همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

تقویم میلادی 2023 و زمان سال نو میلادی

مناسبت‌ها

روز یکم از ماه ژانویه آغاز سال 2023 میلادی در تقویم میلادی مصادف با روز یکشنبه 11 دی ماه 1401 در تقویم هجری شمسی می باشد. بر خلاف آنچه بعضی از ما تصور می کنیم جشن کریسمس همان جشن سال نو میلادی نیست، با ما در ادامه این مطلب همراه باشید.

تقویم میلادی 2023 و زمان سال نو میلادی

هر سال و با آغاز فصل زمستان، جشن سال نو میلادی در بسیاری از کشورهای جهان برگزار می‌گردد. این جشن یکی از باشکوه‌ ترین جشن‌های زمستانی به شمار می‌رود که با آداب و رسومی خاص همراه است. تماشای آتش بازی، تزئینات رنگارنگ و درختان کاج مشهور، تنها بخشی از زیبایی‌های جشن سال نو میلادی است. پیش از معرفی آداب و رسوم آغاز سال نو میلادی، بهتر است درباره جشن کریسمس و تفاوت آن با جشن سال نو میلادی اشاره کنیم. کریسمس همان شب تولد حضرت مسیح است که حدود یک هفته پیش از آغاز سال نو میلادی و در 24 دسامبر برگزار می‌گردد. با ما در ادامه مطلب تقویم 2023 میلادی و زمان سال نو میلادی همراه باشید.

زمان سال تحویل میلادی 2023

بر خلاف آنچه بعضی از ما تصور می کنیم جشن کریسمس همان جشن سال نو میلادی نیست. واقعیت این است که در تقویم میلادی 2023 سال نو مصادف با روز اول ژانویه است و جشن کریسمس یکی از اعیاد مذهبی است که در تعطیلات سال نو رقم می خورد. از سالهای دور جشن میلاد حضرت مسیح را کریسمس نامیدند و از آن پس هر ساله شب کریسمس (Christmas Eve) را گرامی می دارند. در سراسر جهان در روز 31 از ماه دسامبر اغلب مردم به میهمانی های سال نو دعوت می شوند و یا در غیر این صورت به جشن در خیابانها می پردازند. سال نو میلادی در لحظه ی تغییر ساعت و گذشتن از بامداد 31 دسامبر رخ می دهد. پس در شب اول ژانویه وارد سال نو در تقویم اختصاصی میلادی 2023 می شویم. روز یکم از ماه ژانویه آغاز سال 2023 میلادی در تقویم میلادی مصادف با روز یکشنبه 11 دی ماه 1401 در تقویم هجری شمسی می باشد.

تقویم سال 2023 میلادی

تقویم میلادی 2023 و زمان سال نو میلادی

تاریخچه سال نو میلادی؛ از روم باستان تا ایزدان یونانی

جشن سال نو میلادی، یک هفته پس از جشن کریسمس و در ساعت 12 شب، یک ژانویه تقویم اختصاصی آغاز شده و با رسومات زیبایی شروع می شود. تاریخچه تعیین روز یکم ژانویه و مصادف بودن آن با آغاز سال نو در کشورهای مختلف به دوران امپراطوری رم و کشور ایتالیا باز می‌گردد. هنگامی که شروع سال نو میلادی نزدیک به اواخر ماه فوریه بود. از طرفی نام ایزدان و الهه های یونانی تأثیر ویژه ای در زمان تعیین سال نو میلادی داشت. ایزد یونانی به نام ژانوس، به عنوان الهه ای شناخته می‌شد که نمادی از صلح در جهان باستانی یونان بود.

ژانوس؛ الهه یونانی ماه ژانویه که با شروع سال نو میلادی همراه است.

ژانوس الهه ای صلح طلب و خردمند در افسانه های کهن اروپایی است که بر اساس داستان ها دارای دو چهره متفاوت بود. یکی از چهره های ژانوس به سمت گذشته و دیگری به سمت آینده بود برای همین این ایزد یونانی توانایی دیدن گذشته و آینده را داشت. به همین دلیل پس از گذشت قرن ها و رویدادهای مختلف تاریخی، اول ژانویه به عنوان شروع سال نو میلادی در سررسید تبلیغاتی و تقویم در نظر گرفته شد. البته بهتر است بدانید آغاز سال نو در بسیاری از کشورهای آسیایی و اروپایی، تاریخ متفاوتی دارد و سال نو میلادی را در روزهایی غیر از یکم ژانویه جشن می‌گیرند.

آداب و رسوم جشن سال نو میلادی؛ از درخت های تزئینی تا آتش بازی

جشن آغاز سال جدید میلادی مانند کریسمس دارای آداب و رسومی ویژه است. همان طور که می‌دانید با شروع کریسمس خیابان‌ها و فروشگاه‌ها ترکیبی از رنگ های سبز، قرمز، سفید و نقره ای به خود می‌گیرند. در این جشن مشهور ، تزئیناتی مانند درختان کاج با لامپ های رنگارنگ، هدایای بابانوئل (Santa Claus) و جوراب های کریسمس مورد استفاده قرار می‌گیرند. افراد برای این مناسبت نیز مانند جشن بهمنگان و کریسمس به یکدیگر هدیه می‌دهند.

شرکت‌ها برای تبریک سال نو ست مدیریتی لوکس را به مدیران کادو می‌دهند. در این رویداد نیز از تزئینات کریسمسی و برخی تزئینات دیگر استفاده می‌شود که از مهم‌ترین آن ها می توان به این موارد اشاره کرد:

  • خوردن انگور و غذاهای مختلف
  • آتش بازی و شادمانی
  • هدیه و کادو ویژه سال نو
  • تزئین خیابانهای شهر
  • بازارچه های ویژه سال جدید
آداب و رسوم جشن سال نو میلادی؛ از آتش بازی تا خوردن انگور

آداب و رسوم جشن سال نو میلادی در کشورهای دیگر

در این بین بهتر است توجه داشته باشید که آداب و رسوم برگزاری جشن سال جدید، در کشورهای آسیایی و اروپایی متفاوت است. برای مثال در کشور آلمان و هنگام این رویداد، میلیون ها نفر از جمعیت این کشور خود را به یکی از دروازه های اصلی شهر برلین می‌رسانند و عبور از این دروازه را به عنوان نمادی برای داشتن سالی خوب می‌پندارند.

در کشور فرانسه و در شب یکم ژانویه کیک و شیرینی پخته و در کنار یکدیگر میل می‌کنند. درون این کیک‌های نیز جوایز و هدایای خاص گذاشته شده و باور عموم بر این است که یابنده جایزه، در سال پیش رو شانس خوبی خواهد داشت. در اسپانیا نیز هر سال مصادف با این رویداد در سالنامه اختصاصی، مردم انگور مصرف می‌کنند و آن را به عنوان یک خوراکی ویژه عید می‌شناسند.

تقویم 2024 میلادی

سال میلادی 2024 در یک نگاه

مطلب مرتبط: لحظه تحویل سال ۱۴۰۳

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232