همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

بولت ژورنال چیست و چه کاربردی دارد؟

آموزش

برای بهره وری از زندگی در هر سنی به زیرساخت های مناسب همان سن نیاز است. برای مثال برای یک کودک دبستانی، دفترچه یادداشت کوچکی که معلم در آن برایش تکالیف را یادداشت نماید تا والدین ببینند و به کودک کمک کنند، کفایت می‌کند. سن که بالاتر می رود نیازها و حجم و دقت این برنامه ها نیز تغییر می‌کند. در بزرگسالی افراد موفق حتی برای دقایقشان برنامه ریزی می‌کنند. به خصوص دانش آموزان دبیرستانی و کنکوری که هر دقیقه ی زندگیشان سرنوشت ساز است.

بولت ژورنال چیست و چه کارایی دارد

برای بهره وری از زندگی در هر سنی به زیرساخت های مناسب همان سن نیاز است. برای مثال برای یک کودک دبستانی، دفترچه یادداشت کوچکی که معلم در آن برایش تکالیف را یادداشت نماید تا والدین ببینند و به کودک کمک کنند، کفایت می‌کند. سن که بالاتر می رود نیازها و حجم و دقت این برنامه ها نیز تغییر می‌کند. در بزرگسالی افراد موفق حتی برای دقایقشان برنامه ریزی می‌کنند. به خصوص دانش آموزان دبیرستانی و کنکوری که هر دقیقه ی زندگیشان سرنوشت ساز است. اینجاست که وسایلی مانند تقویم اختصاصی یا پلنر‌ها و یا به فارسی دفتر برنامه ریزی به کار می‌آیند. با ما در ادامه مطلب بولت ژورنال چیست و چه کاربردی دارد؟ همراه باشید.

دفتر برنامه ریزی یا پلنر چیست؟

دفتر برنامه ریزی دفتری با جلد مقوایی و کاغذهایی سبک است که معمولا دارای تصاویر هنری و زیبایی هستند که از رسمیت آن می‌کاهد و به فانتزی بودن این دفاتر می‌افزاید. این دفاتر از قبل خط کشی شده، جدول بندی شده و حتی تیتر و سرتیتر زده شده است و شما فقط باید در فضاهای تعیین شده یادداشت‌هایتان را اضافه نمایید. به تصویر زیر دقت کنید.

پلنر و بولت ژورنال؛ معرفی ابزارهای برنامه ریزی

اهمیت استفاده از پلنر و ارگانایزر؛ امکانات بولت ژورنال

همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید این یک نمونه دفتر پلنر است که فضاهای اختصاصی و از قبل چاپ شده برای نوشته‌های شما دارد. در یک دفتر برنامه ریزی دخترانه، فضایی مانند روتین امروز، شکرگزاری امروز، چی بخرم؟ چی بپوشم، چی بخونم؟ اولویت‌ها، رژیم، تغذیه و نظیر آنها وجود دارد. اما یک دفتر پلنر پسرانه و مردانه به چه شکل است؟ همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید این دفاتر شامل بخش‌های از پیش تعیین شده مانند ورزش، تغذیه، قرارهای امروزم، تماس‌های ضروری، مدیریت هزینه و سایر است.

دفتر برنامه ریزی بزرگسالان

بزرگسالان نیز برای برنامه ریزی ریز جزئیات زندگیشان، به دفتری که به همین منظور طراحی شده باشد نیاز دارند. سررسید یا همان تقویم دفتر برنامه ریزی بزرگسالان است که در طرح‌های سررسید روز شمار، سررسید هفته شمار‌، سر رسید تبلیغاتی ماه شمار موجود است و افراد می‌توانند بر اساس نیازمندی‌هایشان و اعمال سلیقه شخصی، در این دفتر رسمی و اداری برنامه ریزی نمایند. تفاوت پلنر با سررسید در این است که سررسید بزرگتر است و علاوه بر آن یک پلنر بسیار رنگ آمیزی و طرح بندی شده است؛ اما دفتر سالنامه دارای محیط نوشتاری بیشتری است در عین حال که بدون نقاشی است.

