همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

عید غدیر 1400 چه روزی است

مناسبت‌ها

در تقویم قمری 1400 ، عید سعید غدیر خم مصادف است با روز 18 از ماه ذی الحجه که یک ماه قبل از ماه محرم است. این رویداد در روز يوم الخميس ( به فارسی پنجشنبه ) قرار دارد که جزو تعطیلات رسمی در کشور ایران است. روز عید غدیر، در سال های اخیر در شهرهای مذهبی، مانند نجف و کربلا، تعطیل رسمی اعلام شده است.

عید غدیر 1400 چه روزی است

در تقویم قمری 1400، عید سعید غدیر خم مصادف است با روز 18 از ماه ذی الحجه که یک ماه قبل از ماه محرم است. این رویداد در روز يوم الخميس (به فارسی پنجشنبه) قرار دارد که جزو تعطیلات رسمی سر رسيد در کشور ایران است. روز عید غدیر، در سال‌های اخیر در شهرهای مذهبی، مانند نجف و کربلا، تعطیل رسمی اعلام شده است. این روز در تمامی کشورهای مسلمان مانند عربستان، بحرین، عراق، پاکستان، آذربایجان و افغانستان جشن گرفته می‌شود. حال در بعضی از این کشورها به صورت محافل خصوصی‌تر مانند حسینیه‌ها و در سایر کشورها به صورت عمومی و در خیابان‌ها که مسلمانان از روزهای قبل اقدام به آمادگی برای برپایی جشن می‌کنند. شیرینی و جشن و مراسمات شعر خوانی در این روز رواج دارد.

عید غدیر در تقویم شمسی 1400

عید غدیر 1400 مصادف است با روز 7 ام از مرداد ماه که در روز پنجشنبه ( Thursday از ماه July در تقویم میلادی ) قرار دارد. در ایران روز عید غدیر خم و جشن های باستانی ایران مانند شب یلدا به صورت مفصل جشن گرفته می‌شود. مردم به صورت خودجوش اقدام به پخش کردن شربت و شیرینی می‌کنند و بعضی با راه اندازی مراسمات شعرخوانی و بازگویی رخداد عید غدیر این روز مبارک را سالانه گرامی می‌دارند.

عید غدیر 1400 چه روزی است

رویداد عید غدیر

روزهیجدهم ذی الحجه از سال دهم هجرت پیامبر اکرم بود. پیامبر با نزدیک به صد و بیست هزار نفر از یارانش در راه بازگشت از آخرین مراسم و سفر حج خود بود. در همین حین از سوی خداوند بر وی پیک الهی نازل گردید: «ای رسول آنچه از جانب پروردگارت بر تو نازل شده به گوش مردم برسان و اگر چنین نکنی رسالت او را ابلاغ نکرده ای. خداوند تو را از گزند مردمان حفظ خواهد کرد». زمانی که آنها به منطقه ای که تا چشم کار می‌کرد صحرا بود رسیدند. پیامبر صلی علی علیه و آل دستور توقف را به یارانش داد.

آفتاب سوزان راه پیمایی را سخت‌تر نموده بود. همراهان برای پیامبر سایه بانی فراهم نمودند. در زیر پای او بارهای شتران را قرار دادند تا منبری برای سخنان او محیا شود. پیامبر گرامی بالای آن رفت و با نام و سپاس از پروردگار سخن آغاز نمود.”ای مردم من به زودی از میان شما می‌روم. سپس افزود: آیا کسی از میان شما (هم نوعان) بیش از من (محمد) به شما نزدیک‌تر است؟ حجاج یک صدا پاسخ دادند که کسی نزدیک‌تر نیست. بعد از این مقدمه او فرمود:

من دو چیز گرانبها در میان شما می‌گذارم. یکی قرآن کتاب خداوند بزرگ و دیگری اهل بیتم را. این حدیث به حدیث ثقلین معروف است. “انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله وعترتی ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا ابداً: کتاب الله فیه‌الهدی والنور حبل ممدود من السماء الی الارض وعترتی اهل بیتی وان اللطیف الخبیر قد اخبرنی‌انهما لن یفترقا حتی یردا علی الحوض وانظروا کیف تخلفونی فیهما.” سپس حضرت علی (ع) را فراخواند و دست او را در دست گرفت و تا جایی بالا برد که در دیدرس همگان قرار گیرد. سپس فرمودند: “ای مردم هر کس که من مولا و رهبر اویم، علی هم مولا و رهبر اوست” با تکرار این جمله برای سه بار آن را برای همگان روشن نمود.

منطقه غدیر خم

غدیر خم در واقع نام ناحیه‌ای بین مکه و مدینه است که بر سر راه حجاج قرار دارد. و بر اساس کتاب های تاریخی و تقویم قمری،به خاطر وجود برکه‌ای در این محل که در آن آب باران جمع می‌شد، به این نام معروف شده است. غدیر در سه الی چهار کیلومتری منطقه جحفه واقع شده است. این محل نیز به فاصله ی شصت و چهار کیلومتری از مکه واقع شده است. جحفه یک سه راهی است که که در آن مسیر مردمان مصر، مدینه، عراق و شام از یکدیگر جدا خواهد شد. غدیر خم به سبب وجود آب و چندین درخت کهنسال، محل توقف و استراحت کاروانیان بود. اما با وجود گرمای کلافه کننده کشور عربستان رویداد غدیر در اواخر ماه اسفند رخ داد و هوا آنچنان در آن منطقه گرم نبود.

عید غدیر 1400 چه روزی است

عید غدیر در تقویم 1403

شرکت گاموت تمامی مناسبت ها من جمله عید غدیر خم را در سال پیش رو که همان سال 1403 است را در تقویم رومیزی 1403 فراهم نموده است. شما می‌توانید همین حالا انواع تقویم، سالنامه و سررسید را در گالری گاموت مشاهده نمایید.

برای انتخاب سایز مورد نظر خود پیشنهاد می کنیم مقاله انواع سررسید را مطالعه نمایید. گاموت آماده ی سفارش سررسید و دفتر سالنامه شما در تیراژ مورد نظر جهت تبلیغات و هدیه تبلیغاتی شماست. اگر هنوز نمی‌دانید چگونه سفارش دهید و یا چه سررسید و کدام تقویم سال جدید مناسب شماست حتما مقاله نحوه سفارش سررسید ۱۴۰۳ را مطالعه نمایید.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232