همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

معرفی کامل RGB و CMYK

آموزش

خیلی مواقع پیش آمده است ، تصویر یا فایلی که به دستمان می رسد با فایلی که موقع چاپ کردن آن را بروی کاغذ مشاهده می کنیم تفاوت می کند و تعجبمان رو برمی انگیزد. می خواهیم شمارا با سیستم رنگ بندی که در دنیای امروز خیلی کاربردی است آشنا سازیم .دراین مقاله سعی می کنیم سیستم رنگ RGB و CMYK را مورد برسی قرار دهیم.

معرفی کامل RGB و CMYK

معرفی سیستم رنگRGB

RGB  این سیستم که مخفف حروف اول کلمات Blue آبی ، Red قرمز، Green سبز می باشد و به افزایش دهند معروف است.  دراین رنگ بندی خبری از رنگ سفید و مشکی نیست. سیستم رنگ  RGB درواقع یک لایه رنگ نیستند  و منشاء تشکیل این رنگ ها از تجزیه نور  سفید می باشد. در واقع رنگ RGB سیستم رنگ افزودنی است مانند ترکیب قرمز و سبز رنگ زرد را پدید می آورد و از ترکیب رنگ قرمز و آبی رنگ صورتی. و از ترکیب این سه رنگ RGB، سفید به وجود می آید.

رنگ RGB در صنعت روز دنیا

دردنیای امروز ما با پیشرف زیاد با تکنولوژی سرکار داریم و این تکنولوژی بروز  همچنان به این سیستم رنگ بندی احتیاج دارد. این سیستم مانند مانتورهای LED، LCD و   CRTدر صنعت لامپ های SMD رنگی و ساعت های هوشمند و صنعت صفحه های نمایش وسایل الکترونیک دیگر کاربرد بسزایی دارد

وسعت رنگ RGB

سیستم RGB  دارای وسعت و دامنه طیف رنگ زیادی می باشد وبرای همین است هر رنگی که بخواهیم می توانیم در سیستم رنگ RGB  تولید نماییم.

تفاوت رنگ های چاپی و دیجیتال

نحوه رنگ سازی و نمایش

می دانیم که صفحه نمایش از تعداد زیادی نقاط نورانی یا پیکسل تشکیل شده و معمولان این صفحات مانیتور در حالت عادی تیره  و به رنگ مشکی هستند. با این وجود رنگ مشکی دارای هیچ طیف نوری نیست و باید به آن رنگ اضافه کنیم اما در رنگ سفید دارای وسیع طیف نوری هستند و برای رسیدن به رنگ مورد نظر باید طیف رنگ را از سفید کم کنیم وهمانطور جنس رنگ‌ها از نوع نور است. و قتی رایانه تان را روشن کنید با تغیر ولتاژ در پیکسل های مانیتورتان باعث ایجاد تغیر نور درمانیتورتان می شود و با کم و زیاد کردن ولتاژ باعث تغیر نور و رنگ صفحه می شود.

معرفی سیستم رنگ CMYk

سیستم رنگ بندی CMYK

مخفف حروف کلمات انگلیسی رنگ های  (ارغوانی) C ، (صورتی) M ، (زرد) Y ، (مشکی)K تشکیل گردیده است این سیستم نسبت به سیستم RGB از طیف و گستردگی وسعت رنگ کمتری  برخورداراست اما در صنعت چاپ بسیار پرکاربرد است. از سیستم رنگ بندی CMYK می توانیم در طراحی کارت ویزیت، اجناس و وسایل تبلیغاتی کسب و کار خود و حتی طراحی یک بروشور تک رنگ از این سیستم رنگ بندی بهره ببرییم.

