین جلد برای لیزر مستقیم لوگو، جلد جیر است. زیرا در این پوشش قسمت‌های لیزر شده تغییر رنگ داده و لوگوی حک شده جلوه بسیار زیبایی پیدا می‌کند. همچنین برخی از پوشش‌های چرم مصنوعی را نیز می‌توان لیزر کرد. میزان جلوه لیزر روی چرم مصنوعی به میزان زیادی به نوع چرم استفاده شده بستگی دارد.

لیزر مستقیم لوگو روی جلد سررسید

کیفیت لیزر

کیفت لیزر اجرا شده برای حک لوگو روی جلد سررسید به عوامل زیر وابسته است.

  • نوع جلد سررسید: چنانچه جیر یا چرم استفاده شده در جلد سررسید از نوع مرغوب نباشد، پیاده سازی با کیفیت لیزر نیز با محدودیت‌هایی همراه خواهد بود. همانطور که ذکر شد برخی از چرم‌ها و یا جیرها پس از لیزر شدن تغییر رنگ پیدا می‌کند. تولید کننده سررسید چرم در تولیدات خود اگر قصد داشته باشد که از لیزر استفاده کند معمولا چرم یا جیری را انتخاب می‌کند که تراکم مناسب داشته باشد.
  • نوع دستگاه لیزر: چنانچه دستگاه لیزر مورد استفاده از نوع نا مرغوب بوده یا تنظیم نباشد، لوگوی لیزر شده با آن نیز کیفیت خوبی نخواهد داشت.
  • دقت و زمان صرف شده برای لیزر: چنانچه تولید کننده برای پایین آوردن زمان و هزینه، لیزر را با سرعت بالا و دقت کم انجام دهد، خروجی لیزر کیفیت مناسبی نخواهد داشت.

محاسبه قیمت لیزر

قیمت کلیه خدمات لیزر، از جمله لیزر لوگو روی جلد سررسید، بر اساس زمان صرف شده برای یک واحد کار بر حسب ثانیه محاسبه می‌شود. اما تولید کنندگان سررسید با توجه به تجربه خود، زمانی را بصورت میانگین در نظر گرفته و قیمت یکسانی را برای حک لوگو با لیزر در لیست قیمت خود لحاظ می‌کنند. لذا چنانچه زمان لیزر کار شما خارج از عرف باشد ( مانند سفارش لیزر طرح یا آدرس روی جلد سررسید )، زمان و هزینه از سوی تولید کننده محاسبه شده و به شما اعلام می‌شود. توجه داشته باشید که هزینه لیزر بر مبنای واحد محاسبه شده و دارای هزینه ثابت نیست. با این حال برخی از تولید کنندگان چاپ سررسید اروپایی، میزان حداقلی را برای تعداد لیزر در نظر گرفته و قیمت را بر مبنای آن محاسبه می‌کنند. مثلا اگر حداقل در نظر گرفته شده از سوی تولید کننده 50 عدد باشد، در کلیه سفارشات کمتر از این عدد، هزینه 50 عدد دریافت خواهد شد.

پلاک فلزی 

در این روش، لوگوی مورد نظر روی یک پلاک فلزی ( معمولا استیل ) حک شده و سپس پلاک توسط چسب‌های مخصوصی روی سررسید چسبانده می‌شود. پلاک استیل را به لحاظ فنی می‌توان روی انواع جلد سررسید استفاده کرد. گرچه استفاده از پلاک روی برخی از جلدها کمتر متداول است. استفاده از پلاک فلزی بر روی سررسید، جلوه‌ای نفیس به آن داده و سالنامه را در نظر استفاده کننده با ارزش تر جلوه می‌دهد.

انواع حک لوگو روی جلد سررسید | پلاک فلزی

تنوع پلاک فلزی 

پلاک‌های استیل استفاده شده روی سررسید دارای ابعاد، فرم و رنگ‌های گوناگون است. معمولا  هر تولید کننده هر ساله تعداد معدودی سایز و شکل را برای پلاک‌های ارائه شده خود انتخاب کرده و سفارش دهنده پلاک مورد نظر خود را از میان آنها انتخاب می کند. از فرم‌های گوناگون پلاک استیل می‌توان به پلاک تخت، پلاک برجسته و پلاک لب خم اشاره کرد. همچنین برخی از تولید کنندگان سررسید و تقویم رومیزی اداری بسته به محصول مورد نظر خود یک نوع پلاک را با فرم خاصی تولید می‌کنند. رنگ پلاک قابل ارائه نیز دارای تنوع بالایی است. اما در اغلب موارد، پلاک با رنگ نقره‌ای و طلایی توسط تولید کنندگان ارائه می‌شود. پلاک آبی، دودی، خش دار نیز از انواع دیگر پلاک است. سفارش پلاک با ابعاد، فرم یا رنگ سفارشی مستلزم پرداخت هزینه بسیار بالا بوده و چندان مرسوم نیست.

