همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

نحوه ی شکل گیری روز ولنتاین و رسوم آن

مناسبت‌ها

در زندگی روزمره و گذشت روز های متوالی، ما می توانیم به روش های مختلفی علاقه ی خود را به افرادی که در زندگی ما از ارزش خاصی برخوردار هستند ابراز کنیم. اما در طول یک سالی که ما پشت سر می گذاریم، روز هایی وجود دارند که به نوعی برای ابراز علاقه نام گذاری شده اند و بهترین فرصت است تا ما بتوانیم علاقه ی خود را به عزیزانمان ابراز کنیم.

نحوه ی شکل گیری روز ولنتاین و رسوم آن

روز ولنتاین

در زندگی روزمره و گذشت روز های متوالی، ما می توانیم به روش های مختلفی علاقه ی خود را به افرادی که در زندگی ما از ارزش خاصی برخوردار هستند ابراز کنیم. اما در طول یک سالی که ما پشت سر می گذاریم، روز هایی وجود دارند که به نوعی برای ابراز علاقه نام گذاری شده اند و بهترین فرصت است تا ما بتوانیم علاقه ی خود را به عزیزانمان ابراز کنیم.

تاریخچه اولیه روز ولنتاین

روز ولنتاین به نام سنت ولنتاین، درباره ی یک کشیش کاتولیک است که در قرن سوم در رم زندگی می کرد و نام ولنتاین به همین علت نام گذاری شده است. داستان های زیادی در مورد سنت ولنتاین وجود دارد و با گذشت زمان این داستان ها به افسانه ای تبدیل شدند که امروزه آن ها را می شناسیم و تا حدودی آشنایی داریم. در زمان زندگی ولنتاین، بسیاری از رومیان در حال گرویدن به مسیحیت بودند، اما امپراطور کلودیوس دوم یک بت پرست بود و قوانین سخت گیرانه ای در مورد آنچه مسیحیان مجاز به انجام آن بودند وضع کرد.

کلودیوس معتقد بود که سربازان رومی باید کاملاً وقف روم باشند و به همین دلیل قانونی را تصویب کرد که مانع از ازدواج آنها شود. سنت ولنتاین شروع به ازدواج با این سربازان در مراسم مخفیانه مسیحی کرد و این آغاز شهرت او برای اعتقاد به اهمیت عشق بود. سرانجام ولنتاین به خاطر جنایاتش علیه کلودیوس کشف شد و به زندان افتاد. زمانی که ولنتاین در زندان بود، از زندانیان دیگر و همچنین دختر نابینای زندانبانش مراقبت می کرد. افسانه ها حاکی از آن است که ولنتاین نابینایی دختر را درمان کرد و آخرین اقدام او قبل از اعدام این بود که برای او یک پیام عاشقانه با امضای “از ولنتاین تو” بنویسد. ولنتاین در 14 فوریه سال 270 اعدام شد.

نحوه ی شکل گیری روز ولنتاین و رسوم آن

روز ولنتاین چگونه شکل گرفت؟

بیش از 200 سال بعد بود که 14 فوریه روز سنت ولنتاین اعلام شد. در این زمان رم مسیحی شده بود و کلیسای کاتولیک مصمم بود که هرگونه بت پرستی باقی مانده را از بین ببرد. یک مراسم باروری بت پرستی در فوریه هر سال برگزار می شد و پاپ این جشنواره را لغو کرد و 14 فوریه را روز ولنتاین مقدس اعلام کرد، بنابراین این روز را در تقویم مقدسین کاتولیک تعیین کرد.

یک شاعر در قرون وسطی اولین کسی بود که سنت ولنتاین را با عشق رمانتیک پیوند داد. این رسم در سراسر اروپا گسترش یافت و داستان‌هایی درباره دادگاه عالی عشق که در آن قاضی‌ های زن در 14 فوریه هر سال در مورد مسائل مربوط به عشق تصمیم می ‌گرفتند، رشد کرد. مورخان بر این باورند که این جلسات در واقع گردهمایی هایی بوده است که در آن مردم شعر عاشقانه می خواندند و از خداوند طلب صلح، محبت و باروری می کردند.