نحوه کارکرد چاپگر در سیستم رنگی CMYK

اگر شما یک پرینتر رنگی را مورد برسی قراردهید وبه کاتریج های آن توجه کرده باشید مشاهده می کنیم که از چهار رنگ CMYK ارغوانی ، صورتی ، زرد و مشکی تشکیل شده و  هنگام چاپ بروی کاغذ لایه لایه ترکیب می شود. مثلاً برای تولید رنگ قرمز باید حتما رنگ زرد چاپ شود و بروی رنگ زرد ، رنگ صورتی چاپ و قرار می گیرد

 

تفاوت های رنگ در چاپ و دیجیتالی

نمونه رنگ سازی

رنگ سازی CMYK به صورت ترکیب رنگ است وبه صورت در صدی از 0 تا 100 ترکیب صورت می گیرد وبا کم و زیاد کردن درصد رنگ ها غلظت رنگ تغیر می کند ورنگ های جدیدی ساخته می شود. از ترکیب سه رنگ صورتی ، ارغوانی و زرد به رنگ قهوه ای تیره به وجود می آید که با تغیر رنگ های اصلا به رنگ مشکی دست پیدا نمی کنیم و برای همین است که رنگ مشکی (K) را جزء پایه رنگ CMYK قرارگرفته و برعکس RGB که افزایش رنگ روی صفحه مشکی انجام شودباید روی صفحه سفید باید این عمل صورت گیرد برای همین است که به سیستم CMYK چهار رنگ نیز گفته می شود.

جایگاه رنگ CMYK در نرم افزارها

دراکثر نرم افزارهای گرافیکی مانند تولیدات شرکت قدرتمند Adobe همانند Photoshop ، Illustrator و Lightroom  سیستم رنگ پیشفرض (Default)  آن ها ، روی سیستم رنگ RGB  قرار دارد که مناسب طراحی پوسترتبلیغاتی دیجیتالی و عکس گرافیک ساخته است. اما قبل از  طراحی  و برای چاپ به عنوان مثال یک کارت ویزیت قابل از گرفتن خروجی برای چاپ باید سیستم رنگ را به CMYK تغییر دهید و یادتان باشد بهتر است قبل از تصمیم گیری برای طراحی کارتان حتما سیستم رنگ پیش فرضتان را انتخاب و مورد برسی نمایید. نکته مهم این است که سیستم رنگ RGB برای مانیتورها و خروجی دیجیتال طراحی شده و از وضوح و درخشندگی زیادی برخورداراست. اما درسیستم CMYK رنگ ها  به ماتی می زنند و اگر بعد از طراحی بخواهید تغیرسیستم رنگ بدهیم باعث بهم ریختگی رنگها می گردد و این کار باعث اتلاف وقت و هزینه شما می شود.

سیستم رنگ بندی مورد استفاده در سررسید

در طراحی و تولید سررسید از چاپ افست استفاده می شود زیرا عموما آنها را در تیراژ بالا به چاپ می رسانند. همانطور که در این مقاله ذکر شد منبع تغذیه ی سیستم رنگی CMYK رنگ و جوهر است پس در صنعت چاپ و خصوصا چاپ افست از این سیستم رنگ بندی استفاده می شود. در این سیستم انتخاب ها بسیار متفاوت است به نحوی که مشتریان می توانند بر اساس بودجه ی مورد نظر خود سالنامه را به صورت سررسید تک رنگ، دو رنگ، سه رنگ و چهار رنگ سفارش دهند. برای کسانی که سررسید تک رنگ را ترجیح می دهند درست است که هر کدام از رنگ های فیروزه ای، صورتی، مشکی یا زرد می تواند انتخاب شود اما تک رنگ مشکی محبوب تر است. انتخاب چاپ  چهار رنگ برای سررسید 1403 می تواند بر زیبایی و جذابیت آن فراتر از تصوراتتان بیافزاید.

مطلب مرتبط: دانلود طرح لایه باز تقویم رومیزی ۱۴۰۳ قالب بهار

مطلب مرتبط: دانلود طرح لایه باز آستربدرقه 1403

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232