کیفیت پلاک فلزی 

کیفیت پلاک استفاده شده در سررسید متاثر از کیفیت خود پلاک و کیفیت حک لیزر روی آن است.

  • کیفیت حک لیزر: که به نوع دستگاه استفاده شده و دقت تولید کننده در اجرای لیزر بستگی دارد.
  • ضخامت ورق پلاک: چنانچه از ورق نازک در تولید پلاک استفاده شود، پلاک در فرایند تولید یا پس از آن در هنگام استفاده در اثر ضرب دیدگی به راحتی دچار تغییر فرم شده و شکل نازیبایی پیدا می‌کند.
  • جنس ورق پلاک: چنانچه تولید کننده از ورق استیل نامرغوب برای تولید پلاک استفاده کند، پس از مدتی پلاک تغییر رنگ داده و لکه‌های قهوه‌ای رنگ بر سطح نقره‌ای یا طلایی آن شکل می‌گیرد که ظاهری بسیار نامناسب به آن خواهد داد.
  • نوع چسب: چنانچه چسب استفاده شده توسط تولید کننده از نوع با کیفیت نباشد، پلاک پس از مدتی از سررسید جدا می‌شود.

محاسبه قیمت پلاک فلزی 

قیمت پلاک بر مبنای واحد محاسبه می‌شود. به این صورت که تولید کننده به ازای هر سررسید، قیمت یک پلاک و یک حک لیزر را از شما دریافت خواهد کرد. با این حال ممکن است تولید کننده تعدادی را به عنوان حداقل در نظر گرفته و سفارشات کمتر از آن تعداد را بر مبنای آن محاسبه نماید.

پلاک مولتی استایل 

ورق مولتی استایل از چند لایه پلاستیک تشکیل شده است که معمولا لایه پلاستیک روی آن دارای ظاهری فلزی با رنگ طلایی یا نقره‌ای است. در هنگام حک لوگو، لایه پلاستیکی توسط لیزر سوزانده شده و لایه زیر آن که به رنگ مشکی است نمایان می‌شود. از این طریق لوگو یا نوشته مورد نظر نمایان می‌شود. گرچه پلاک مولتی استایل قبل از لیزر ظاهری کاملا مانند فلز دارد، اما پس از لیزر شدن، قسمت پلاستیکی آن نمایان شده و لذا این نوع پلاک هرگز نمی‌تواند به لحاظ جلوه نفیس بودن با پلاک فلزی رقابت کند. با این حال، قیمت کمتر مولتی استایل نسبت به استیل آن را به گزینه مناسبی برای برخی از انواع سررسید تبدیل می کند.

انواع حک لوگو روی جلد سررسید | پلاک مولتی استایل

تنوع پلاک مولتی استایل 

ورق‌های مولتی استایل استفاده شده برای ساخت پلاک سررسید معمولا به رنگ‌های طلایی و نقره‌ای یافت می‌شوند. از آنجا که برش این نوع پلاک نیز مانند حک آن از طریق لیزر صورت می‌گیرد، لذا محدودیتی برای شکل آن وجود ندارد. گرچه این پلاک را اغلب به شکل مربع یا مستطیل خواهد دید.

کیفیت پلاک مولتی استایل 

کیفیت این نوع از پلاک وابسته به کیفیت حک لیزر روی آن است. چنانچه پلاک  مولتی استایل را با دستگاه بی کیفیت لیزر کرده و یا زمان و دقت لازم برای این کار اختصاص نداده باشند، خروجی آن کیفیت مناسب را نخواهد داشت.

