همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

سررسید به انگلیسی؛ همه چیز درباره واژه سررسید

دانستنی

اولین چیزی که با شنیدن نام سررسید به ذهنتان خطور می‌کند، دفاتری با جلد چرمی و زیبا است که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال هدیه می‌گیرید

سررسید به انگلیسی

اولین چیزی که با شنیدن نام سررسید به ذهنتان خطور می‌کند، دفاتری با جلد چرمی و زیبا است که با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال هدیه می‌گیرید. سررسیدهایی که سال ها بعد از سال ویژه چاپشان نیز قابلیت استفاده دارند و هدایایی بی‌نظیر به حساب می‌آیند. اما تا به حال به این فکر افتاده‌اید که در کشورهای دیگر نیز از محصولی مانند سررسید تبلیغاتی استفاده می‌‍کنند؟ سررسید به انگلیسی چه معنایی دارد و چه اصطلاحاتی در زبان انگلیسی مرتبط با سررسید است؟ به شما پیشنهاد می‌کنیم با ما در مطلب سررسید به انگلیسی؛ همه چیز درباره واژه سررسید همراه باشید.

سررسید به انگلیسی؛ معانی و اصطلاحات رایج

معنی سررسید؛ سررسید در زبان انگلیسی چه معنایی دارد؟

پیش از این که درباره معنی سررسید به انگلیسی صحبت کنیم، بهتر است بدانید سررسید در کشورهای مختلف جهان مورد استفاده قرار می‌گیرد و بسیاری از کمپانی‌های بزرگ، آن را به عنوان هدیه تبلیغاتی یا ولکام پک به کارمندان خود هدیه می‌دهند. به طور معمول سررسید و تقویم رومیزی اداری سال جدید یک کمپانی، در قالب یک پک ویژه به همراه جعبه اختصاصی و لوازم اداری مانند خودکار بسته بندی شده و پیش از شروع سال جدید به کارمندان اعطا می‌‎گردد. سررسید به انگلیسی دارای معانی مختلفی است که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • Due Date (رسیدن موعد مقرر شده)
  • Usance (سود و رسید مالی)
  • Maturity (کمال یافتن، سررسیدن)

در اولین مشاهده این عناوین و بررسی آن‌ها، تفاوت کلمه سررسید در انگلیسی و فارسی مشهود است. در واقع این کلمات هیچ ربطی به سررسید و سالنامه‌های چاپی که از لوازم اداری به شمار می‌روند، ندارند. به همین دلیل واژه سررسید تنها در زبان فارسی به معنی سال نامه یا دفاتر ویژه سال نو است و در زبان انگلیسی، اصطلاحات دیگری برای این محصول مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. به طور کلی، در زبان انگلیسی برای سررسید سال نو از کلمات دیگری استفاده می‌شود که در ادامه آن‌ها را معرفی و بررسی می‌کنیم:

  • Diary
  • Calendar
  • Notebook
  • Yearbook

Diary یا سالنامه

این اصطلاح نزدیک‌ترین معنی برای واژه سررسید در زبان انگلیسی است. در کشورهای دیگر با توجه به تقویم‌های میلادی، سررسید یا Diary مرتبط با سال جدید چاپ شده و در دسترس عموم قرار می‌گیرد. در واقع هنگامی که قصد خرید یک سررسید در کشوری دیگر را داشته باشید، بهتر است از این کلمه استفاده کنید. زیرا واژه diary یا Diary Notebook دقیقا مثال همان سررسیدهای سال نو به شمار می‌آید.

Calendar یا تقویم

به طور کلی کلمه Calendar به معنی تقویم است اما به دلیل گستردگی محصولات دارای تقویم و استقبال بالا، این اصطلاح برای سررسید هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. زیرا سررسید نیز دفتری تشکیل شده از تقویم، کاغذهای ویژه یادداشت و مناسبت‌های مهم سال است. با این حال استفاده از این لغت به عنوان سررسید در انگلیسی رایج نیست.

سررسید در زبان انگلیسی

Notebook یا دفتر یادداشت

سررسیدها زیر مجموعه دفترهای یادداشت به شمار می‌روند. در واقع سررسید نوعی دفتر یادداشت حرفه ای است که ویژگی‌های بیشتری نسبت به Notebook دارد. جلد سررسید استحکام بیشتری دارد و افزودنی‌های متعددی را می‌توان برای اختصاصی کردن آن در نظر گرفت؛ از طرفی دارای محتوای تقویم به همراه تعدادی صفحه مانند شماره تلفن و… است. با این حال در بسیاری از موارد سررسید و سالنامه Notebook خطاب می‌شوند.

Yearbook یا کتاب سال

این اصطلاح نیز مانند Diary از نظر معنی مشابه سالنامه است. اما برای سالنامه مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.  واژه Yearbook کاربردی کاملا متفاوت داشته و سررسید به شمار نمی‌رود. از این اصطلاح در چاپ مجلات سالانه و کتاب‌های ویژه سال جدید استفاده می‌شود.

سررسید به فارسی چه معنایی دارد؟

سررسید در زبان فارسی نیز معانی مختلفی دارد و تنها به معنای سالنامه نیست. در بسیاری از موارد لغت سررسید به عنوان اصطلاحی مورد استفاده قرار می‌گیرد که به معنی رسیدن یک زمان تعیین شده است و پس از پایان یافتن آن زمان از کلمه سررسید استفاده می‌شود. اما به طور کلی استفاده اصلی این کلمه و رایج‌ترین مورد برای بکارگیری کلمه سررسید، همان سالنامه است.

سخن پایانی

همان طور که در این مقاله به موضوع اصطلاحات ویژه سررسید در زبان انگلیسی اشاره کردیم، بهترین اصطلاح مشابه با سررسید Diary است و در کشورهایی که از زبان انگلیسی استفاده می‌کنند، لفظ Diary را برای سررسید و دفاتری که دارای تقویم رومیزی به همراه دفتر یادداشت هستند، به کار می‌گیرند. در زبان فارسی نیز نزدیک‌ترین واژه مشابه با معنی سررسید، سالنامه است.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232