همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

حیوان سال تولدتان چیست؟

دانستنی

انسان ها جزو ماندگارترین موجودات روی سطح زمین هستند. با توجه به مستندات دی‌ان‌ای گونه ی ما ثابت شده است که انسان باهوش، حدود دویست هزار سال پیش، از سرزمین آفریقا کنونی برخاسته است.  از پنجاه هزار سال گذشته، او تغییر کرد و در همان حدود زمانی، مهاجرت کرد و با گونه ی قوی انسان ها تشکیل خانواده داد و باعث شد طی انقراض سه گونه دیگر نسل ما همچنان پابرجا بماند.

حیوان سال تولدتان چیست؟

تقویم دوازده حیوانی

در بسیاری از فرهنگ‌های مختلف در سراسر جهان، استفاده از نمادها، حیوانات و… رایج است. در واقع این نمادها به قرن ها پیش و افسانه های دیرینه کهن باز‌می‌گردد. امروزه نیز پیش از شروع سال جدید، نماد و حیوان مربوط به سال معرفی می‌گردد.

اصالت تقویم دوازده حیوانی گاه شماری با هند باستان مرتبط است. در آن زمان هر فردی از روی کتیبه‌ها و نوشته‌های قدیمی، حیوان سال تولد خود را تشخیص می‌داد و بر اساس حیوان سال تولد، ویژگی‌های یکدیگر را می‌شناختند. زمانی که بشر متمدن شد و مشغول به کار و سبک زندگی کشاورزی، نیاز او به گاهشماری و تقویم، سالنامه، سررسید باعث ایجاد انواع تقویم شد.

تقویمی که در آن اسامی حیوانات بر روی هر سال وجود دارد را ما با نام گاهشمار یا تقویم چینی می شناسیم. اما چقدر این جمله صحیح است. در این مقاله قصد داریم تاریخچه نام حیوانات سال را بررسی کنیم و سپس به حیوان سال تولد شما بپردازیم.

تاریخچه گاه شماری بر اساس نام حیوانات سال

در اینکه این گونه گاه شماری ها از سرزمین آسیا برخواسته است شکی نیست. اما روی اینکه اصل آن به چین برگردد شبهاتی وجود دارد. طبق مستندات حال حاضر و بر اساس کتیبه‌های اورخون گاه‌شمار دوازده جانوری از دوران مغول در ایران وجود داشته است پس می توان نتیجه گرفت که توسط مغولان به سرزمین ما آورده شده است. بر همین اساس تاریخچه ی آن به نام  گاه‌شماری چینی-اویغوری شناخته می شود. ولی ما برای شما تاریخچه ی هرکدام را توضیح خواهیم داد. پیش از در دسترس قرار گرفتن تقویم دوازده حیوانی، بسیاری از بزرگان برای تعیین تاریخ، تعداد ماه های سال و فصل ها مشکل داشتند و در برخی مواقع اختلافاتی بین آنها وجود داشت.

 

 

حیوان سال تولدتان چیست؟ معرفی تمامی حیوانات سال تولد

 

تاریخچه تقویم چینی و اویغوری

طبق افسانه ای در دوران باستان ، امپراتور جید دستور داد که حیوانات بخشی از تقویم شوند و 12 حیوان که اول برسند انتخاب می شوند. گویا موش از همه سریعتر بوده و با جهشی سال اول را به نام خود ثبت می کند.

نماد سال 2021؛ معرفی حیوان سال

نماد سال 2021 گاو است که پیش از این در سالهای 1316 ، 1328 ، 1340 ، 1352 ، 1364 ، 1376 ، 1388 جشن گرفته می شد. گاو نماد سخت کوشی و صداقت است و افراد متولد این ماه منطقی فکر می کنند و رهبران بزرگی خواهند شد. سال گاو با نماد شاخه خاکی “chou” نیز مشخص می شود. از نظر یین و یانگ ، گاو یانگ است. این دومین علامت زودیاک چینی است که شامل موش ، ببر ، خرگوش ، اژدها ، مار ، اسب ، بز ، میمون ، خروس ، سگ و خوک نیز می باشد. سال گذشته سال موش بود و 2022 سال ببر خواهد بود.