محاسبه قیمت پلاک مولتی استایل 

قیمت این نوع پلاک به مساحت ورق استفاده شده و زمان مورد نیاز برای لیزر لوگوی مورد نظر بستگی دارد. گرچه اغلب تولید کنندگان سررسید با توجه به تجربه خود، قیمت ثابتی را برای حک لیزر روی اندازه این پلاک اعلام کرده و همچنین تعداد سفارش حداقلی را برای آن در نظر می‌گیرند. با این حال اگر پلاک مورد نظر شما دارای ابعاد بزرگی باشد یا حک روی آن زمان خیلی زیادی صرف کند، قیمت بصورت مجزا برای شما محاسبه شده و اعلام می‌شود.

حک داغی 

حک لوگو توسط داغی به معنای ایجاد طرح لوگو بر روی جلد از طریق حرارت و فشار است. منشا حرارت ایجاد شده در دستگاه داغی می‌تواند حرارت مستقیم  المنت یا حرارت ایجاد شده از طریق امواج مغناطیس باشد. برای حک لوگو از این طریق ابتدا یک کلیشه با طرح لوگوی شرکت سفارش دهنده ساخته شده و روی دستگاه داغی سوار می‌شود. سپس با قرار گرفتن جلد سررسید در زیر کلیشه، و با ترکیبی از فشار آنی و حرارت، لوگو یا طرح مورد نظر روی جلد حک می‌شود. مناسب‌ترین جلد سررسید برای حک داغی ترمو است. زیرا ترمو در زیر فشار و حرارت تغییر رنگ داده و لذا طرح مورد نظر جلوه خوبی روی جلد پیدا می‌کند. همچنین از حک داغی می توان بر روی جلد‌های چرم طبیعی، چرم مصنوعی و گالینگور نیز استفاده نمود.

انواع حک لوگو روی جلد سررسید | داغکوب

تنوع حک داغی 

لوگو را می‌توان از دو طریق پازیتیو و نگاتیو روی جلد حک نمود. در حک پازیتیو، کلیشه به نحوی ساخته می‌شود که طرح لوگو روی سررسید به صورت فرو رفته حک می‌شود. اما در حک نگاتیو، کلیشه به نحوی ساخته می‌شود که فضای اطراف طرح لوگو فرو رفته و لذا لوگو در میان فضای فرو رفته به شکل برجسته باقی می‌ماند.

کیفیت حک داغی 

کیفیت حک داغی به عوامل زیر وابسته است.

  • کیفیت ساخت کلیشه: چنانچه کلیشه دارای زدگی باشد، این زدگی در هنگام حک بر روی جلد اثراتی بر جا می‌گذارد و لذا خروجی کار نا زیبا خواهد بود.
  • عملکرد دستگاه داغی: چنانچه دستگاه به دلیل تنظیم نامناسب،  فشار و حرارت لازم را ایجاد نکند، لوگو یا طرح مورد نظر با کیفیتی خوبی حک نخواهد شد.
  • کیفیت جلد: چنانچه جلد ترمو، چرم یا گالینگور از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، داغی بخوبی روی آن تاثیر نگذاشته و خروجی مورد نظر از حک لوگو حاصل نمی‌شود.

محاسبه قیمت حک داغی 

حک داغی لوگو مستلزم پرداخت یک هزینه اولیه برای ساخت کلیشه و سپس پرداخت هزینه به ازای هر ضرب داغی است. با این حال در اغلب موارد تولید کنندگان تعداد حداقلی را برای ضرب داغی در نظر گرفته و برای سفارشات کمتر از آن تعداد، مبلغ آن را دریافت می‌کنند.

طلاکوب و نقره کوب 

طلاکوب و نقره کوب  مشابه با حک داغی است. با این تفاوت که در هنگام ضرب، یک ورقه نازک با رنگ طلایی، نقره‌ای یا رنگ‌های دیگر در زیر کلیشه قرار داده شده و از این طریق پس از ایجاد فشار و حرارت، لایه‌ای از آن رنگ بر روی جلد باقی می‌ماند. استقاده از طلاکوب بر روی جلد‌های سلفونی و گالینگور مرسوم‌تر است.

انواع حک لوگو روی جلد سررسید | طلاکوب

تنوع طلاکوب و نقره کوب

گرچه این نوع از حک به عنوان طلاکوب یا نقره کوب شناخته می‌شود اما تنوع رنگ آن به طلایی یا نقره‌ای محدود نیست و می‌توان آن را با تنوع رنگ فراوان پیاده سازی نمود. همچنین با تغییر فشار، می‌توان طلاکوب یا نقره کوب را بصورت سطحی یا عمیق پیاده سازی نمود.

