همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

انواع قطع سررسید

آموزش

کتاب ها و تمامی محصولاتی که در انتشارات به مرحله چاپ می رسند، دارای قطع های گوناگونی هستند که بر اساس نوع صحافی و نیاز مشتریان تولید می گردند. سررسید و دفترهای یادداشت نیز مانند کتاب در قطع های مختلفی به تولید می رسند که بهتر است پیش از سفارش سررسید اختصاصی، با مشخصات آن ها آشنا شوید.

انواع قطع سررسید

کتاب ها و تمامی محصولاتی که در انتشارات به مرحله چاپ می رسند، دارای قطع های گوناگونی هستند که بر اساس نوع صحافی و نیاز مشتریان تولید می‌گردند. سررسید ۱۴۰۴ و دفترهای یادداشت نیز مانند کتاب در قطع های مختلفی به تولید می‌رسند که بهتر است پیش از سفارش سررسید اختصاصی، با مشخصات آن ها آشنا شوید. در این مقاله ما انواع قطع سررسید 1404 را به شما معرفی می‌کنیم تا بر اساس نیاز خود، مراحل سفارش سررسید را انجام دهید پس با ما همراه باشید.

انواع سایز سررسید؛ از وزیری تا جیبی

قطع سررسید همان ابعاد طول و عرض سررسید است. در واقع ابعاد سر رسید نیز مانند کتاب، در دسته بندی‌های متفاوتی قرار می گیرد و هر یک از آن ها دارای مزایا و معایب خاصی هستند. برای مثال سررسیدهایی که از اندازه بزرگی برخوردار هستند، برای یادداشت فضای زیادی دارند اما در تعداد بالا از نظر مالی به صرفه نیستند. یا سررسیدهایی که اندازه کوچک یا جیبی دارند از جزئیات کمتری برخوردارند. با این حال انتخاب قطع سررسید، به نوع کاربرد سررسید و سلیقه مشتریان بستگی دارد. برخی از اندازه‌های سررسید عبارتند از:

 • سررسید وزیری
 • سررسید رقعی
 • سررسید اروپایی
 • سررسید خبرنگاری
 • سررسید پالتویی
 • سررسید خشتی
 • سررسید 12*17
 • سررسید رحلی(مدیران)
 • تقویم جیبی

سررسید وزیری

سررسید وزیری 1404 یکی از قدیمی‌ترین و پرفروش‌ترین اندازه‌های سررسید است. با توجه به اینکه بیشتر کتاب‌های درسی در قطع وزیری تولید می‌شوند، قطع وزیری سررسید در بین مردم خیلی رایج است. ابعاد حدودی سالنامه وزیری 24 × 17 سانتیمتر می‌باشد. یعنی سررسید وزیری بعد از سالنامه مدیران (رحلی) که خیلی تولید آن مرسومیت ندارد، بزرگترین قطع سررسید به حساب می‌‌آید. واحد سالنامه گاموت نیز با مدنظر قرار دادن این امر و درخواست مشتریان، سررسید وزیری خود را به صورت روزانه (روز شمار) تولید می‌کند که فضای کافی جهت برداشت یادداشت‌های روزانه را دارد. از مهم‌ترین مزایای سالنامه وزیری می‌توان به فضای بزرگ جهت برداشت یادداشت اشاره کرد. مطمئنا سررسید وزیری برای افرادی که کار دفتری دارند و یا نیاز به فضای بیشتری جهت برداشت یادداشت دار، انتخاب مناسبی می‌باشد.

سررسید وزیری؛ پرکاربرد و بزرگ

سررسید رقعی؛ تجربه کلاسور و ارگانایزر

سررسید رقعی ۱۴۰۴ نیز مانند سررسید وزیری یکی از قدیمی‌ترین و متداول‌ترین اندازه های سررسید است. ابعاد حدودی سالنامه رقعی 21 × 14/5 سانتیمتر می‌باشد. در حقیقت سررسید رقعی انتخاب مناسبی برای افرادی است که نیاز به سالنامه کوچکتر از قطع وزیری با فضای مناسب جهت یادداشت را دارند، چرا که اندازه سالنامه رقعی از سالنامه وزیری کوچکتر و فضای نوشتن آن از سالنامه اروپایی بیشتر است.

واحد سالنامه گاموت نیز با مدنظر قرار دادن این امر و درخواست مشتریان سررسید رقعی خود را در مدل‌های مختلف (با جلد های مختلف) و تنوع فراوان تولید نموده است. از مهم‌ترین مزایای این نوع قطع سررسید نیز می‌توان به فضای مناسب جهت یادداشت و اندازه خوب اشاره کرد.

سررسید رقعی؛ بهترین قطع سررسید برای برنامه ریزی

سررسید اروپایی؛ شیک و مدرن

سررسید اروپایی در سالهای اخیر مورد استفاده بیشتری قرار گرفته است .در سالهای گذشته بیشترین درخواست شرکت‌ها قطع وزیری سررسید و قطع رقعی سررسید بوده است اما با ارائه قطع اروپایی سررسید، توجه شرکت‌ها به سمت سررسید اروپایی معطوف شده است. ابعاد حدودی سالنامه اروپایی 21*12/5 سانتیمتر می‌باشد، یعنی سالنامه اروپایی مشابه سالنامه رقعی است با این تفاوت که سالنامه اروپایی کمی از عرض نسبت به سالنامه رقعی کوچکتر شده است.

