همه محصولات سررسـید تقویم رومیزی ست مدیریتی لیست قیمت‌ها لیست قیمت دانلود کاتالوگ کاتالوگ
0 درخواست نمونه

چرم و کاربرد آن در تولید کتاب

آموزش

صنعت چرم یک بخش تولیدی بسیار قدیمی است که طیف وسیعی از کالاها مانند کفش چرمی، کیف چرمی، کتاب پوشاک چرمی، سررسید و غیره را تولید می‌کند. مواد اولیه مورد استفاده در صنعت چرم از ضایعات صنایع غذایی به ویژه از فرآوری گوشت به دست می آید. این ضایعات به محصولات چرمی مطلوب و مفید تبدیل می شود.

چرم و کاربرد آن در تولید کتاب

انواع کاربرد چرم

استفاده از چرم در انواع فعالیت ها

صنعت چرم یک بخش تولیدی بسیار قدیمی است که طیف وسیعی از کالاها مانند کفش چرمی، کیف چرمی، کتاب پوشاک چرمی، سررسید و غیره را تولید می‌کند. مواد اولیه مورد استفاده در صنعت چرم از ضایعات صنایع غذایی به ویژه از فرآوری گوشت به دست می آید. این ضایعات به محصولات چرمی مطلوب و مفید تبدیل می شود. چرم و محصولات آن یکی از پرفروش ترین محصولات در سطح جهان هستند. آن ها از منابع تجدید پذیر و منابعی که به راحتی در دسترس هستند، تولید می شوند. تجارت صنعت چرم در حال حاضر بیش از 80 میلیارد دلار در سال است و انتظار می‌ رود که با افزایش جمعیت و شهرنشینی کشورها، این میزان رشد قابل توجهی داشته باشد.

چرا که با بالا رفتن جمعیت میزان تقاضا در انواع محصولاتی که از چرم در آن ها استفاده می شود بالا می رود. مصرف محصولات چرمی توسط انسان بسیار رایج بوده و تقریباً هر روز مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که اشاره ای به آن شد، مواد اولیه برای هر صنعت فرآوری چرم از کشتارگاه ها و ضایعات صنعت گوشت به دست می آید. این ماده اولیه فرآوری شده و در دباغی ها به چرم قابل استفاده تبدیل می شود. از این رو صنعت دباغی به عنوان یکی از واحدهای اولیه فرآوری چرم در کل صنعت چرم محسوب می شود.

اگرچه صنعت دباغی چرم در درجه اول از ضایعات صنعت گوشت استفاده می کند، اما شامل استفاده از بسیاری از مواد شیمیایی برای تبدیل مواد خام به محصول نهایی نیز می شود. بنابراین، صنعت چرم با مصرف منابع و تولید آلاینده های سمی و خطرناک برای محیط زیست زیان آور است. به عنوان مثال، در فرآوری چرم، یک تن متریک ماده خام تنها به 200 کیلوگرم محصول چرمی قابل استفاده تبدیل می شود. ضایعات جامد و مایع شامل حدود 250 کیلوگرم پسماند جامد دباغی نشده، 200 کیلوگرم زباله دباغی شده و 50000 کیلوگرم پساب فاضلاب است. در مجموع، یک تن متریک مواد خام تنها 20 درصد به عنوان محصول نهایی چرمی و بیش از 60 درصد به عنوان زباله جامد و مایع از جمله فلز سنگین بسیار سرطان زا «کروم» تولید می کند.

چرم و کاربرد آن در صنعت چاپ

جلد چرم

صنعت جهانی چرم سالانه حدود 40 میلیارد دلار، چرم تولید می کند. کشورهای در حال توسعه اکنون بیش از 60 درصد از چرم مورد نیاز جهان را تولید می کنند. حدود 65 درصد از تولید جهانی چرم به کفش چرمی اختصاص دارد و تولید جهانی کفش حدود 11 میلیارد جفت تخمین زده می شود. تبدیل پوست خام به چرم به چندین عملیات مکانیکی و شیمیایی که شامل بسیاری از مواد شیمیایی در یک محیط آبی است، از جمله اسیدها، قلیاها، نمک‌های کروم، تانن‌ها، حلال‌ها، مواد کمکی، سورفکتانت‌ها، اسیدها و رنگ‌های متالورگانیک نیاز دارد.

