همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

روز تربیت بدنی و ورزش

مناسبت‌ها

ورزش یکی از اموری است که به شکل ها و عناوین گوناگون در جوامع مختلف بشری وجود دارد. امروزه این فعالیت مهم به صورت گروهی و فردی انجام می شود و عده ای از مردم ورزشکار حرفه ای هستند و گروهی دیگر هم از ورزشکاران آماتور محسوب می شوند.

روز تربیت بدنی و ورزش

ما در طول روز از طلوع خورشید تا نمایان شدن ماه در آسمان، فعالیت‌های زیادی را انجام می‌دهیم تا بتوانیم به هدف‌های مورد نظرمان دسترسی پیدا کنیم. از مهم‌ترین اهدافی که ما انسان‌ها به دنبال دستیابی به آن ها هستیم، سلامتی و آرامش است. این دو مورد را می‌توان از راه‌های مختلفی به دست آورد و اکثر افراد بر این باورند که حتما باید هزینه‌های زیادی را بپردازند تا بتوانند به آرامش مورد نظرشان دست پیدا کنند. خوشبختانه از سوی دیگر روش‌هایی بسیار مؤثرتر و کارآمدتر وجود دارد تا ما بتوانیم سلامتی و آرامش روحی و جسمانی خود را به دست آوریم. با ما در ادامه روز تربیت بدنی و ورزش همراه باشید.

روز تربیت بدنی و ورزش؛ ضرورت تربیت بدنی و ورزش در زندگی

روز ورزش و تربیت بدنی مصادف با 26 مهر 1403 در دفتر سالنامه هجری شمسی و در تقویم میلادی نیز مصادف با 18 اکتبر 2024 است. تاریخچه روز تربیت بدنی و ورزش نیز به سال 1383 باز میگردد. در این روز برای اولین بار روز 26 مهر، روز تربیت بدنی و ورزش نامگذاری شد. با این حال این روز ریشه ای در تاریخ و تقویم میلادی ندارد و به صورت اتفاقی  این روز در کشورمان، روز تربیت بدنی و ورزش نامگذاری شده است.

روز تربیت بدنی و ورزش

  انجام ورزش روزانه

ورزش یکی از اموری است که به شکل‌ها و عناوین گوناگون در جوامع مختلف بشری وجود دارد. امروزه این فعالیت مهم به صورت گروهی و فردی انجام می‌شود و عده‌ای از مردم ورزشکار حرفه‌ای هستند و گروهی دیگر هم از ورزشکاران آماتور محسوب می‌شوند. در این بین بهتر است برنامه ریزی ورزش خود را روی یک سررسید سفارشی یا دفترچه یادداشت بنویسید تا هر روز آن را انجام دهید. البته در این حین هستند افرادی که فقط طرفدار و پی گیر اتفاقات و مسابقات ورزشی هستند. ورزش بر روحیه افراد و سلامت جسمانی بسیار تاثیر گذار است و می توانیم هرروز صبح، زمانی را به حرکات ورزشی اختصاص دهیم تا از مزایای فوق العاده آن بهره مند شویم.

فواید ورزش کردن

همانطور که گفته شد، اگر ورزش صبحگاهی به صورت منظم انجام شود، می‌‌توان به نتایج مطلوبی دست پیدا کرد. از جمله این نتایج و فواید می‌توان به گزینه‌های زیر اشاره کرد:

  • احتمال ابتلا به امراض مختلف را کاهش می دهد.
  • درمان و کنترل فشار خون بالا، پوکی استخوان، کبد چرب، حملات قلبی و دیگر مریضی‌هایی که تحقیقات ثابت کرده‌اند افرادی که از جوانی ورزش می کنند، در سنین بالاتر کمتر دچار این گونه امراض می‌شوند.
  • تناسب اندام
  • حفظ چابکی با وجود بالاتر رفتن سن
  • افزایش میانگین طول عمر افراد جامعه
  • افزایش میانگین امید به زندگی در جامعه
روز تربیت بدنی و ورزش چه روزی است؟

دور کردن کسالت و تنبلی از خودمان با ورزش

هنگامی که ورزش می کنیم کسالت و تنبلی را از فیزیک بدنی خود دور می‌کنیم و نشاط و شادابی را به خود ارزانی می‌بخشیم. ما به کمک ورزش می‌توانیم اخلاق فردی خود را بهبود بخشیم و حضور موثرتری در جامعه داشته باشیم.