واحد سالنامه و چاپ تقویم رومیزی گاموت نیز با مد نظر قراردادن این امر و درخواست مشتریان در سالهای گذشته بخش اعظمی از تولیدات سررسید خود را به سررسید اروپایی اختصاص داده است و به همین منظور سررسید اروپایی خود را در دو اندازه 21/5 × 14 و 22 × 12/5 تولید و ارائه می‌کند. شاید یکی از دلایل پرفروش بودن سالنامه اروپایی ابعاد سالنامه اروپایی باشد به این منظور که می توان سالنامه اروپایی را به راحتی در کیف اداری قرار داد و همچنین روی میز فضای زیادی را اشغال نمی‌کند. از مزایای این نوع سررسید نیز می‌توان به شکیل و خوش دست بودن، سبک بودن و راحتی حمل و نقل اشاره کرد.

سررسید اروپایی؛ تجربه مدرن برای یادداشت نویسی

سررسید پالتویی 

سررسید پالتویی با توجه به ابعاد آن (17 × 10) به راحتی در کیف یا جیب جا می شود ، همین امر سبب می شود تا سررسید پالتویی به عنوان یک تقویم همراه همیشه در اختیار افرادی باشد که نیاز به نکته برداری یا درج مطالب مهم به صورت سرتیتروار و در بولت ژورنال دارند. همچنین قیمت ارزان سررسید پالتویی سبب شده است تا این سررسید را در کنار سایر قطع‌های سررسید (سررسید وزیری ، سررسید رقعی، سررسید اروپایی) و یا همراه با یک هدیه تبلیغاتی (خودکار تبلیغاتی، جاسوئیچی تبلیغاتی، جاکارتی تبلیغاتی و …) به عنوان هدیه ارائه کنند. قیمت ارزان، اندازه کوچک و وزن سبک از مهم ترین ویژگی‌های این نوع سررسید است.

سررسید 17×12؛ کوچک و پرکاربرد

سررسید 17 × 12 همانند قطع پالتویی است با این تفاوت که فضای بیشتری جهت یادداشت برداری دارد. به دلیل قیمت ارزان و فضای کافی استقبال شرکت‌ها از سررسید 17 × 12 زیاد است. واحد سالنامه گاموت نیز به همین منظور سررسید 17 × 12 خود را در چند رنگ و به صورت روزانه (روز شمار) تولید می‌کند. قیمت ارزان، فضای مناسب یادداشت و امکان جابجایی ساده از مهم‌ترین مزایای این نوع سررسید است.

سررسید خشتی

به سررسید‌هایی که به صورت مربعی (طول و عرض یکسان) تولید می‌شوند، سررسید خشتی می‌گویند. تولید سالنامه خشتی عمومیت ندارد و فقط به صورت سفارش اختصاصی شرکت‌ها تولید می‌گردد. از این رو اندازه مشخصی ندارد و با توجه به درخواست شرکت‌ها اندازه آن متغیر است. با توجه به دورریز زیاد کاغذ در تولید این سررسید، قیمت سررسید خشتی گران‌تر از سایر سررسیدها بوده و از قطع هایی به شمار می‌رود که نسبت به دیگر انواع سررسید طرفداران کمتری دارد.

سررسید رحلی؛ سررسید ویژه مدیران

سررسید رحلی به دلیل اندازه نسبتا بزرگ آن مصرف کمتری نسبت به سایر اندازه های سررسید دارد. قطع رحلی سررسید در اندازه حدود 28 × 21 سانتیمتر نزدیک به سایز کاغذ A4 می باشد که معمولا کاتالوگ‌ها در قطع رحلی تولید و عرضه می‌گردد. سررسید رحلی بیشتر به صورت نفیس تولید و عرضه می‌گردد که به دلیل گران بودن، به طور معمول در تیراژهای پایین و تعداد کم به چاپ می‌رسند.

تقویم جیبی؛ انتخابی به صرفه و کوچک

داشتن یک سررسید جیبی که آن را در هر شرایطی با خود داشته باشید و به راحتی یادداشت برداری کنید، برای بسیاری از افراد گزینه مناسبی است. این قطع سررسید از نظر اقتصادی به صرفه است و به دلیل جمع و جور بودن طرفداران زیادی دارد. از این رو بسیاری از شرکت‌ها اقدام به سفارش سررسید جیبی می‌‌‌کنند. اندازه قطع جیبی سررسید حدود 16×8 سانتیمتر می باشد که به راحتی در کیف یا جیب جا می‌گیرد. از ویژگی‌های قطع جیبی اندازه کوچک و قیمت مناسب آن است ولی معمولا به عنوان یک هدیه و در کنار سایر اندازه‌های سررسید و سالنامه عرضه می گردد.

انواع قطع سررسید؛ چه سررسیدی سفارش دهیم؟

ویژگی های هر قطع سررسید به صورت کلی

 • سررسید وزیری: فضای کافی صفحات
 • سررسید رقعی: فضای کافی صفحات – اندازه مناسب
 • سررسید اروپایی: اندازه مناسب – سبک بودن – خوش دستی – قیمت مناسب
 • سررسید پالتویی: قیمت مناسب -وزن سبک
 • سررسید 17 × 12: قیمت مناسب – فضای کافی صفحات

نتیجه گیری

با تحقیق جامع در مورد کاربرانی که از سررسید 1404 استفاده می‌کنند به این نتیجه رسیدیم که چند آیتم کلیدی وجود دارد که خیلی برای آن ها با ارزش می‌باشد. در ادامه به معرفی این آیتم ها می‌پردازیم و در نهایت انواع سررسید بر اساس قطع را با آن پارامترها دسته بندی می کنیم.

 1. فضای کافی صفحات سالنامه
 2. اندازه مناسب سالنامه
 3. سبک بودن سالنامه
 4. راحتی حمل و نقل (خوش دست بودن) سالنامه
 5. قیمت تمام شده سالنامه

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232