کیفیت طلاکوب و نقره کوب 

عوامل موثر بر کیفیت طلاکوب و نقره کوب مانند حک داغی است. به علاوه این نکته که اگر از ورق طلا یا نقره نامرغوب در این نوح حک استفاده شود، خروجی آن کیفیت مناسب را نخواهد داشت.

محاسبه قیمت طلاکوب و نقره کوب 

ملاحظات محاسبه قیمت طلاکوب و نقره کوب دقیقا مانند حک داغی است.

چاپ سیلک 

چاپ سیلک یکی از روش‌های قدیمی در چاپ است. در این روش، لوگوی مورد نظر با استفاده از شابلون و مرکب مخصوصی چاپ سیلک بر روی جلد سررسید منتقل می‌شود. چنانچه تمایل داشته باشید لوگوی خود را بصورت چند رنگ از طریق چاپ سیلک روی جلد سررسید حک کنید، باید هر رنگ بصورت جداگانه و با شابلون مخصوص خود پیاده سازی شود.

انواع حک لوگو روی جلد سررسید | چاپ سیلیک

کیفیت چاپ سیلک 

کیفیت چاپ سیلک به دو عامل کیفیت شابلون و مرکب استفاده شده و البته مهارت اجرا کننده آن بستگی دارد. چنانچه شابلون یا مرکب استفاده شده دارای مرغوبیت کافی نباشد، لوگو با شکل دلخواه پیاده سازی نشده و یا ممکن است رنگ در طولانی مدت از سطح جلد جدا شود.

محاسبه قیمت چاپ سیلک 

هزینه چاپ سیلک، ترکیبی از قیمت اولیه شابلون ( به تعداد رنگ ) و اجرای هر رنگ به تعداد سفارش است. با این حال اغلب تولید کنندگان تعداد حداقلی را برای سفارش چاپ سیلک در نظر می‌گیرند.

چاپ لوگو روی جلد سررسید ( ویژه سررسید سلفونی ) 

گرچه اغلب روش‌های حک لوگو برای سررسید سلفونی قابل پیاده سازی است، اما متداول‌ترین روش برای این نوع جلد، چاپ لوگو بصورت مستقیم روی جلد ( در قالب طراحی کلی جلد ) است. کیفیت این روش متاثر از کیفیت چاپ چهار رنگ مورد استفاده برای کل جلد است. همچنین برخی از سفارش دهندگان، برای ایجاد جلوه مناسب روی لوگو، از روش‌های تکمیلی طلاکوب و داغی استفاده می‌کنند.

چاپ لوگو روی جلد سررسید ( ویژه سررسید سلفونی )

بهترین روش درج لوگو روی جلد سررسید چیست؟

برای پاسخ به این سوال باید در ابتدا به این نکته اشاره کنیم که درج لوگو روی جلد سررسید به شدت تحت تاثیر جنس جلد سالنامه‌ای است که می‌خواهیم تولید کنیم. به زبان ساده هر جلدی قابلیت منحصر به فردی برای درج لوگو دارد. به طور مثال زمانی که ما از جنس ترمو برای روکش سررسید استفاده می‌کنیم. خب باید حتما خاصیت تغییر رنگ این جنس با حرارت دادن رو در نظر بگیریم و با توجه به این موضوع به نظر می‌رسد که داغکوب گزینه مناسبی برای درج لوگو روی جلد باشد. در صورتی که می‌توان از پلاک فلزی هم برای درج لوگو روی جلد ترمو استفاده کرد.

اما به طور مثال زمانی که ما از چرم مصنوعی به عنوان جلد سررسید استفاده می‌کنیم دیگر داغکوب نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد ولی می‌توان از پلاک فلزی و یا حتی لیزر مستقیم بر روی جلد چرم استفاده کرد. در هر صورت برای انتخاب روش درج لوگو بر روی سررسید 1404 باید همه روش‌ها را بر روی جلد مورد نظر آزمایش کنیم تا به بهترین گزینه برسیم که به نظر کار طاقت فرسا و هزینه بری می‌باشد. اما نگران نباشید تیم تخصصی سالنامه گاموت قبل از ارائه محصولات تمام این موارد را در کارگاه تولید سررسید بررسی و بهترین نتیجه را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232