قوی ساختن حافظه با تمرینات مرتب

دانشمندان معتقدند که اگر در هر هفته تنها 3 روز را صرف پیاده روی کنیم، می توانیم از هوش و زیرکی لازم برخوردار باشیم. ورزش‌های‌ هوازی قسمت‌های‌ جلویی و جداره‌های‌ بالایی مغز که به تمرکز مرتبط است را تحریک می‌کند. تنها با صرف 45 دقیقه پیاده روی می‌توانیم تمرکز لازم برای خود را فراهم سازیم.

افزایش کیفیت خواب در زندگی سالم با ورزش

تحقیقاتی که طی چند سال گذشته تا به حال انجام شده ثابت کرده است که 20 الی 30 دقیقه ورزش کردن در هفته می‌تواند کیفیت خواب شما را به طرز چشمگیری افزایش دهد. هرچند لازم است بدانید که بهترین زمان ورزش صبح و عصر است چرا که اگر شب ورزش کنید، به علت انرژی زیاد شاید بدنتان در برابر خوابیدن مقاومت کند. اگر قصد دارید ورزشی را طبق یک برنامه و به صورت طولانی مدت دنبال کنید، بهتر است از یک برنامه ریزی سالانه در ست مدیریتی رومیزی استفاده کنید و از یک مربی ماهر کمک بگیرید.

چرا روز تربیت بدنی و ورزش روز مهمی است؟

افزایش انعطاف پذیری بدنی و اخلاقی با معجزه ورزش

انعطاف پذیری از دیگر فواید ورزش است و این فاکتور به میزان حرکات مفاصل شما بستگی دارد. خم کردن کمر، بلند شدن روی نوک انگشتان پا برای رسیدن به طبقه بالایی کمد و… همه نمونه‌هایی از انعطاف پذیری بدن هستند. انعطاف داشتن در همه امور زندگی و حتی برای انجام فعالیت‌های ورزشی مورد نیاز است. انعطاف پذیری اصولاً با افزایش سن کاهش می‌یابد ولی می‌توان با انجام نرمش‌هایی از خشک شدن بدن جلوگیری کرد.

کنترل وزن

هنگامی که یک سری از حرکات را به صورت مداوم انجام دهیم، می‌توانیم نسبت تعادل ماهیچه به چربی را تا حدی حفظ کنیم. البته سوخت و ساز بدن هر شخص نسبت به شخصی دیگر متفاوت است اما در کل برقراری تعادل بین چربی و ماهیچه امری بسیار پسندیده و مناسب برای کسانی است که به دنبال حفظ طولانی مدت سلامتی خود هستند.

بهترین زمان برای ورزش

پژوهشگران بر این باورند زمانی که شما برای ورزش انتخاب می‌کنید بسیار موثر است. با این توضیحات تفاوت زیادی بین ورزش کردن در ساعاتی مانند 7 صبح، 1 ظهر و 6 غروب وجود دارد. اگر به دنبال کاهش چشمگیر فشار خون و بالا بردن کیفیت خوابتان هستید، بهترین زمان برای ورزش، ساعاتی بین 7 تا 9 صبح است. از طرفی بهتر است این روزها را بر اساس تقویم رومیزی انتخاب کنید تا طبق الگوی ورزشی خود پیش روید. اگر به دنبال تناسب اندام دلخواهتان هستید، پیشنهاد می‌کنیم که بعد از زمان اداری ورزش را انتخاب کنید. چند سال پیش تحقیقات و آزمایشاتی در دانشگاه شیکاگو انجام شد که در آن گروهی از آقایان در نوبت صبح و گروهی دیگر در نوبت عصر و بعد از زمان اداری به ورزش پرداختند.

نکته قابل توجه این بود که در گروه دوم، هورمون‌های کورتیزول و تیروتروپین، بیشتر ترشح شده است و در این افراد گلوکز خونشان به میزان بیشتری کاهش پیدا کرده است. این امر به این معنی است که سوخت و ساز بدنی این افراد نسبت به گروه اول بیشتر بوده است و نتیجه ی آن کاهش وزن بیشتر و تناسب اندام بهتر به دنبال خواهد داشت.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232