بولت ژورنال چیست و چرا بهتر است برای برنامه ریزی از بولت ژورنال استفاده کنیم؟

تاریخچه بولت ژورنال؛ چرا بولت ژورنال اهمیت دارد؟

دفتر نقطه ای یک روش سازماندهی شخصی است که گاهی اوقات با نام بوجو نیز شناخته می‌شود. رایدر کارول مخترع بولت ژورنال کمتر از سه سال پیش بود که اقدام به توسعه دفتر نقطه ای نمود. دفتر نقطه ای یک سیستم آنالوگ است که برای فهرست بندی کارها‌، دفتر خاطرات‌، دفتر یادداشت و دفترچه طراحی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیستم زمانبندی کننده و یادآور، طوفان فکری و سایر وظایف سازمانی را در یک دفترچه سازماندهی می‌کند.

رایدر کارول در اواخر دهه 1990 شروع به جستجوی یک روش ساده برای سازماندهی شخصی در کالج کرد. او که در کودکی مبتلا به اختلال کمبود توجه تشخیص داده شد، سیستمی را می‌خواست که به ناتوانی‌های یادگیری‌اش کمک کند. یکی از دوستان او را تشویق کرد تا روش خود را به اشتراک بگذارد. در نتیجه او شروع به اشتراک گذاری آن به صورت آنلاین در سال 2013 کرد. این روش توجه را در رسانه های اجتماعی به خود جلب کرد و 80000 دلار درآمد برای او به ارمغان آورد. این دفتر بر اساس تجربه ی کارول در طراحی برنامه، وب و طراحی بازی به دست آمده است.

اهمیت بولت ژورنال برای برنامه ریزی

اهمیت برنامه ریزی؛ چرا برنامه ریزی می کنیم؟

بی شک پس از ورود به سنین جوانی، به اهمیت برنامه ریزی و تصمیم گیری در مورد اهداف و برنامه‌های خود پی می‌برید. به سادگی متوجه می‌شوید که نداشتن برنامه ریزی سالانه می‌تواند شما را در دراز مدت یا کوتاه مدت از اهدافتان عقب بیاندازد. این مسئله روی ابعاد مختلف زندگی شما تأثیر می‌گذارد و  در صورت استفاده از برنامه ریزی و پلنر، ناخودآگاه به بسیاری از کارهای خود می‌رسید.

اما بولت ژورنال دقیقا چیست و چه ویژگی دارد؟

برنامه ریز روز، هرج و مرج زندگی شما را سر و سامان می‌بخشد . زندگی شما را به یک سیستم کارآمد تبدیل می‌کند تا به اهداف شخصی خود نزدیک‌تر شوید. این دفتر با بخش‌هایی برای ثبت کارهای روزانه‌، به عنوان تقویم ماهانه یادداشت نگار، می‌تواند خواسته‌های شما را برای زندگیتان سفارشی سازی کند و جای محصولاتی مانند ست مدیریتی رومیزی را برای شما پر کند. در بعضی صفحات نقطه چین یا خط چین وجود دارد تا به صورت دلخواه جداول خود را بکشید. این دفاتر در برنامه ریزی‌های بلند مدت نیز بسیار کارآمدند. فراموش نکنید از گراف‌های موجود نهایت استفاده را ببرید و با برچسب گذاری به سرعت به دسته بندی‌هایتان دسترسی پیدا کنید. ویژگی یک بولت ژورنال به قابلیت شخصی سازی فرد به فرد آن است.

سخن پایانی

کافی است یک بار و در طی یک دوره چند روزه برنامه ریزی معینی برای خود انجام دهید. پس از مدتی تأثیر و پیشرفت در اهدافتان به سادگی قابل مشاهده است. همان طور که می‌دانید زمان ارزش بالایی دارد و بهتر است فراموش نکنیم که قدر لحظات خود را بدانیم و از آن ها نهایت استفاده را ببریم. بولت ژورنال و دفترهای پلنر نیز راهی مناسب برای برنامه ریزی به صورت سالانه، ماهانه یا روزانه است که بهتر است از آن غافل نشوید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232