مطلب مرتبط: سال 1403 سال چه حیوانی است؟

حیوان سال تولدتان چیست و چرا تقویم دوازده حیوانی مهم است؟

تاریخچه تقویم دوازده حیوانی ترک

برای اثبات اینکه منشا آن مربوط به ترک ها است سند محکمی وجود ندارد. محمد الکاشغری که دانشمند معاصر ابوریحان بیرونی بوده است در دیوان لغات الترک (تالیف در 446 هجری قمری) با آوردن نام دوازده حیوان و انتساب آنها به ترکان در خصوص تاریخچه این تقویم اختصاصی چنین می‌نویسد: «…اصل آن مربوط می‌شود به پادشاهی از پادشاهان ترک، زیرا وی زمانی که اراده کرد تاریخ جنگی را که پیش از او اتفاق بود بداند کسی تاریخ دقیق آنرا نتوانست حدس بزند. بنابراین بدستور آن پادشاه قرار شد بزرگان قوم جمع شوند و مبدائی برای تعیین زمان وقایع تاریخی انتخاب کنند تا آیندگان مثل معاصران مرتکب اشتباهاتی نشوند.

در مجمعی که بدین منظور تشکیل یافت پیشنهاد شد که برای این کار از صورفلکی استفاده شود و اسامی‌ هر یک از دوازده برج سماوی را بر سالی بگذارند و هر دوازده سال را یک دوره حساب کنند. اما این پیشنهاد مورد موافقت واقع نشد، سپس چنین تصمیم گرفته شد که به این منظور از اسامی‌حیوانات استفاده شود. برای این کار عازم شکارگاه شدند و از تمام شکارچیان دعوت به عمل آمد. شکارچیان از هر سو حیوانات را به طرف حوضچه صحرای ایلا به حرکت درآوردند. چون این کار انجام گرفت و تمام حیوانات به کنار رودخانه رفتند. شکارچیان که در تعقیب آنها بودند چون به جمع آنها رسیدند دوازده نوع حیوان را مشاهده کردند. این پیش آمد را به فال نیک گرفتند و نام هر یک از این حیوانات را برای سالی انتخاب کردند.»

حیوان سال تولدتان چیست؟

چرا تقویم جانوری جذاب است؟

طبق طالع بینی آسیایی، سال تولد شما و حیوانی که نشان دهنده آن است چیزهای زیادی در مورد ویژگی های شخصیتی شما و اینکه زندگی شما چگونه خواهد گذشت بیان می کند. آنها بر این عقیده هستند که نماد ماه تولد و حیوان سال آن دارای خصوصیاتی ست که بر ذات آن کسی که در آن سال به دنیا بیاید تاثیر مستقیم خواهد داشت. اگر شما هم پیرو این عقیده هستید پس ادامه را مطالعه نمایید تا متوجه شوید حیوان سال تولد شما چه حیوانی است.

حیوان سال تولد من چیست؟

برای شما فرمولی قرار می دهم تا به سادگی هر سالی را تبدیل به نماد حیوانش نمایید. کافی است عدد 6 را از سال تولد فرد مورد نظر کم کنید سپس آن را بر عدد 12 تقسیم نمایید و عدد باقیمانده بدون اعشار یکی از اعداد زیر خواهد شد. این باقیمانده را با اعداد و حیوانات زیر تطبیق دهید.

فرمول محاسبه حیوان سال تولد

1: سال موش       (نماد: هشیاری، انعطاف پذیری و مال دوستی است.)

2: سال گاو          (نماد:صداقت، سخت کوشی و علاقمند به فرزند خود است.)

3: سال ببر          (نماد: بیرحم، باهوش و قوی است.)

4: سال گربه        (نماد: حساسیت، شوخ طبعی و مهربانی است.)

5: سال اژدها       (نماد: قدرت، شانس و کم صبری است.)

6: سال مار          (نماد: تیزهوشی، حسادت و غیب گویی است.)

7: سال اسب      (نماد: پرانرژی، مهربان و پشتکار است.)

8: سال گوسفند  (نماد: آرامش طلب، مذهبی و مهربانی است.)

9: سال میمون    (نماد: سرزندگی، با استعداد و ورزشکار بودن است.)

10: سال خروس   (نماد: جاه طلب، رک و خوشتیپی است.)

11: سال سگ     (نماد: وفادار، درستکار و صاف و سادگی است.)

12: سال خوک     (نماد: ول خرجی، وابستگی و صداقت است.)

تقویم و گاه‌شماری 12 حیوانی؛ حیوان سال تولد

سخن پایانی

در گاموت می توانید هر گاهشمار و انواع سررسید وزیری که مدنظرتان است را به صورت اختصاصی سفارش دهید. در تیراژ مدنظر خود حتی می توانید تقویم دوازده حیوانی را به سالنامه خود اضافه نمایید تا بر جذابیت آن بیافزایید. از طرفی شخصی سازی سررسید مانند امکان حک لوگو، امکان اختصاصی سازی لت گلاسه سررسید، چاپ لوگو در صفحات سررسید و… نیز گزینه خوبی برای کسب و کارتان محسوب می گردد. برای کسب اطلاع از شرایط خرید سررسید نیز می توانید مقالات مرتبط را مطالعه نمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232