عوامل برنزه کننده طبیعی یا مصنوعی؛ روغن های سولفونه و نمک ها. مقدار پساب تولید شده برای هر کیلوگرم پوست یا پوست فرآوری شده حدود 30 لیتر است. مقدار کل پساب تخلیه شده توسط کارخانه های دباغی هند حدود 50000 متر مکعب در روز تخمین زده شده است و حاوی غلظت بالایی از آلاینده های آلی است. پساب دباغی را می توان بر اساس عملیات انجام شده در سه بخش مختلف به سه نوع تقسیم کرد. حال شاید این سوال برایتان به وجود بیاید که اصلا دباغی یعنی چه؟ در این جا به این موضوع مهم که در صنعت چرم کاربرد زیادی دارد، اشاره ای می کنیم.

دباغی چیست؟

دباغی، درمان شیمیایی پوست یا پوست حیوان خام برای تبدیل آن به چرم است. یک عامل برنزه کننده، آب را از فواصل بین الیاف پروتئینی جا به جا می کند و این الیاف را به هم متصل می کند. سه عامل برنزه کننده پرمصرف عبارتند از تانن گیاهی، نمک های معدنی مانند سولفات کروم و روغن ماهی یا حیوانی. قدیمی‌ ترین سیستم برنزه ‌سازی متکی بر عملکرد شیمیایی مواد گیاهی حاوی تانن یا اسید تانیک بر روی اجزای پروتئینی پوست است. به نظر می رسد که حتی دباغی سبزیجات در دوران ماقبل تاریخ هم انجام می شده است.

تاریخچه ی تولید چرم

در دوران تاریخی، عبرانیان با پوست بلوط این عمل را انجام می دادند و مصریان با غلاف دباغی می کردند. رومی ها از پوست درخت، برخی از چوب ها و انواع توت ها استفاده می کردند. اعراب با پوست و ریشه دباغی می کردند و در قرون وسطی این هنر را از طریق اسپانیا به اروپا بازگرداندند. در قرن هجدهم ارزش موادی مانند پوست بلوط، سماق، والونیا و شوکران به خوبی تثبیت شد. این روش، که اساساً در دوران مدرن تغییری نکرده است، شامل خیساندن پوست در دیگ‌ ها و یا عصاره‌ های مایع تانن گیاهی است.

کاربرد چرم در تولید سررسید

صنعت چرم با کاربرد های زیاد خود، باعت شده تا چاپخانه ها هم از آن در تولید انواع سررسید استفاده کنند. تولیدکنندگان سررسید برای تولید سالنامه و تقویم، معمولا از دو نوع چرم استفاده می کنند که به صورت چرم طبیعی و مصنوعی است. البته اکثر شرکت ها و افراد برای سفارش جلد سررسید از گزینه های چرم مصنوعی انتخاب می کنند. چرا که اگر بخواهند در سفارشاتشان از چرم طبیعی استفاده شود، در تیراژ بالا هزینه هایشان بسیار زیاد می شود. دلیل دیگر آن نیز آسیب نرساندن به محیط زندگی و دیگر جانداران است. شایان ذکر است که چاپخانه ها باید از جنس و کیفیت بالا در تولید سررسید های خود استفاده کنند. اگر از کیفیت پایین در سررسید ها استفاده شود، با گذشت زمان ترک می خورند و دچار تغییر رنگ می شوند.

سالنامه گاموت

سررسید گاموت حامی حقوق حیوانات و دوستدار محیط زیست این افتخار را دارد تا با بهره گیری از پیش رفته ترین ماشین آلات و با استفاده از چرم مصنوعی به زیبایی و کیفیت چرم طبیعی، با تولید سررسید 1403 میهمان خانه های شما عزیزان در سال جدید باشد.

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

گاموت

مشتریان گاموت

مورد اعتماد برترین برندها هستیم

جهان
بارز
ایران رادیاتور
کویر موتور
بهران
agah
مپنا
اسنوا
can
مدیا پردازش
میهن
نیلپر
زرفام
021-91004232