نمادهای روز ولنتاین

تمرین ارسال پیام های عاشقانه به این شکل توسعه یافت که افرادی کارت های ویژه ای را برای ابراز محبت خود ارسال می کردند. این کارت ‌ها از خلاقیت‌ های زیبایی برخوردار بودند که توسط فرستنده ساخته و طراحی می شد تا نشان دهد که گیرنده چقدر برای او اهمیت دارد و به نوعی عشق و علاقه ی خود را به او ثابت کند. کارت ها معمولاً حاوی شعرهای احساسی هستند که زیبایی گیرنده و میزان دوست داشتن آن ها را اعلام می کند. کارت های روز ولنتاین با تصاویر قلب، گل، توری و روبان تزئین می شدند. این تصاویر هنوز هم امروزه به عنوان نماد عشق استفاده می شوند و در سراسر جهان شناخته شده هستند.

مطلب مرتبط: رسوم از یاد رفته در شب یلدا

روز ولنتاین در دوران معاصر و ایران به چه صورت است؟

در حالی که روز ولنتاین در اکثر کشورها جشن گرفته می شود، فرهنگ های مختلف سنت های خاص خود را برای این جشنواره ایجاد کرده اند. در برخی از نقاط جهان روز ولنتاین به عنوان روزی برای ابراز عشق بین اعضای خانواده و دوستان به جای زوج های عاشقانه برگزار می شود. برخی از سنت ها شامل گذاشتن آب نبات و هدایایی برای کودکان و برخی دیگر شامل قدردانی بین دوستان است. همانطور که ذکر شد روز ولنتاین به 14 فوریه با می گردد که در تاریخ ما ایرانیان مصادف با 25 بهمن است. در ایران روز ولنتاین معمولاً با عشقی صادقانه همراه است و هر سال میلیون ها کارت روز ولنتاین رد و بدل می شود.

معمولا یک گل رز قرمز همراه با پیام های عاشقانه برای عزیزان ارسال می شود و زوج ها اوقات زیبایی را با یک دیگر می گذرانند. بسیاری از زوج ها روز ولنتاین را با شام، پیک نیک یا غذای خانگی خاص جشن می گیرند. بسیاری از رستوران ها تبلیغات شام روز ولنتاین را ارائه می دهند و غذا اغلب با نمادهای عشق، مانند قلب و گل ارائه می شود. یکی دیگر از فعالیت های محبوب روز ولنتاین، پیشنهاد ازدواج است. اغلب این روز را به عنوان بهترین روز برای ابراز عشق و تعهد انتخاب می کنند.

برخی از پیشنهادات ازدواج بسیار خلاقانه ارائه می شود، مانند هنگامی که به بالای یک کوه صعود می کنند، یا ارسال یک پیام در یک بیلبورد و یا حتی در سینما.هر روشی که باشد، پیشنهاد ازدواج در روز ولنتاین معمولا عاشقانه و به یاد ماندنی است. با چیدمان عاشقانه یک میز شام به مناسبت روز ولنتاین، می توان احساس عشق را در خانه لمس کرد. در حال حاضر به نمونه ای از جملات محبت آمیز و سرشار از احساسات عشق و لطافت را برای شما عزیزان قرار می دهیم تا بتوانید از آن ها برای افراد مهم و مورد علاقه تان استفاده کنید:

 

تقدیم به او که نبود ولی حس بودنش بر من شوق زیستن داد

دلم برای کسی تنگ است که آفتاب صداقت را به میهمانی گلهای باغ می آورد

و گیسوان بلندش را به باد می داد و دست های سپیدش را به آب می بخشید

و شعر های خوشی چون پرنده ها می خواند

ولنتاین مبارک

 

مــن عـاشـق تــو هـسـتـم

عاشق چشمانى که اقیانوسى از آرامش را در خود دارد

عاشق دستانى که خداوند،

نوازش را با الهام از آنها معنا کرده است

و عاشق لبخندى که زیبایى را تمام و کمال به تصویر مى کشد

دوسـتـت مـی دارم

 

امروز روز سپاس گذاری از خداوند است

زیرا که عشق را آفرید تا یادمان باشد کسی هست برای عاشق بودن

تا با تمام وجود به او بگوییم

عشق من روزت مبارک.

مطلب مرتبط: کادو ولنتاین برای پسر

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
مپنا
اسنوا
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232